Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Eu am cuparat vigneta :colors: (adica am bagat bani la stat :-( si acum astept rezultatele :( ), cat despre lipire pe parbriz nici vorba nene :x , eu am prins-o in clipsul de parbriz si sta foarte bine :ok: .

offtipoc: la noi nu se lucreaza profesionist la refacerea si constructia de sosele si autostrazi si exemple sunt nenumarate ("auto. Buc - Pitesti, tot ce inseamna strada in Buc., etc.) :12: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba ii injurati pe actualii guveranti,daca va uitati pe ea, are ca data de compostat 2002. Ea trebuia introdusa inca din 2002-2003, da' s-a preferat sa se traga comisioane pentru tiparit, si dupa asta sa se lase moale, pentru electorat, legea cu taxa asta fiind data inca din 2004 cu aplicabilitate pe 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@moromete, daca in talon scrie "AUTOTURISM", platesti ca pt orice masina, intre 650-950k lei, in functie de norma de (de)poluare. Daca scrie AUTOUTILITARA sau MICROBUS, atunci o lasi balta, pt ca rovigneta te costa in jur de 8mil/an.

Nici mie nu mi-a venit sa lipesc rovigneta pe parbriz, chiar l-am intrebat pe tip ce se intampla daca mi se sparge parbrizul, a spus ca habar n-are, dar stie ce am de facut in caz ca pierd rovigneta: dau anunt la ziar, etc etc!!!! La auzitul vestilor, am lipit rovigneta pe mijloc, deasupra oglinzii, ca sa fiu sigur ca nu o pierd!!!

Si apropo, am platit rovigneta non-euro, desi sharanul meu e VW din 1998. Cu catalizator (ma rog, acum are doar o tzeava in loc de :( ), cu sonda lambda, cu calculator si ce mai trebuie`.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...chiar l-am intrebat pe tip ce se intampla daca mi se sparge parbrizul, a spus ca habar n-are, dar stie ce am de facut in caz ca pierd rovigneta: dau anunt la ziar, etc etc!!!! La auzitul vestilor, am lipit rovigneta pe mijloc, deasupra oglinzii, ca sa fiu sigur ca nu o pierd!!!

In caz de pierdere/deterioare se declara nula rovinieta cu seria xxx si se elibereaza alta pe baza facturii (nu stiu ce costuri implica asta ...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Arhiva Adevarul: Nr.4633 - 27 Mai 2005

Senatorii au taiat rovigneta in bucati

Taxa va putea fi platita pentru o zi, o luna sau un an

O veste buna pentru soferi: rovigneta va putea fi platita in functie de nevoia fiecarui conducator auto de a circula pe drumurile nationale. Senatorii au aprobat, ieri, un proiect de lege initiat de udemeristul Gyorgy Frunda pentru fractionarea rovignetei. Cei care nu si-au cumparat inca rovigneta vor putea, de la 1 iulie, sa plateasca aceasta taxa pentru o zi, o saptamana, o luna, sase luni sau un an, in functie de nevoi. Proiectul de lege nu stabileste valoarea taxei pentru fiecare categorie, acest lucru urmand sa fie facut de Ministerul de Finante. Initiatorul legii a estimat ca rovigneta pentru o saptamana va costa in jur de 50.000-60.000 de lei.....Proiectul de lege urmeaza sa fie dezbatut si de Camera Deputatilor, care va avea ultimul cuvant.

Stie cineva ceva? S-a decis sau ba? A mea tocmai a expirat si vreau s-o intind la mare 2-3 zile :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal ca va fi aprobat dupa ce sarlatanii au obligat toti romanii sa-si cumpere si au facut bani la buget, acum revin la cum ar fi normal. pacat de romani ca-s lasi daca ne-am gasi un grup mai mare sa-i dam in judecata pe faza asta sau pe alte faze care ni le fac, ar fi altfel............ Dar inca o data, bagati capu` la cutie ca asa unii au fost obisnuiti... Iar scumpeste benzina sa vad ca iar nu reactionati cu niste afise pe geam..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

De unde se cumpara vinieta asta nenorocita ca am cautat si la Petrom si la OMV si mi se tot spune ca s-au terminat. Ba chiar la un Petrom mi-au zis ca dupa 10 ianuarie 2007 mai primesc... :blink: Are cineva idee unde gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incearca la Posta pentru ca si ei vand asa ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma cu 2 luni am trecut pe la vreo 5-6 benzinarii, intr-o dimineata; la nici una nu aveau. Pana la urma am gasit la un MOL in Pitesti. Greu si cu rovigneta asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca s-a materializat propunerea ca rovigneta sa poate fi platita fractionat de la 1 ianuarie 2007?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Nu.Tocmai azi am fost la Drumuri Nationale si mi-au spus ca e doar un proiect de lege fapt pt care se plateste integral :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu credeam ca ma ia la misto prietena mea... :vaidecapulmeu: Deci chiar s-a discutat asa ceva.Fractionat ar insemna trimestrial?Sau la saptamana asa? Plec la munte un week-end,imi iau una si o arunc dupa aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Propunerea este sa nu se mai faca diferenta intre cetatenii straini si noi, adica sa se poata lua pe cat ai nevoie (daca nu ma insel perioada minima e de 4 zile). Dar din pacate trebuie sa mai asteptam un an pentru asta. Se va aplica din 2008 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu cred ca era prea convenabil sa-ti iei de 4 zile.Cat ar fi putut costa cat sa ne avantajeze.Oricum nu mi se pare o suma chiar si pe un an intreg.Mai rau e pentru cei cu motoare mari la RCA si impozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am luat vigneta de la OMV Electroaparataj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce te omori asa... eu am mers 8 luni fara vigneta si nu m-a intrebat nimeni nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mers un an si ceva fara procaria aia si vorba aia am doua masini si la nici una nu am avut. nimeni nu te intreaba nimic. asa ca nu am chef sa-mi stric bunul obicei. i'll take my chances also next year. cand or fi la noi drumuri k lumea o sa platesc si io robinetele. pana atunci destul e ca ne ard la buzunar cu tot soiu de taxe la fiecare litru de carburant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii utile!

Deci, daca am o masina, o dacie, cu care circul doar in interiorul orasului (drumurile nationale il traverseaza, fiind vorba de brasov) si pe un drum intra-judetean, 4km, nefiind drum national, nu am nevoie de vigneta. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa ne luam dupa ce scrie acolo... ai dreptate!

Daca e sa ne luam si dupa gandirea politistului... mai bine iei rovinieta. Desi eu nu am auzit pe cineva sa fi fost oprit si intrebat de acea rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Desi eu nu am auzit pe cineva sa fi fost oprit si intrebat de acea rovinieta.

La iesirea din tara , la vama sta un baiat care iti cere chitanta de plata a rovinietei . Daca n-o ai te pune s-o cumperi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!