Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

Taxa ptr autostrada in Tr nu este mare.Pe autostrada Istanbul-Edirne anul trecut am platit cca 3.5 YTL(Yeni Turk Lirasi=Noua Lira Turceasca),adica aprox.2 E ptr cca.250 km.La iesirile de pe autostrada sau la trecerile pe cele doua poduri de pe Bosfor sunt 3 optiuni de plata:benzile/ghiseele din stanga sunt pentru OGS(Otomatik Gecis Sistemi=Sistem de Trecere...Automata,sistem care presupune achizitionarea unui dispozitiv nominal ce se ataseaza in partea sup.a parbrizului,fiind necesara incarcarea prealabila a contului),benzile/ghiseele centrale sunt pentru KGS(Kredili Gecis Sistemi=Sistem de Trecere pe baza de Credit Card,unde se emite un card special nenominal cu care se poate trece si costurile sunt decontate ulterior dintr-un cont bancar) si in final benzile/ghiseele din dreapta care sunt ptr plata cash.

Daca treceti prin sistemul OGS si nu aveti aparatul respectiv sau aveti aparat,dar aparatul este inregistrat pe alta masina nr de inmatriculare va fi fotografiat+va tipa alarma.Amenda este de 45 YTL,adica cca.25 E.Stirea buna este ca politia nu are suficiente fonduri ptr expedierea la adrese a acestor contraventii.Chiar daca treceti si sunteti pozati nu cred ca va fi vreo problema la iesire,la granita.

OT:Deoarece sistemul actual nu este f. eficient se lucreaza la un sistem de taxare si decontare cu ajutorul tel.mobile,prin care se spera sa fie eliminate "scaparile"

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca treceti prin sistemul OGS si nu aveti aparatul respectiv sau aveti aparat,dar aparatul este inregistrat pe alta masina nr de inmatriculare va fi fotografiat+va tipa alarma.Amenda este de 45 YTL,adica cca.25 E.Stirea buna este ca politia nu are suficiente fonduri ptr expedierea la adrese a acestor contraventii.Chiar daca treceti si sunteti pozati nu cred ca va fi vreo problema la iesire,la granita.

m-ai linistit, am facut edirne istanbul si in continuare pe drumul de ankara am iesit la adapazari spre kutahya. Si peste tot am trecut prin alea automate. :P :lol: :( :( . La celelalte erau cozi mari....

Pe autostrada aia de la izmir tot asa e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si peste tot am trecut prin alea automate.
:(

Toate autostrazile sunt dotate cu cele 3 sisteme de taxare.Oricum,chiar daca te opreste stai linistit,sunt toleranti fata de straini...

Sejur placut & drum bun! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziceti-mi ceva de autostrada aia de la IZMIR.... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autostrada ca oricare alta... multe benzi pe sens, poti sa megi cu cat vrei. Izmir-Kusadasi sunt vreo 90 de km, si platesti 2 lire. Atentie, mie nu au vrut sa imi primeasca euro, era sa ne bata turcul cand i-am spus ca nu am lire si gata. S-a facut coloana in spate, la un momnent dat dintr-o masina a coborat un turc la vreo 30 de ani, l-a intrebat pe ce problema avem, ala cu spume la gura i-a explicat ca am avut nesimtirea de a-i oferi 2 euro in loc de 2 lire, la care turcul a platit si pt noi si s-a intors la masina lui.

Politia turca, daca ai nr de ro nu te opreste pt nimic in lume. La un moment dat am facut o depasire inainte de o curba, pe linie continua (se tara in fata un microbuz), iar cand o calcam mai tare, din curba apare bolidul politiei (reno12), care a tras pe dreapta sa imi faca loc. Eram convins ca intoarce dupamine, dar ei si-au continuat linistiti drumul.

Iar la intoarcere, inainte de canakkale cand se fac 4 benzi, mergea in fata masina politiei cu 60 la ora cu girofarul, pt fluidizarea traficului. Noi eram grabiti tare sa prindem macar ultima cursa a feribotului, masina politiei in fata... ne aflam intr-o mare dilema. Dupa putin timp masina politiei a tras incet pe banda 1 (nu am avut curaj sa ii dam flashuri), iar noi l-am depasit incet-incet, cu 70 la ora. Dupa ce ne-am indepartat putin, am calcat-o din nou.

