Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Am fost saptamana trecuta(la indicatiile unor prieteni)pe traseul Ruse-Razgrad- Targoviste - Omurtag-Stara Zagora-Parvomay,si se circula relativ bine,apoi am coborat spre Plovdiv,prin Stara Zagora,iar la intoarcere am luat-o pe traseul Parvomay-Stara Zagora-Kazanlak-Gabrovo-Veliko Tarnovo Ruse si s-a mers mult mai repede, drumul fiind mai bun

Dupa parerea mea,ca sa ajungi in Turcia,mergi pe E 85 si ajungi cel mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc frumos! Drumuri pe autostrada in Turcia nu am decat la venire, din ce am observat spre Canakkale nu este autostrada ci doar drum express cu 2 bezni pe sens. Am observat gresit?

Turcii au si vigneta corect?

 

Daca mergi pe Ruse-Razgrad- Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo  ai de facut mai putin de 300 km + ca nu  sunt radare deloc.

 

 

Turcii n-au vigneta.Vigneta e bagata in combustibil.

 

Vigneta la bulgari nu o lua la intoarcere daca urmezi ruta de mai sus.Nu te verifica nimeni la vama.

Modificat de dan1958
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te-as sfatui sa nu faci economie la 5 euro, ca s-ar putea sa platesti mult mai mult...

Cand m-am intors din Grecia asta primavara, am fost oprit de 3 echipaje de politie in Bulgaria si toate au verificat vinieta, deci nu merita riscul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au obiceiul sa stea la cativa km de intrarea in tara,mi s-a intamplat de cateva ori treaba asta,asa ca mai bine o iei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vigneta la bulgari nu o lua la intoarcere daca urmezi ruta de mai sus.Nu te verifica nimeni la vama - un sfat mai bun nu puteai sa dai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa stau decat o saptamana deci probabil o s`o iau pe o staptamana sau 10 zile daca e mai convenabil decat doua bucati separate pe cate o zi.

Am mai fost in Bulgaria de doua ori pana acum, nu m`a oprit niciodata nimeni dar am observat destule masini de politie.... 

Stiu ca la bulgari motorina e cam la acelasi pret ca la noi... stie cineva cam cat e la turci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste  2 euro era motorina acum o luna.Vorbesc de motorina,care e considerata la ei buna.Mai au inca un sortiment,ceva mai ieftin,dar e proasta...nu merita sa iei.

 

Pana la urma pe ce traseu vei merge ?

Modificat de dan1958
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca pe cea sugerata de tine pe la Razgrad Targovishte si tot asa... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost de 400 ori la varna,  dobrich, silistra (unde daca nu iesi din oras chiar nu trebuie rovigneta) dar nu m-a intrebat nimeni nicodata de rovigneta. Totusi pentru 5 euro am luat de fiecare data .

Acum : pe 20 plec la kusadasi dar nu vreau sa merg prin Istambul . Merg cta- varna-burgas-malko tarnovo - vama turci - traversez E85 - eceabat . Cazare 1 noapte la Eceabat sau la Canakale (un sfat ar fi binevenit) sa vedem ori inainte ori dupa ce trecem cu bacul si a 2 a zi mai departe  . Apoi pe malul marii Egee pana la Izmir si apoi Kusadasi .

Am vazut pe harta ca de la Izmir pana la Selcuk  drumul este parcurs pe Autostrada cred D31 . Aici este nevoie de acel card ptr autostrada ?

E cel mai indicat drum ? cea mai indicata ruta ?

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad E85 in Turcia... il vad prin Bulgaria si Grecia dar nu pe parte turca, La Izmir Intri pe O-30 fix inainte de Izmir si continui pe O-31. Din ce aud da, este un fel de sticker pe care`l cumperi si il alimentezi cu bani si`l tii in geam.....eu cazarea mi`am rezervat`o la Canakkale ca sa nu pierd timp dimineata cu trecerea si sa plec direct spre Kusadasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pana la urma care este cel mai bun traseu pana in Istambul, in sezon de iarna?

 

Bucuresti - Targoviste (BG) - Elhovo (BG) - Lesovo - Edirne - Istambul

 

sau

 

Bucuresti - Veliko Tornavo - Stara Zagora - Svilengrad - Edirne - Istambul

 

Google propun traseul 1 iar viamichelin traseul 2.

