Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

mda, asta e, sunt primul, ce sa-i faci...

cat priveste procesul verbal, in acesta scrie cam asa: "a condus autot. xxx cu nr de inm xxx pe dn2 fara a avea achitat tariful de untilizare a retelei de dn din romania"

fapta savarsita este prevazuta de art 8 al. 3 din legea 424/02 si sanctionata de art 8 al 3 din legea 424/02 (CE e aceasta lege, ca nu o gasesc???)

"stabilesc amenda 300 lei" fara puncte penalizare fara puncte amenda

iar la "retinerea" NU E TRECUT NIMIC, nu scrie ca a retinut talonul.

acum dovada:

"i-au fost retinute urmatoarele: certif. de inmatriculare nr xxx bal bal, apartinand xx, pentru (motive si locul) dn2 sinesti - nu au achitat tariful de utilizare a retelei de dn din romania. eliberat in baza procesului verbal cutare din data cutare , cu drept de circulatie 15 zile"

cam asta e tot...what do you sugest?

Modificat de mateis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer... Du-te la OTV ;)

Stiu ca nu e de ras dar nu m-am putut abtine. Nu am auzit asa ceva niciodata. Eu stiu ca si restul ca un politist singur nu poate sa ma amendeze pt ripsa rovigneta. Numai impreuna cu un reprezentant AND....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit un link catre lege...sau modificare ei...nu am inteles prea bine http://www.euload.com/legis/legis.28.php

din cate citesc acolo, ca sa iau talonul inapoi trebuie sa platesc rovignieta..dar...pe un an de zile?? daca nu se mai iese cu acea masina din bucuresti timp de un an?

in continuare astept cunoscatorii, cu sfaturi, pareri, etc

thnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la link-ul pus de tine spune clar ca trebuie sa platesti pentru 12 luni daca autovehiculul este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu noutati si cu vesti bune!

Calculator roviniete online - http://www.roviniete.ro/roviniete-online.php

Tot aici gasesti si legislatia la zi.

Situl este cu contract direct CNADNR - Ministerul Transporturilor.

Partea cea mai tare este ca se pot evita cozile de la Petrom sau Posta pt. ca pe site se si vand cu plata online cu cardul sau prin depunere de cash la banca.

Sper ca am fost de folos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Euro 2 si peste: 6 luni -12,13 euro si 12 luni - 25,32 euro. In mod normal nu ar trebui sa fie invers, adica daca platesti pentru 1 an intreg sa iti iasa mai ieftin ?! :lol: Numai pe la noi lucrurile stau mai putin logic. Atata timp cat la impozit si asigurari platesti suma/2 pentru 6 luni de ce aici trebuie sa fie ei cu doua perechi ... ? (Imi scuzati expresia!)

PS: Sa nu ma intelegeti ca ma leg de acel 1,06 euro pe care il da omul in plus si care oricum de la 1mil de masini e deja 1mil de euro incasati in buzunarul statului; este vorba in primul rand de principiu !

Foxmedia iti multumim pentru informatii, chiar sunt de folos :lol:

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce acte imi trebuie la eliberarea rovignetei ? Masina in leasing momentan, dar pe care o sa il inchei curand. Nu am actele de la contractul de leasing. E de ajuns doar talonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Talonul si un buletin. Eu am platit la un prieten cu talonul masinii lui si buletinul meu si nu a fost problema - a facut doar chitanta ce dovedeste plata pe numele meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Noile tarife la roviniete din Ianuarie 2008

Proiectul de Ordonanta de Urgenta a Guvernului pentru modificarea si completarea O.G. nr. 15 / 2002 se afla pe masa Guvernului. In situatia in care acest proiect va fi aprobat si publicat in Monitorul Oficial, incepand cu data de 01 IANUARIE 2008 se va modifica substantial modul de eliberare a rovinietelor, astfel:

1. Vor fi schimbate categoriile de vehicule si tarifele;

2. Tarifele nu vor mai fi aplicate in functie de clasa de emisii poluante;

3. Rovinietele vor fi eliberate pentru perioade de 1 zi (cu exceptia autoturismelor si vehiculelor de transport marfa cu MTMA < 3,5 t), 7 zile, 30 zile si 12 luni;

4. Se interzice vanzarea rovinietelor pentru valibilitate de 6 luni.

Noile tarife se vor aplica incepand cu data de 01 IANUARIE 2008 ora 00.00!

Tarifele si modul de aplicare: http://asigur.blogspot.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am facut rovinieta pe 1 an la Petrom 97 RON aproape .. anul trecut a fost cam 60 RON, tot pe 1 an .. motor 1.2 HTP Euro 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foxmedai, DACA se va aproba... atunci avantaj pentru cei sub euro 3, la categoria autoturisme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a platit cineva la un GOLF 4 , 1.4 16V , in 2008 rovinieta , sa-mi spuna si mie cat este .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incepand cu 01.01.2008 conform normelor UE la plata taxei de rovigneta nu se mai tine cont de norma de poluare . :icon_thumright:

Toti suntem egali !

Azi am platit-o pe un an 101,9 lei ( echivalentul a 28 euro ...parca :lol: ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...aveau si dintr-alea de 7zile,o luna....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da !

Am cumparat rovignetele azi la toate cele 3 masini , de la Posta si vanzatoarea m-a intrebat pe ce perioada vreau : o saptamana , o luna sau un an .

Preturile erau ( echivalentul in lei ) :

- 7 zile : 3 euro ;

- 30 zile : 7 euro ;

- 12 luni : 28 euro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la non-euro e diferit (cam 140) iar la euro 2, 3, 4 acelasi tarif...asa mi-ai zis la posta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nego

Ori nu stia despre ce este vorba ori a vrut sa te pacaleasca .

Conform ordonantei :"Tarifele nu vor mai fi aplicate in functie de clasa de emisii poluante" . :)

Rovignete .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ziceau la un moment dat c-o sa dea si pentru 1 zi rovigneta? :) Eu care ies 1 daca pe luna din bucuresti imi convenea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din pacate chestia cu rovigneta pentru 1 zi a murit .

Limita minima este 7 zile . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat-o pe 27 decembrie...si nu aveau decat pe 1 an... :) asta e..acum nu mai am ce face

Modificat de Nego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a expirat rovinieta pe 20-dec- 2007, am tot cautat prin benzinarii pana pe 5 ian 2008, si nu am gasit, nici in Bucuresti, Sibiu, Arad.Am iesit din tara pe 06.01.2008, fara rovinieta, iar inainte de Nadlac, ma opreste Politia de Frontiera, pt control de rutina (cica) si ma intreaba de chitanta de la Rovinieta.Noroc ca pastrasem sticker-ul vechi si chitanta.La cat sunt de "militieni" nu si-au dat seama ca a expirat si m-au lasat in pace. Ma intreb daca se prindeau, ce puteau sa-mi faca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca-ti faceau nimic...decat sa te puna sa iei una!(daca erai in vama) Sunt ei in masura sa te amendeze pt asa ceva...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU !

Amenda pentru rovigneta ( lipsa ei ) n-o pot da decat cei de la AND .

De obicei la control sunt insotiti de politie .

Politia te opreste si cei de la AND te amendeaza . :somnmare:

LE : M-am inselat !

Baietii au modificat legea si politistii au dreptul sa te amendeze si sa-ti ridice talonul !

Ufffffffffffff ! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!