O poza cu autostrada (portiunea Izmir-Kusadasi):

tineam tare volanul, eram 6+bagaje in masina si am dus-o la limita - aproape de 200

Modificat de SHARANEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun bun, alta intrebare. Pe autostrada aia de la izmir iei bon la intrare si platesti la iesire sau mai ai pe parcurs opriri sa platesti sau de alea automate? Si inca ceva important, care e orarul ferry-boatului de la Cannakale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orar valabil in perioada21.09.2006-01.06.2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei bon la intrare si platesti cand te dai jos de pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la autostrada Izmir Kusadasi e un buton mare pe care apesi si scoate un bon. La Kusadasi dai bonul si platesti aprox 2 lire. Prima oara nu stiam ce sa fac, erau unii care claxonau in spate asa ca am trecut fara bon. La kusadasi i-am zis lu' nenea ala Izmir , a dat a lehamite din mana si mi-a dat un bon si mi-a luat banii. Nu fac turcii probleme, mai ales daca te vad ca esti strain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei bon in cazul in care nu mergi pana unde se termina autobanda(ex:Istanbul-Edirne,daca vrei sa ajungi la Cta iesi de pe autobanda la Babaeski si continui drumul spre Derekoy>M.Tarnovo).In cazul in care nu iei bon si iesi de pe autobanda inainte de puntul terminus te taxeaza pentru distanta maxima a autostrazii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

La sarsitul lui august plec in Turcia la Kusadasi cu masina.O sa fac popas la Canakkale. E prima data cand fac drumul asta si as avea nevoie de ceva indicatii.

Carte Verde a RCA-ului nu este valabila in Turcia asa ca trebuie sa fac extindere cam 10 e am inteles.

La bulgari in vama trebuie dat ceva ??? Am inteles ca se plateste vigneta in vama.

Pana in Turcia mai trebuie luat vre-un bon de autostrada??

Cate si unde sunt punctele in care trebuie sa iei bon pt autostrada??

Daca mai trebuie si altceva astept sa postati aici.

Astept raspunsuri de la cei care au mai facut acest drum si daca se poate cat mai exacte.

Multumesc.

Modificat de XDany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand iesi din bulgaria si intri in vama la turci trebuie sa iei viza. Costa 10 usd/persoana ( asa era) si este un timbru pe care ti-l lipeste pe pasaport. Intri pe autostrada la bariera iei un bon si cand iesi vei plati. oricum vei merge putin pe autostrada de la edirne ca apoi faci dreapta spre cannakale. Mai ai taxa de ferryboat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

vreau sa plec la bodrum saptamana viitoare adica pe 1.07.07!

alte sfaturi decat cele date pana acum?

plec cu 2 masini!mai vine cineva?;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
nuclearul-vio

deci alte sfaturi pentru turcia.

viza costa 12 dolari .pentru asigurare adica carte verde,in cazul in care nu o aveti inclusa in cartea verde pe care v au eliberat o de la RCA veti plati 20 dolari pentru 1 luna (suma platita la ghiseu la vama turca ).Apropo la plata acestei asigurari mosu de acolo de la ghiseu imi cerea 25 dolari ,si eu vazusem un afis pe geam acolo cu 20 $,si a iesit afara sa vada afisul ca nu ma credea .......voia sa mi dea teapa .

In rest autostrazile le platesti la iesire,ar fi bine sa aveti LIRE (coscodei de ai lor) ,ultima data mi au bagat un schimb de era sa cad acolo din masina ,dar se fac ca nu inteleg ce zici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ieri m-am intors din turcia... La granita dintre Bulgaria spre Turcia (Kapitan Andreevo-Edirne) era o coada foarte mare... Iar la vreo 5 km de granita, pe teritoriul bulgar politistii dirijau circulatie spre alt punct de trecere, asa ca aveti grija. Foarte multi turci se intorc in tara, e perioada concediilor. La intrare in turcia viza costa 12 usd si se aplica pe pasaport iar pe pasaportul posesorului de auto se pune o stampila suplimentara(pt auto). Oricum luati in calcul vreo 3 ore pentru trecerea granitei, pt ca sunt foarte multe masini si sunt vreo 4 filtre. Ar fi bine sa alimentati in vama pt ca acolo motorina costa 0,74 euro (pe sensul Bulgaria-Turcia) iar la turci este 2,25-2,30 lire/litru. Cursul de schimb este 1 euro - 1,75 lire asa ca va las pe voi sa calculati. Pe sensul de intors intre vami motorina costa 0,90 euro/litru.

