Jump to content

1.6 sau 1.6 FSI ?


cezzo
 Share

Postare recomandată

Radu C. Cel mai slab motor de pe G5 este 2.0 SDI. Iar cel mai ieftin este 1.4 MPI, deci nici 1.6 MPI nu este entry-level.

rvacaru Discutia poate ramine tehnica atita timp cit se evidentiaza diferentele/asemanarile tehnice intre aceste 2 motoare precum si avantajele/dezavantajele, momentan este doar un versus in care fiecare sustine ca "a lui e mai bun" cu niste argumente irelevante.

Modificat de Devastator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Radu C.

    9

  • NetFlow

    7

  • rvacaru

    6

  • AIX

    6

Top Posters In This Topic

@nnw: cred ca un 1.6MPI remapat poate fi chiar putin superior unui FSI. Ca si putere vor fi cam egale iar ca si cuplu MPI-ul va fi superior. Ceva de genul 1.9TDI vs. 1.6 MPI - ca si putere relativ egale, ca si cuplu, avantaj urias pt TDI :exclaim:

@devastator: vorbeam de entry level pt G6 nu G5

Nu spun ca MPI-ul este mai bun si ca FSI-ul ar fi mai putin bun. Spun doar ca acest versus a primit deja un raspuns prin faptul ca 1.6 MPI ramane si pe G6 pe cand 1.6 FSI nu. Nu discutam aici tehnologia FSI vs. tehnologia MPI. S-a discutat strict la obiect: 1.6 MPI vs. 1.6 FSI. VW a ales sa continue cu 1.6 MPI din aceleasi ratiuni pt care multi dintre noi au ales 1.6 MPI in defavoarea lui 1.6 FSI. Orice alte argumente in favoarea lui 1.6 FSI in acest versus mi se par absolut inutile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radu C: e super ca faci remaparea (pretul mi se pare foarte rezonabil). Speri si la un consum mai mic? :huh:

Ideal ar fi sa poti trasa curbele de cuplu/putere inainte si dupa remapare. Valorile peak nu sunt asa interesante cum sunt curbele astea. "Originala" 1.6 MPI este trasata aici http://www.railweb.sk/Skoda/Skoda_mot_Oct2b.html .

Arunc o "provocare" :Driver: De ce nu s-ar folosi pe G6 motorul 1.6 16V 105 CP folosit la Fabia2 ? Exista o informare oficiala referitor la motorizarile G6?

In alta ordine de idei, Euro5 bate la usa... oare or face din MPI euro5?

PS: Asteptam o dovada palpabila ca la un 1.6 MPI castigi 20Nm _reali_ din remapare. Mie imi suna a marmotzica :exclaim:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul a devenit o discutie nesfarsita fara prea multe argumente si/sau finalitate...

Se muta la Versus pana la inchidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa revin cu curbele de cuplu/putere dupa remapare :exclaim:

sincer nu stiu raspunsul la provocarea ta. Oricum eu asteptam mult mai mult de la un 1.6 16V...ciudat ca au scos doar 105CP din el :Driver:

L.E. asa mi-a spus Voinea ca scoate din el. Daca m-a mintit Voinea te mint si eu pe tine :huh:

Modificat de Radu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect dudu, mai ales ca unele din putinele argumente nu aveau de a face cu tehnica si sau realitatea ... :exclaim:

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, esti prea exigent. Cat sa scoata dintr-un 1.6? Maxim 115CP ofera si concurenta. In fond e un biet motor aspirat, ce sa mai stoarca din el? :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca ii ajunge cat duce la tehnologia pe care o foloseste in momentul de fata, cat despre cei 115 CP ai concurentei... mai bine ar tacea din gura. Eu m-am tepuit si am luat acel motor cu geometrie variabila a axei cu came pt turatii ridicate si care cica ofera 115 CP... bullshit dupa 5 luni am dat masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream la 116i de la marca premium bavareza care din motorul de 1597cmc scoate 90kw (122cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, 116i e o exceptie :icon_thumright: Din ce am citit, nu e nici ala perfect, e cam betiv si nu arata asa vanjos precum arata de bine cifrele 122. Mananca in rand cu micutul 1.4T :offtopic: http://www.autobild.de/artikel/test-audi-a...16i_520382.html

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu-i perfect, ca si la ei e entry-level :icon_thumright: Dar ideea e ca dintr-un motor de 1597cmc aspirat, au scos de bine de rau 122CP

Ca e "betiv", asta e partea a doua :offtopic: Toate "carutele" bavareze sunt cam insetate :rolleyes:

L.E. si are cuplu de vreo 160Nm

Modificat de Radu C.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut. eu am un 1.6 FSI si sunt multumit de el... O intrebare , scuze daca este off topic, se poate monta un blow off valve pe acest motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa blow off ce?

Chestia aia...care iti scoate "fasaitul"... turezi masina...si schimbi viteza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca gHapciu stie ce este ala BOW (blow off valve). Daca citesti cu atentie intrebarea lui, eventual mai folosesti si google/search, o sa intelegi ce vroia sa spuna...

