Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu care e traseul optim si ce sa am la mine(acte, truse etc).Poate imi spuneti si ce se intampla prin vame adica timpul pierdut si ce-i mint pe aia sa trec cu cateva toale si bijuterii la intoarcere care nu ar fi deloc putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa incerc sa te ajut eu putin, deoarece am fost acum 3 sapt., o fuga pana la Istambul.

Acte: pasaport si asigurare medicala, carte verde pt.masina.

Traseul optim:iesi pe la Giurgiu, Ruse, iar de la Ruse te uiti bine dupa indicatoare care sunt foarte rare de altfel si tii drumul spre: Veliko Tarnovo, Kazanlak, Stara Zagora, Svilengrad si de aici spre Edirne-frontiera bulgaro-turca.De la Edirne o tii drept pe autostrada vreo 200 de km si ai ajuns in Istambul.

Ce sfaturi pot sa iti dau:ideal ar fi sa pleci dimineata devreme, pe la ora 6 dimineata sa treci de Giurgiu, apoi un drum de vreo 8-9 ore si ai ajuns in Istambul pe la 3-4 dupa-amiaza(ai grija in Bulgaria poti sa te ratacesti foarte usor deoarece nu au indicatoare iar alea care le au, sunt scrise cu litere chirilice.

In vama nu ai foarte mult de stat, aprox. 30-40 min. la Giurgiu-Ruse si apoi la Edirne.Sa ai euro schimbati la tine pt.taxe, iar despre controlul in vami la intoarcere nu stiu ce sa iti spun:depinde cum ai noroc, bulgarii sunt nenorociti rau de tot, daca nu ii place fata ta, te pune sa dai tot jos si te ia la puricat(*de altfel spaga o primesc ca pe ceva ce li se cuvine, asta daca nu ti-o cer direct), eu am vazut romani la frontiera turco-bulgara care au dat la bulgar, el s-a facut ca se uita in masina si le-a dat drumul.Poti sa dai si peste unul cu capul tare care nu primeste nimic.Despre granita bulgaro-romana chiar nu stiu sa iti spun ceva, acum cu noile reglementari:cine te controleaza, cum?habar nu am.Totusi consider ca in continuare trebuie sa ai mare grija cu bulgarii, astia sunt ciudati rau de tot.Dca imi mai aduc aminte ceva, o sa mai postez.Bafta! :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La granita Bulgaro-Roman nu te mai controleaza in masina/la bagaje. Singurul control care se face este la Pasaport (sau buletin) si eventual la actele masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ponturi.Aveti idee pe ce perioada minima se face cartea verde pt ca eu am ink RCA ul vechi valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valabilitatea minima a cartii verzi stiu ca este de 14 zile. Cartea v erde trebue sa o cumperi oricum daca mergi in Turcia pentru ca turcia din cate stiu eu nu este membra a UE. Cartea verde care se lvreaza odata cu asigurarea este valabila numai pentru tarile UE. Sa ai drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca traversarea Bulgariei pe timpul noptii !!!

Sa ai bani marunti pentru taxa de autostrada.

Incearca sa-ti faci plinul cu combustibil la iesirea din Romania pentru ca in Bulgaria e mai scump.

Duty-Free-ul de la iesirea din Bulgaria spre Turcia e cel mai ieftin.

In Turcia orice pret se negociaza !!!

Daca ai ajuns in Turcia si n-ai mincat kebab si baclava inseamna ca ai fost degeaba !!!! :D

Atentie la hotii de buzunare din bazar !!!! Sunt mai buni in meserie decit ai nostrii !!

Daca ai probleme cu masina , incearca sa suni la ACR-ul turcesc ( am uitat cum se cheama exact) , servire promta si preturi rezonabile !!!

Drum Bun si fara evenimente in trafic !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu te puna dracu sa dai spaga in vama la turci ca te aresteaza pe loc

nici macar 50 centi

daca vb frumos cu ei este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba eu am traversat Bulgaria pe timpul noptii si nu am avut nici o probl., inca eram intr-o masina foarte batatoare la ochi(VW Multivan), cel mai mare risc este sa te ratacesti, recomand totusi sa parcurgi Bulgaria pe timpul zilei.In Istambul sa parchezi numai in parcarile cu plata, deoarece masinile parcate neregulamentar sunt ridicate.

Pe langa alte mancaruri, sa mai incerci Kokorec, placinte si peste(sunt belea).