O portiune de autostrada (intre 2 orase) costa 1,5 sau 1,75 lire. Eu aveam marunt si le-am aruncat 2 euro pt 3 portiuni si m-am facut ca nu inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am stat in granita aproape 5 ore!aceeasi granita!

da sfat bun e sa alimentati in bulgaria pt ca in turcia e f scump ! benzina de 95 undeva intre 2.90 lire si 3 si cea de 97 care se gaseste mai rar e undeva pe la 3 lire! eu am gasit de 97 doar la total si inca o benzinarie cu niste steaguri rosii uite nu mai stiu numele!

1eu-1.7 lire si 1$=1.25 sau pe acolo asta ca sa stiti la ce va asteptati!

se poate plati in $ sau euro dar e mai bine sa schimbati ! chiar un baiat la o benzinarie mi-a spus ca e mai bine sa schimbam sa nu avem neplaceri!

in rest mie mi s-au parut oameni extrem de primitori si binevoitori fara nici un interes financiar!

ba sa va povestesc o faza in izmir care nu mi-a venit sa cred: ne ratacisem pt ca nu mai mergea gps-yul si am intrebat cativa pana sa ajungem in oras pt a o lua spre canakale cand oprim sa intrebam un vanzator daca stie incotro sa o luam si dupa ce ne explica baga manan in frigider in graba pt ca noi plecam si ne ofera 2 sticle de apa plata! am vrut sa-i platim si el a refuzat f politicos!

o alta chestie ce mi s-a parut uimitor e ca desi se circula destul de haotic cam ca pe la noi poate mai rau (adica ii vezi cum trec pe rosu sau altele) merg mult mai incet (noi la 130 eram rachete :blink: si se dau din fata ta fara nici o ezitare in momentul cand te observa ba mai sa iasa de pe sosea sa poti merge !

multa bafta si vacanta placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de la edirne la istanbul autostrada costa 5-6 lire. eu am locuit in istanbul f mult timp. se circula haotic dar nu se produc accidente ca la noi. nu se sta la semafor mai mult de un minut. de vama acum treci in 10 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ kostas

Nu stiu cum ai stat tu in vama 10 min caci eu am stat 1h la dus si la intors plus de asta m-au mai intors si din drum vitele!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ai stat tu in vama 10 min caci eu am stat 1h la dus si la intors plus de asta m-au mai intors si din drum vitele!!!

trebuie sa mai vorbesti si turceste cand trebuie :)

pe mine oricum ma cunosc vamesii de acolo ca de 4 ani de zile ma tot duc lunar in turcia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am stat vreo 5 ore si crede-ma erau maj turci la coada! in rest totul e ok! si da siguranta mi se pare mai mare pe soselele lor decat la noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am stat vreo 5 ore si crede-ma erau maj turci la coada! in rest totul e ok! si da siguranta mi se pare mai mare pe soselele lor decat la noi!

intr`adevar asa e... acum rar se mai sta asa mult la coada. turcii nu au auzit de spaga :) romanii in schimb sunt obisnuiti sa dea spaga... asa si eu :Driver:

oricum... acum e mult mai usor de trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa dau o "fuga" pana in Turcia (ca in titlul topicului) incepand cam cu 6 octombrie 2007.

Asa, maxim o saptamana (preferabil 6 zile), ca sa mai prind o ultima perioada de soare si (poate) mare pe anul acesta.

E, si intrucat ultimele chartere sunt deja "pline" de cateva saptamani, ma voi duce cu masina.

Anybody interested? :D

LE: Cum zice englezu': more is merrier. Dar mai ales cand sunt 2+ masini se conduce mai relaxat si trece timpul mai usor & placut.

Modificat de XTI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La vara vreau sa merg cu masina in Marmaris( Club Turban). Sper sa nu inceapa razboiul inre Iraq si Turcia. :(

A stat cineva acolo? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

M-as caza la Marmaris- Hotel Aqua 5 stele, cu demipensiune. Vreau sa merg cu masina si sa nu fiu legat de mese. Ce parere aveti de hotel? A stat cineva acolo? huh.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata! Mi-am facut rezervarile pt 20.07.2007 :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!