Jump to content
botze

EGR - probleme

Recommended Posts

CRiCU90

La dealer VW sa inteleg ca e cu piesa veche la schimb? Trebuie sa ma interesez la ei sa vad cat costa inlocuit egr si daca nu ma jupoaie il schimb la ei si stiu ca am garantie. Daca nu am sa iau de pe autokarma si asta e. 

Sper sa pot retura piesa la autokarma... daca nu am sa o vand. m am bucurat ca am luat o la pret bun...

Dolfin

Orice cod de piesa care se termina cu X inseamna cu piesa veche la schimb.

Autokarma iti opreste diferenta de pret (pana la piesa fara cea veche la schimb) si daca in termen de 15 zile o aduci pe cea veche si este conform conditiilor VW (sunt niste conditii; fara rugina, fara deformari, etc) iti elibereaza suma imediat.

La dealer nu stiu in ce conditii iti pot vinde piesa la liber cand esti conditionat de a o returna pe cea veche, trebuie sa intrebi.

Daca montezi la ei nu-ti mai bati capul cu problema asta.

Edited by Dolfin

Skampia

Sigur poti returna piesa. Si tot cu ei cred ca ai sa rezolvi si pentru codul care iti este tie necesar. In momentul in care ai facut comanda trebuia sa atasezi si seria sasiu ca ei sa poate verifica compatibilitatea..asta ramane pentru viitor.

O rezolvi cu ei stai linistit. Fara probleme 

CRiCU90

Bad post.. sorry.

Edited by CRiCU90

Cristian Zaharia

Buna, de curand am inceput sa am ceva probleme la masina si cei de la service mi-au spus ca e problema de la valvula EGR, etc. Au pus ceva aditiv sa incerce sa curete asa, am dat cateva zile cu ea turat motorul, la recomandarea mecanicilor lor bineinteles, parea ca se rezolva dar tot mai face la fel, adica in mers pierd putere si nu mai accelereaza cu nervi, parca e fara vlaga motorul. Opresc si eroarea dispare si merge ok pana cand iar ii vine lui si iar apare acea eroare in bord *foto cu eroare si diagnostic de la mecanic*. Locuiesc in Spania, si nu vreau sa fiu fara respect, dar cei la care am fost, mecanicii imi cer 640 euro sa imi schimbe EGR-ul, au zis ca curatarea nu da rezultate bla bla. Azi am mers cu ea 40 km spre servici totul ok, dar la intoarece a aparut o singura data eroare, dupa care, oprit masina, motorul, cheie din nou si merse bine iar. Ce ma sfatuiti? Multumesc si sper sa ma fi exprimat pe inteles, imi cer scuze altfel. Este un Seat Leon din 2012, cu 190.000km, am mers mult mai lejer decat ar fi trebuit 2.000rpm-2500rpm, si rar a prins 3.000rpm si peste, deci vina imi asum pentru posibila defectiune la EGR sau turbina, ce o fi. Multumesc inca o data si multumiri ca exista aceasta comunitate.

diagnòsticLeon-2.jpg

eroare bord-2.jpg

andrei_221

inlocuire EGR. problema arhi-cunoscuta la aceste motoare. sa montezi ultima varianta de piesa, terminatia codului ... DQ

Dan Sandu

buna seara.

am si eu o intrebare si anume anume :anularea din soft a EGR influenteaza in rau comportamentul si fiabilitaea motorului in timp?intreb pentru ca am fost nevoit sa anulez din soft EGR la sfatul unor mecanici{martorul bujii aprins si o eroare la scanarea motorului} si sunt intr-o dilema daca sa inlocuiesc piesa sau sa ramana anulata din soft/

multumesc

EEXCALADE

Nu macelari masina .Pune piesa noua si soft OE .(fara modificari)

Edited by EEXCALADE
  • Upvote 1