Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Interesant.Foarte util raspunsul tau aryes13 si de tinut minte.

Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU !

Amenda pentru rovigneta ( lipsa ei ) n-o pot da decat cei de la AND .

De obicei la control sunt insotiti de politie .

Politia te opreste si cei de la AND te amendeaza . :blink:

Si politia iti ridica talonul masinii! Vezi Executron, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Unde scrie in cod sau regulament ca Politia are dreptul sa-ti ridice talonul pentru lipsa rovignetei ? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred faza cu talonul...sa zicem ca mi-l ia,ma duc si iau o rovigneta pe 3 zile si ...gata,mi-am luat talonul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si politia iti ridica talonul masinii! Vezi Executron, parca.

Aoleo, eu n-am patit nimic. MateiS insa a fost mai putin norocos :vaidecapulmeu:. I-a luat talonul si i-a dat si amenda babana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata,am citit in M.O.,se aplica amenda si se retine certificatul de inmatriculare!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Petrom sau Lukoil aveti idee daca se gasesc rovignete?

La posta nu vreau sa merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

garfield

Unde scrie asta ? In cod sau in regulament ? :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Monitorul Oficial (cred ca asta inseamna MO).

:Driver:

Cei ce veniti maine de intalnirea de iarna, chiar daca sunteti din Bucuresti tot va trebuie rovigneta. Aveti grija.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garfield

Unde scrie asta ? In cod sau in regulament ? :beerchug:

Citeste putin topic-ul asta :Driver:, exista o lege...

PS: Se elibereaza si rogivneta pe o zi dar nu pentru autoturisme (azi am vazut tabelul la posta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru nedetinerea rovignetei si a chitantei ( una fara alta se considera ca nu-s valabile :lol: ) amenda la autoturisme este intre 500 - 1000 lei .

com_28decbis.pdf

Sursa : CNADNR

PS :

Ce caricaturi frate ...

Au modificat legea pentru a da dreptul si politistilor sa iti dea amenda si sa-ti ia si talonul pentru neplata rovignetei .

Nu stiam ca au modificat-o ! :Driver:

Traim in rromanica ... :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie avut grija si cumparata rovigneta caci altfel riscam sa ramanem fara talon (daca asa are chef militianul si mai ales ca se poate folosi de bratul lung al legii) in mijlocul drumului :beerchug: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.Am inteles: se retine talonul si se da amenda. Poate sa faca treaba asta si Politia de Frontiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da Roger !

Conform legii si Politia de Frontiera poate face asta .

Din pacate ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

azi am cautat la Petrom si nu aveau... :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot ce s-a putut, insa, tot nu sunt lamurit si de aceea va intreb urmatoarele:

1. cine are dreptul sa-ti ceara rovignieta la control!?, politia rutiera sau cei de la CNADNR?!

2. cine are dreptul sa-ti dea amenda pt. lipsa ei (in baza carui art. din lege sau O.G.)?! politia rutiera sau CNADNR?.

Mai auzisem o varianta ca trebuie sa fie control mixt, politie+reprezentanti CNADNR, si anume ca politia are dreptul sa-ti ceara rovignieta DAR AMENDA o poate da numai cei de la CNADNR. Cum e pana la urma!? ca nu vreau sa "mi-o fur" aiurea.

Eu chiar m-am bazat pe chestia asta si saptamana trecuta am fost pana la Brasov fara sa mai cumpar rovignieta, am mers linistit gandindu-ma ca nu fac astia de la drumuri controale impreuna cu politia

daca aveti un link ceva unde sa scrie clar treburile astea v-as fi recunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina doar ce a fost luata de la dealer si inca nu este inmatriculata (are autorizatie provizorie de circulatie), este necesata rovigneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Rovigneta este obligatorie pentru toate autoturismele care circula in RO indiferent ca sunt sau nu inmatriculate (in RO sau afara) si circula cu autorizatie provizorie. Se poate cere ca rovignieta sa fie data pe VIN nu pe numarul masinii.

P.S. Evident, daca se circula cu masina IN AFARA ORASULUI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am circulat cu autorizatia provizorie fara rovinieta . Si am circulat nu gluma. Dealerul mi-a spus sa iau rovinieta doar cind am numerele permanente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu anul trecut am cerut si mi s-a eliberat fara probleme rovigneta si pe numerele nemtesti provizorii si pe cele romanesti provizorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma se gasesc rovignete? Nici acum nu am cumparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o saptamana am luat de la o posta. Mai merita sa incerci si la benzinarii mai obscure, daca e criza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am circulat cu autorizatia provizorie fara rovinieta . Si am circulat nu gluma. Dealerul mi-a spus sa iau rovinieta doar cind am numerele permanente

Asta nu inseamna ca in cazul in care te opreau, nu te si amendau... Dealer-ul poate spune ce crede el dar se aplica ce spune legea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma se gasesc rovignete? Nici acum nu am cumparat.

nu prea se gasesc la benzinarii...mai degraba la posta! eu am luat de la administratia drumurilor (sau asa ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!