Pana te lamuresti cum sta treaba cu BOW-ul, iti recomand, fara sa am vreo intentie de a te ofensa, sa cauti un mp3 pe net cu sunetul unui bow, il "arzi" pe un CD si banii ii investesti intr-un sistem audio de calitate. :)

Tot in acelasi stil, ai putea incerca un BOW electronic (am gasit cu un scurt search), dar face la fel de multe si de bine ca si mp3-ul.

Drumuri bune! :Driver:

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un audi a3 cu motor 1.6 mpi. masina este probabil printre ultimile produse cu acest motor, este fabricata in dec 2007, deci in 2008 in acte. Am ales motorul mic pentru a putea beneficia de cat mai multe dotari suplimentare. Nu imi pare rau deloc pentru ca a iesit o masina cocheta, foarte dotata si cu performante foarte bune (cel putin pentru necesitatile mele). Practic nu simt nevoia unui motor mai mare, s-a descurcat cu brio intr-o excursie lunga in Antalya, s-a plimbat cu economie de carburant pana in centrul europei si inapoi. Apreciez motorul in special pentru silentiozitatea lui, si pentru elasticitate...este foarte responsiv si cu putere bine dozata catre mijlocul plajei de turatii. Pe scurt , il consider un motor rafinat, care a putut fi maturizat in atatia ani de fabricatie.

Modificat de alexd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

:) In cartea masinii mele la sfarsit este o lista cu motorizarile VAG, pentru motorul de 102 CP recomandarea benzinei este 95/91, pt motorul de 105 este 98/95 la fel ca la 1,6 FSI. Asa ca cei care spun ca FSI-ul este mai pretentios la benzina ar trebui sa stie ca toate motoarele mai noi au nevoie de benzina cu un continut mai scazut de sulf si cifra octanica mai mare. Unii aleg sa bage benzina care trebuie altii baga minimul necesar.

Eu pot afirma ca in a 2a de la 2500rot/min, in a 3a de la 3000 rot/min si in a 4a de la 3500 rot/min sunt foarte multumit de cuplu iar in a 5a de la 4000 rot/min sunt doar multumit. Motorul 1,6 FSI trage foarte bine si este elastic; totusi ma gandesc la o remapare, daca s-ar reusi cresterea cuplului la turatii cu 500 de rot/min mai mici fata de cele date mai sus as fi fericit.

Trebuie sa recunosc ca dupa 4000 rot/min FSI-ul isi arata cu adevarat coltii si sunetul lui devine placut. La relanti este putin mai zgomotos ca un MPI dar toarce foarte frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca e mai zgomotos pentru ca e distributia cu lant, sau sunt si alti factori? (injectoare, tacheti, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari

poate este un pic offtopic dar mi s-a parut cel mai relevant loc sa pun aceasta intrebare

ma tot gandesc din ce in ce mai serios sa achizitionez un golf 6 DSG (configuratia din semnatura este cam la ce m-am gandit pana acum si mai ales ca nu ma lasa sa las campurile necompletate :salut: ) dar nu ma pot decide in privinta motorului ....

intrebarea ar si cam urmatoarea: ... ce ati alege intre 1.6 102 cp si 1.4 TSI 122 cp ..... lasand la o parte diferenta de bani, poate puterea mai mare a celui de 122 cp si a consumului mai mic al 1.4 TSI (sau cel putin asa spun cei de la vw in privinta consumului) .... as fi mai curios in ceea ce priveste fiabilitatea, durabilitate si daca ar mai fi si altceva de punctat as dori sa aflu

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faazd: la fiabilitate si intretinere clar cel de 1.6 este campion, practic motorul asta este prezent pe piata de cel putin 10-12ani, este foarte bine stiu si in acelasi timp este un motor f. simplu, pe cand cel de 1.4 este putin mai complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faazd: la fiabilitate si intretinere clar cel de 1.6 este campion, practic motorul asta este prezent pe piata de cel putin 10-12ani, este foarte bine stiu si in acelasi timp este un motor f. simplu, pe cand cel de 1.4 este putin mai complicat.

da ... .aici nu am absolut nimic de obiectat si eram si eu foarte constient de aceasta parere .... dar as vrea sa stiu daca diferenta de 20cp si noua tehnologie tsi isi merita diferenta de bani si mai important daca cineva a avut ceva nemultumiri la 1.4 tsi caci in ceea ce il priveste pe 1.6 il stie cam toata lumea de ce este in stare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita cu varf si indesat 1.4TSI. Este un motor foarte bun. De cand cu TFSI/TSI, in sfarsit ai ce benzinare sa alegi si de la VAG. Nici sa nu te gandesti la 1.6 care nu este nici economic, nici puternic, nici fiabil... a fost doar acolo sa umple un gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu: Motorul meu are distribuţia pe curea. Nu ştiu de ce este mai zgomotos dec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!