Poti sa faci realimentare in frontiera bulgaro-turca(e o benzinarie pe partea dreapta), motorina e foarte ieftina.

La intoarcere e bine sa pleci din Istambul pe la 7 dimineata, ca sa faci drumul pe ziua, pa la ora 4-5 dupa-amiaza esti in Bucuresti(cu tot cu vama si pauza de masa).

Da, da, la turci sa nu incerci cu spaga, e periculos, vorbesti frumos, stai cuminte si asta e.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar care e pericolul noaptea in Bulgaria.Inca mai sunt racheti ca acum ceva ani?!!!Am tot auzit povesti si nu stiu cat de adevarate sunt. :angry: Adu vad ca suntem vecini.Unde stai mai exact.

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de ponturi.Aveti idee pe ce perioada minima se face cartea verde pt ca eu am ink RCA ul vechi valabil.

Cartea verde ti se elibereaza gratis de catre firma care ti-a facut RCAul cu valabilitate si in 2007.

Altfel poti plati unul nou oriunde...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

La granita cu Turcia daca ai rabdare e ok. Dureaza foarte mult si e bine sa nu te enervezi. La granita bulgaria-romania (intoarcere), am fost eu aseara si la bulgari nu era nimeni, iar la romani, doar un politist de frontiera care ne-a intrebat daca suntem toti romani :) . In 3 minute traversasem podul si eram deja pe drum spre Girugiu.

;) Nu stiu insa, si as fi tare curios sa aflu care sunt taxele ce vor ramane in vigoare dupa 03 ianuarie la acest punct de frontiera (Giurgiu-Ruse). Pana acum era pentru un autoturism, dus-110 roni la noi si 6 eur la bulgari, iar la intoarcere 6 eur la bulgari. END ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca traversarea Bulgariei pe timpul noptii !!!

si de ce ma rog?

si eu am fost noaptea si in afara de o gasca de gusteri militieni, nu am avut probleme. doar sa te tina curelele cu somnul, in rest talpa si drum bun! :Driver:

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trecut ziua prin Bg de frica. la intoarcere noaptea, am mers muuult mai bine ca ziua si ca 3/4 din traversarea RO. doar ca ei au radare si noaptea :lol:. si indicatoare mai putine catre RO ca atunci cand mergi catre TR sau GR. :Driver:

totusi, ia un AK47 si 2 lansatoare de rachete cu tine. nu se stie..... :lol:. glumeam, dar un pic de atentie nu strica niciodata.

in rest..drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inceput si eu demersurile pentru intrarea in legalitate a pistolului meu cu aer comprimat. Sigur trec iar prin Bulgaria la vara, ori in drum spre Turkey ori spre alta destinatie apropiata. Si eu sunt curios cu taxa hotomana de la Giurgiu......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

Bulgaria nu mai este ce a fost. Traversarea noaptea nu mai reprezinta o asa de mare problema. Cu exceptia indicatoarelor, mai bine zis a lipsei acestora (se rezolva cu un GPS), militienii ce eventual te opresc "sunt de treaba". Anul trecut m-a oprit pe mine langa Varna unul la 12 noaptea care avea o "bagheta" asemanatoare ceferistilor nostrii :Driver:, adica din metal. Mi-a zis doar sa merg mai incet. Iar eu i-am zis ca-mi fierbe motorul si nu pot mai incet. A bodoganit ceva in bulgara lui si s-a intors la somn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca ai luat-o pe la varna. Problemele au fost in muntii aia de-i traversezi cand te duci la Turci. Am 1 cunoscut care a luat-o pe acolo ( plasa pescareasca cu pietre aruncata pe parbriz). Pe drumul vama veche balcik, albena , varna n-am avut nici o problema. Probabil nici pe drumul spre sofia dar te ard la munti acolo unde mergi incet si nu-i vede nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La granita cu Turcia daca ai rabdare e ok. Dureaza foarte mult si e bine sa nu te enervezi. La granita bulgaria-romania (intoarcere), am fost eu aseara si la bulgari nu era nimeni, iar la romani, doar un politist de frontiera care ne-a intrebat daca suntem toti romani :D . In 3 minute traversasem podul si eram deja pe drum spre Girugiu.

