Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Daca de la aydin merg pana la yatagan, aceasta portiune este de autostrada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe 3 oct merge careva spre KUSADASI ca si eu plec spre turcia in vacanta.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare

Am masina in leasing ce acte imi trebuie sa ies? si cam care e procedura

Am citit tot topicul si cineva mai vorbea despre chestia asta insa nu am inteles nimic

Eu cer la leasing aprobare de iesire din tara si hartia aia o legalizez si o traduc la ambasada? Ca sa mor daca inteleg

Aceasi intrebare o am si eu... cine a mai fost si stie - ar trebui sa plec in Turcia pe 28 dimineata si a fost ceva facut in graba - nici macar nu am inceput procedurile pt chestia asta(nici pasaport n-am) - dureaza mult la ambasada treaba cu supralegalizatul sau e ceva pe loc? se percep taxe ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hei,cei ce iesiti din tara cu masina in leasing,va trebuie o extindere de la casco,iar cu ea va duceti la banca si va dau o imputernicire in romana si engleza pt iesit inafara granitelor.

niciodata nu m-a intrebat nimeni pe afara de asa ceva,dar e mai bine sa iti rezolvi hartiile pt a nu avea vreo problema si sa iti strici concediul.

hint:e mai bine sa aveti rca si casco la aceeasi firma,asa extinderea e gratis...altfel e cam 70euro.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in februarie in Italia(via Ungaria - Austria) si stiu cum e in UE - dar Turcia nu e tara UE si trebuie toate prostiile astea... revin cu intrebarea... stie cineva cum e cu supralegalizarea la ambasada Turciei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie facuta si la ambasada. vezi ca exista firme care se ocupa de tot. am un prieten care merge in turcia cu masina parintilor. l-a costat 200 lei si se ocupa firma respectiva de toate procedurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o mare belea pe cap! Masina mea s-a stricat! Trebuie sa merg cu a tatalui meu! Eu plec maine noapte spre turcia. Ce ma fac ca nu am nici o procura la ea. Masina e proprietate nu leasing si difera doar prenumele in certificat, in loc de Ioan e Mihaita, in rest adresa e la fel. Credeti ca o sa imi stric concediul si o sa ma opreasca acolo. E prea tarziu pt traduceri s.a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.....cam o sa-ti strici ...vamesii turci sunt exigenti ,dar poate ai noroc si nu observa doar prenumele(dar ma indoiesc).Eu nu m-as risca sa fac apr.400 km si sa ma intorc de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci ce sa fac. Sa pierd 6000lei cat a costat biletul si sa nu mai merg? Chiar oare nu se poate face nimic acolo daca ma rog de ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o rezolvare cel putin teoretica in asa putin timp. Maine dimineata merg si fac o procura intre mine si tatal meu pe care o legalizez, apoi o traduc in turca si o legalizez si pe aceea. Mai mult de atat nu pot face. Sper sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pana la urma cum a a fost???

ai reusit sa treci??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a mai fost cineva recent in turcia?

max. 1 saptamana sau 2!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Sunt amator de inca o excursie in Istambul, ce feedback imi puteti da ? de ce sa ma feresc? Bulgaria pe unde? Mltumesc anticipat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu plec maine dimineata la Istanbul si o sa merg pe traseul Giurgiu - Ruse - Veliko Tarnovo - Stara Zagora - Edirne - Istanbul. Sper sa fie ok drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te intorci, te rog sa postezi un feedback. DRUM BUN ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La dus am folosit traseul mentionat mai sus si drumul a fost foarte bun. M-am ratacit putin la intrarea pe autostrada in Bulgaria (langa Harmanli) dar pana la urma a fost ok. Oricum nu cred ca mai poti sa pleci de acasa fara GPS. Daca as mai merge din nou, traseul acesta l-as folosi.

La intoarcere am folosit traseul dat de GPS (IGo 8.3.4) adica Istanbul-Edirne-Yambol-Targovishte-Razgrad-Ruse dar drumul este mult mai prost (prin Bulgaria). Cred ca vreo 50-60km in total a fost foarte denivelat, cu multe gropi, nu se poate merge cu mai mult de 50-60km/h. Varianta asta e mai scurta cu vreo 20km decat prima. Pe traseul acesta am intalnit si vreo 3-4 echipaje de politie spre deosebire de prima varianta unde nu am vazut nici unul.

In Turcia drumurile sunt foarte bune (cel putin pana la Istanbul - cat am mers eu).

In Istanbul am mers cu masina aproape in fiecare zi dar oras mai haotic eu nu am vazut (Bucurestiul e decent prin comparatie). Sunt mii de taxiuri si nimeni nu semnalizeaza, toti se baga cum ii taie capul, claxoneaza in secunda 2 cand se face verde la fiecare semafor, etc. Cred ca 4 zile sunt suficiente pentru a vizita obiectivele din Istanbul, mai mult e deja plictiseala.

Benzina e mult mai scumpa in Turcia decat in Bulgaria sau Romania (in jur de 4.2TL adica ~2E).

Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Modificat de DanRe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Giurgiu-Hamzabeyli=285km

am fost si eu pe varianta asta acum 2 ani si a fost foarte bine.

o sa plec marti din nou si as vrea sa stiu daca a mai fost cineva anul asta si cum mai e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In iulie am fost, si la dus si la intors,cu mici exceptii(drum deviat(poate s-a reparat intre timp),si niste portiuni de drum mai denivelate) inca e destul de ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in 10 km,dar poate au terminat reparatiile intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Când o să strâng suficienți bani o să mergem și noi în Turcia. Mi se pare o țară care trebuie vizitată obligartoriu. Poate cineva să ne spună care ar fi prima destinație în care ar trebui să mergem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa aglomeratul Istanbul o alta metropola de vizitat este Ankara (capitala), apoi intoarcere prin Bursa spre Marea Egee, in zona Izmir, unde este de vizitat vechea librarie din Ephesus si cetatea Troia (Truva), unde s-a intamplat chestia cu calul troian (se poate urca si intr-un cal de lemn), de la Izmir pe o autostrada foarte "la deal" se poate merge si la Cesme, o mica statiune pe malul Marii Egee, si apoi bineinteles la Pamukkale (terasele de calcar si apa), Kusadasi, Bodrum si Marmaris pentru distractie si stat la plaja, Canakkale la intoarcere, unde se trece inapoi cu feribotul, oraselul si faleza sunt de vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

a fost cineva recent in Turcia? S`a mai schimbat ceva pe undeva fata de ce s`a scris deja pe aici? Eu plec saptamana viitoare si inca nu m`am hotarat exact pe ce ruta sa strabat Bulgaria ca sa ajung usor si bine in Kusadasi. La plecare innoptez in Canakkale si la intoarcere in Istanbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a asfaltat drumul  prin Bulgaria pe portiunile unde era mai valurit(kotel,yambol,elhovo)

Ruse-Razgrad- Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo

 

In Turcia s-a schimbat sistemul de plata pt autostrada,in sensul ca acum trebuie sa cumperi un fel de sticker pe care il incarci cu bani si-l lipesti pe parbriz.

Modificat de dan1958
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Drumuri pe autostrada in Turcia nu am decat la venire, din ce am observat spre Canakkale nu este autostrada ci doar drum express cu 2 bezni pe sens. Am observat gresit?

Turcii au si vigneta corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!