Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Salut

Cunosc Moog procedurile, si eu la fel fac, in feb. (ca sa prind reducerea) am platit taxele si am intrebat 

Stii cand mi-a venit instiintarea de la primarie? haha , martea trecuta, 10 Iun 2014. Eu rezolvasem tot de la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie (adica primaria m-a informat dupa 2 luni de cand eu primisem citatia de la executor). Un alt model de institutie din tara asta... iar eu sunt la zi cu toate impozitele platite (va rog sa ma credeti)

 

     In acesti 4 ani NU am primit nimic de la nimeni !

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ai putea sa ceri un desfasurator de la primarie, daca s-a inscris amenda la ei...daca nu e trecuta  ai putea sa ii dai in judecata, cred...

Procesul verbal ar trebui sa-ti apara acasa, iar amenda inregistrata la fisc...cel putin parca asa e cu amenzile de la rutiera...

Procesul verbal sa zicem ca tampitii au facut vreo solticarie sa fie "livrat" dar amenda ar trebui sa apara pe undeva in calculatorul fiscului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja e de domeniul trecutului, eu am vrut sa va pun pe voi in tema

Cu stima,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Acum trei saptamani am facut un drum pana la Brasov. Din pacate am uitat sa fac rovigneta si abia in Sinaia mi-am dat seama ca nu am si am mers sa o fac la o benzinarie. Din ce m-am uitat pe harta camerelor, pe traseul facut de mine de la Targoviste la Brasov, am iesit pe DN1 in dreptul localitatii Floresti,  e decat o camera la Timisu' de Sus, dar atunci deja o aveam facuta. Daca sa zicem ca m-ar fi luat vreo camera, daca am facut rovigneta in aceeasi zi mai sunt pasibil de amenda? 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai luat-o prin moreni ai scapat pentru ca mai e o camera intre ploiesti si targoviste la bratasanca. sistemul probabil ca este automat, daca la momentul trecerii prin dreptul camerei nu aveai esti pasibil pt amenda.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai luat-o prin moreni ai scapat pentru ca mai e o camera intre ploiesti si targoviste la bratasanca. sistemul probabil ca este automat, daca la momentul trecerii prin dreptul camerei nu aveai esti pasibil pt amenda.

Da, prin Moreni am luat-o! M-am mai linistit! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am trecut printr-o camera fara rovigneta..dar in aceiasi zi mi-am facut rovigneta ...e un an de atunci si n-am primit nimic pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

irelevant zic eu.

 

conteaza mult cand va emiteti vigneta ORA la care a fost emisa. ca nu v-a venit acasa e pur noroc dar nu inseamna ca daca la ora 00.30 sunt verificat de vigneta si nu am  dar cumpar la ora 23.49 vigneta inseamna ca e ok. clar nu. sa nu mai dezinformam.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va contrazic dle gaborvad, daca se obtine rovigneta in ziua respectiva totul e in regula,fapt verificat de catre colegii de la firma de transport la care lucrez.

Asadar daca acum trec pe la o camera fara vigneta,am timp pana la ora 23:59 sa achit taxa si sa-mi vad de drum fara probleme.

 

In concluzie colegul flaviusmaff poate sa doarma linistit noaptea ca nu o sa primeasca amenda,toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D-le Delfi citeste rovigneta pe care o ai si vezi valabilitatea ei. Incepe sa fie valabila de la ora emiterii. Orice trecere inregistrata inainte de acea ora e contraventie. Sistemul genereaza automat, nu are de unde sa stie de cumpararea rovignetei dupa ce ai fost inregistrat. Si rovigneta nu opereaza retroactiv

Ca ai avut noroc si cel mai pb camera in discutie era in mentenanta ( camerele au perioade in care nu inregistreaza, nefiind active tot timpul in 24 ore) e doarnorocul tau

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se simplifică regulile în ceea ce priveşte valabilitatea rovinietei în cazul în care se schimbă numărul de înmatriculare al maşinii. Dacă până acum şoferii trebuiau să anunţe în scris această schimbare la CNADNR, de vineri, 11 iulie, birocraţia va fi eliminată.

 

Cei de la Serviciul Înmatriculari vor opera modificarea în baza proprie de date, la care vor avea acces şi funcţionarii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale.

 

Astfel, orice şofer care îşi schimbă numărul de înmatriculare va rămâne cu rovinieta valabilă cumpărata înainte de schimbarea numărului şi nu va mai fi nevoit să se prezinte personal la CNADNR pentru a comunica modificarea.

 

O altă prevedere se referă la maşinile Serviciului Român de Informaţii, ale Serviciului de Informaţii Externe, ale Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, ale Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor şi vehiculelor de la Crucea Roşie. Nici una dintre acestea nu mai plăteşte taxa de drum.

 

Sursa: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Rovinieta+schimbare+numar+inmatriculare+masina+anunt+CNADNR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salurare!Am si eu urmatoarea grija:daca am vandut o masina iar proprietarul nu a inmatriculat-o pe numele lui si nici nu a inscris-o la primarie,in caz de vreo amenda de circulatie sau de rovigneta,tot mie imi vin sa le platesc?Iar daca imi vin mie,ce pot face sa nu le platesc eu ci cumparatorul?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, tot la tine vin. Cu amenzile de circulatie e mai simplu, te duci la politie cu actul de vanzare/cumparare.

pentru rovigneta am impresia ca doar in instanta le poti ataca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum mai e cu amenda pt rovigneta?

s-a intamplat sa circul fara (desi imi fac anual pe cate 1 an dar anul asta am plecat la 2 zile dupa ce mi-a expirat si uitasem ca expira...deh) si am primit un plic cu amenda de la CNADNR. am platit-o dar din ce citisem mai demult, amenda ar fi mai mare (5-7 mil ?) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel si mi-a venit amenda dupa vreo 4 luni. 250 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . am si eu o intrebare, am fost pe 12.11.2014 de la ploiesti pana la targoviste pe distanta ploiesti darmanesti caragiale targoviste si imi expirase rovigneta, as vrea sa stiu si eu daca era vreo camera pe drum .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fi atent am iesit din ploiesti pe la podul inalt . am trecut de parcul industrial , am trecut prin stoenesti am trecut raul prahova apoi am ajuns in darmanesti , apoi prin ion luca caragiale prin mija, razvad , valea voievozilor si am ajuns in targoviste.si la intoarcere pe acelasi drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat acum si cică este una dupa Darmanesti spre Ploiesti. Mai este una la

Ulmi, dar aia e de forma, nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si aia dintre darmanesti si ploiesti merge? am luat amenda deci? cat este? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merge, dar este acolo. Parca 120 e pentru rovinieta, dar poate ai noroc si a fost oprită.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Da,este una acolo deasupra podului, dar daca primesti amenda fa contestatie si du-te cu bonul de combustibil la tribunal, explica judecatorului ca taxa de drum este inclusa in costul carburantului! ia informeaza-te!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merge, dar este acolo. Parca 120 e pentru rovinieta, dar poate ai noroc si a fost oprită.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!