 

Traseul 2 imi este cunoscut pentru ca este un drum facut destul de des, spre Grecia cu binecunoscutele zone muntoase ...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe varianta 1, drumul a fost okay, mici probleme pe variantele de ocolire ale catorva orase, unele sunt muci, mers cu viteza 1-2 maxim dar in rest drumul e bun. Cea mai proasta portiune este ocolirea ultimului oras mare dinainte de granita cu Turcia (cred ca Lesovo), si culmea, acolo au pus radar imediat dupa pt ca evident ca te enervai mergand incet si dupa ai tendinta sa o calci ca sa recuperezi. Vama nu a fost aglomerata dar nu stiu cum e acum pe timpul iernii. La mine fiind masina pe leasing, a durat cam 30 de minute sa trec in Turcia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

           Buna seara,

           Avand in vedere ca  perioada concediilor a inceput, voi pleca impreuna cu familia (inclusiv 2 copii minori de 2,5 și 5,5 ani) in Kusadasi cu autoturismul. Fiind prima calatorie in aceasta tara am intrebat un vecin turc ce traseu sa aleg ocazie cu care m-a sfatuit sa aleg urmatoarea varianta:

           -  Bucuresti-Ruse-Veliko Tarnovo-Iambol-Lesovo Hamzabeyli-Edirne-Canakkale (ziua 1- 663km) - Ayvalik- Izmir-Kusadasi (ziua 2 - 415 km)

           Folosind aplicatia Google mi-a fost configurata varianta :

          -  Bucuresti - Ruse - Silven - Lesovo Hamzabeyli - Edirne - Canakkale (ziua 1 - 633km) - Ayvalik- Izmir-Kusadasi (ziua 2 - 415 km).

           Intrcat voi pleca intr-o zi de sambata,  la ora ma sfatuiti sa plec din Bucuresti pentru a evita aglomeratia din vami si care dintre cele doua trasee ar trebui sa le aleg , ce statii de carburant ar trebui sa prefer avand in vedere ca in Turcia este mai ieftina motorina ca In Romania si mai buna decat cea din Bulgaria?

           Multumesc anticipat!

 

           

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carburant la turci iti recomand BP gasesti gama BP Ultimate , Shell sau Total .BP are acoperire gen Petrom la noi de asemenea de la  Shell gasesti multe statii . Infrastructura rutiera si calitatea asfaltului este extraordinar de buna la turci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand Ruse - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli. Este mai putin aglomerat. Problema pe acest drum era portiunea intre Razgrad si Targovishte dar s-a rezolvat, este asflat nou noutz pe aceasta portiune. Am fost in Decembrie pe aceasta ruta, nu vorbesc din auzite. Restul drumului este acceptabil.

Eu am plecat prima oara la 7 dimineata si a fost foarte aglomerat in vama la Giurgiu, am pierdut inevitabil cam o ora. Totusi la vremea aceea se lucra pe pod si se mergea pe un singur fir.

A doua oara am plecat la 11 noaptea dar nu era in sezon... nu stiu cata relevanta are.

In Turcia am alimentat de la Shell si de la BP asa cum a zis si colegul @GTD

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un card HGS pentru autostrazile turcesti pe numarul masinii vechi. Trebuie sa il mut pe masina noua. Am insa dubii ca voi reusi sa ii fac sa inteleaga ce doresc. A incercat careva dintre voi si eventual reusit sa mute un card HGS de pe un numar de masina pe altul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, Voi intrare in Turcia prin Malko Tarnovo, deoarece vin dinspre Burgas, cum este drumul?,gasesc benzinarii pana la aceasta iesire?

Am inteles ca la intrare in Turcia este un oficiu PTT, pot lua de acolo card HGS?

Cum sa procedez?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Tocmai ce m-am intors din Turcia, Kusadasi, si as vrea sa va impartasesc cateva impresii:

Am plecat din Bucuresti sambata dimineata, pe la ora 05.00, in vama am prins coada atat la dus cat si la intors pt plata taxei de pod. La vama turceasca (Hamzabeyli) a fost destul de aglomerat, stand vreo 2 ore. Drumul a fost f bun, alegand la dus prima varianta iar la intors cea de-a doua (am scris mai sus). Motorina am alimentat doar de la BP, cea ieftina, cu 5,32 lire la dus iar la intors cu 5,70 lire si nu am simtit diferenta cu cea din Romania (Rompetrol).

Am cumparat HGS de la un PTT din Soke, avand 7 zile la dispozitie după ce am trecut prin zona de control, majoritatea PTT urilor fiind inchise in WK. HGS este nevoie doar pt portiunea de la Ismir la Kusadasi iar dc o incarci cu 57 de lire (50 lei) este suficient, angajatii de la PTT sunt foarte binevoitori si te ajuta privind completarea formularului.

Interesant mi s-a parut la intoarcere, fiind in cursul saptamanii, cand nu am prins deloc aglomeratie, la vama Turco-Bulgara ca vamesii bulgari mi-au verificat vinieta dacă este valabila, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu as fi avut-o valabila, eu cumparand-o cu valabilitatea de 1 luna.

Drumul l-am impartit in 2 innoptand la Canakkale, la feryboat nu este deloc coada, pretul fiind de aprox 40 lire/masina. 

Avand masina pe firma am avut imputernicire tradusa in limba turca si apostilata la consulatul Turciei, nu am intampinat probleme in acest sens.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vă salut! Urmând ca mâine să plec în concediu în Turcia( Bodrum cu popas în Cankkale), mă puteți ajuta cu câteva sfaturi despre traseu!

Plățile pe la vamă(în € sau cu cardul)?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!