:D Nu stiu insa, si as fi tare curios sa aflu care sunt taxele ce vor ramane in vigoare dupa 03 ianuarie la acest punct de frontiera (Giurgiu-Ruse). Pana acum era pentru un autoturism, dus-110 roni la noi si 6 eur la bulgari, iar la intoarcere 6 eur la bulgari. END :D

Ce reprezinta taxa de 110RON?Cei 6 eur presupun ca vigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

venit la bugetul jud. giurgiu . Probabil ca-ti acorda aceasta sansa sa treci pe la ei granita.... TAXA PE PROSTIE. JAPCA, asta reprezinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

@godoroja: am luat-o si spre turci acum 3 ani si nu am avut decat o contra cu un politist care s-a rezolvat amiabil cu 5 eur. Nimic, dar nimc pe drum. Noaptea. Se poate sa fi avut si o doza de norok. Problema am avut noaptea in Turcia in schimb, cum am trecut cu feribotul, am "incasat" una bucata tabla de cutie de bere cu 3 cuie in ea. Noaptea. Si stii unde? La 500 metrii de o vulcanizare :D

@ Bambu:vorba colegului, Japca, cu J mare. Adica: la romani 54 roni taxa tranzit oras Giurgiu (se incaseaza pana la intrarea in vama de un angajat al Primariei, de cate ori am ocazia imi exprim public protestul) si 66 roni se plateste la vames si reprezinta taxa ecologica si taxa de pod. La bulgari cei 6 eur reprezinta 4 eur taxa de drum pentru care iti elibereaza vigneta si 2 eur taxa ecologica, drept pentru care trebuie sa treci printr-o balta murdara.

Repet, astea erau valabile in 30.12.2006. Din 03.01.2007 sunt si eu curios sa vad ce mai ramane din taxele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema am avut noaptea in Turcia in schimb, cum am trecut cu feribotul, am "incasat" una bucata tabla de cutie de bere cu 3 cuie in ea. Noaptea. Si stii unde? La 500 metrii de o vulcanizare :)

Trebuie sa trec cu feribotul?!!!Peste ce?Ala cat mai costa?Eu ma opresc in Istambul deci nu cred ca trec cu feribotul.

Indicatoarele in BG in ce limba sunt scrise?In Turcia pot sa las masina parcata linistit si sa-mi vad de treaba sau se sparg si acolo?

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: @Bambu, da suntem vecini, cred.Eu stau in spate la piata Ramnicu Sarat, langa scoala, pe Intrarea Odobesti.Acum sunt plecat de acasa pana duminica si luni plec iar 1 saptamana.Daca vrei, ne auzim pe un tel.(0726.67.47.73)duminica si iti dau mai multe detalii.De traversat cu ferry nu traversezi, doar in Istambul, daca vrei sa treci din partea europeana in cea asiatica(asta in cazul in care nu o iei pe autostrada)In Istambul exista o autostrada de la intrarea in oras pana in partea asiatica lunga de aprox nu stiu, 100 km?mergi pe ea vreo 2 ore, din care se fac bretele de legatura cu diverse cartiere ale orasului.

In Bulgaria nu am avut probl.noaptea, singura probl. fiind faptul ca te poti rataci foarte usor(lipsa indicatoarelor).

Incearca sa iei un detector de radar cu tine pt.Bulgaria, deoarece pe noi ne-a scutit de multe neplaceri si sa ai lipita pe parbriz vigneta care ti se da la vama pt. taxa de drum.

In Turcia poti lasa masina linistit in parcare, dar numai in cele cu plata, o sa le vezi(OTOPARK)sunt destul de multe.

Incearca sa ocolesti Giurgiu,(scapi de taxa aia nenorocita), inainte de intrarea in oras se face un drum mic lateral stanga, perpendicular cu soseaua principala, destul de sinuos(un fel de centura)care te scoate direct in vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
:Driver: @Bambu, da suntem vecini, cred.Eu stau in spate la piata Ramnicu Sarat, langa scoala, pe Intrarea Odobesti.

How nice. Si eu tot pe Odobesti stau. Deci putem sa "completam" unii de la altii cate ceva (antene, oglinzi :rolleyes: ). Glumeam evident. Eu am trecut cu feribotul pentru ca nu am avut ca destinatie Istambulul. "Scurtatura" de care vorbesti la Giurgiu nu prea mai functioneaza deoarece au pus un politist comunitar cu una bucata masina in dreptul acelui drum si care nu prea e sensibil la rugaminti. Oricum, ramane curiozitatea referitoare la taxele valabile de la 03.01.2007. Cine merge zilele astea, poate ne da o veste. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun eu luni ce mai e nou.Cat e taxa aia in Giurgiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!