Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Scrie in cartea de identitate.

Daca nu scrie nu are euro x

Interesant este cine va stabili daca am platit bine taxa. Pt ca EU NU PORT CARTEA DE IDENTITATE CU MINE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu in cartea romaneasca :shock: . Ci in cea nemteasca :) .

E f interesant ce se va petrece, ce confuzii etc.

Sau ne vom duce la RAR si ne vor da contra cost :D :D :D certificat de norma de poluare, :scratch: :scratch: :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horgarban & vios70: Angel a spus mai sus ca tipul normei EU este indicat in Certificatul de Inmatriculare al masinii la rubrica 10 "Numar de omologare" - ultimele 2 cifre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fabia mea scrie E3, dar la felicia scrie X4 si stiu eu ca e E2. Ce norma este? Unde sunt publicate aceste coduri? stie cineva?

va stie tzache politaiu' ce inseamna X5 sau X4 sau alte bazaconii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In certificatul de la Fabia mea scrie E4 si corespunde cu EU4 declarat; am verificat si la colegii mei: Renault Clio Symbol 1.5 dCi - E3; Dacia 1310 ('86) - neprecizat. S-ar putea ca aceasta codificare din certificat sa apara la masinile inmatriculate dupa intrarea in vigoare a EU2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai EU2 era in vigoare inca din 1998. Si scrie diferit in taloane.

Am un coleg cu Peugeot si scrie D4 si masina este EU3.

Nu stiu ce va iesi. Sunt f curios cum se vor rezolva.

Va iesi tambalau mare.

Si pana la urma e taxa de drum sau de poluare?

In Austria, Ungaria, Italia, etc. nu are importanta daca masina este Eu1 EU4, EU5 sau non EU. Taxa de drum este in functie de categoria masinii. Pana la 3,5t, pana la 7t,etc, cu sau fara remorca, la fiecare categorie. Asta e taxa de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista punctelor de achizitie a rovinietelor se gaseste la www.andnet.ro - Informatii utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatii utile:

Am luat rovinieta....iata cum decurg lucrurile:

Rovinieta, pentru persoana fizica, fara leasing, se poate achita la urmatoarele OP:

Of Buc 16 - Iuliu Maniu 100

Of Buc 19 - Camil Ressu 41

Of Buc 32 - Ion Mihalache 341

Of Buc 39 - Sos Iancului 5-7

Of Buc 45 - Ion Cimpineanu 23

Of Buc 48 - Sos Colentina 1

Of Buc 5 - Bl Libertatii 1

Of Buc 53 - Calea Serban Voda 43

Of Buc 62 - Mihail Kogalniceanu 1-3

Of Buc 66 - Drumul Taberei 63

Of Buc 76 - Valea Cascadelor 2-4

Of Buc 77 - Sos Mihai Bravu 380-382

Trebuie sa aveti copie dupa certificatul masinii si buletin + originale. Dureaza cam 30min de persoana, asa ca daca este coada ginditi-va de doua ori. Si asta in cazul in care ai de cumparat o singura rovigneta.

Pentru persoana fizice cu leasing (sorry pt scris telegrafic):

Deocamdata la OP nu se poate achita de utilizator. Se poate achita in schimb la AND Sud si AND Nord (pe Chitila si vis-a-vis de Metro Militari). Acolo va trebuie copie dupa buletin si cartea de identitate a masinii.

Toate cazurile cica se pot achita si la Petrom dar sunt numai 4 statii acreditate, in special cele de la iesirea din Bu, si nu au toate roviniete.

E un balamuc complet si o pierdere de timp incomensurabila....doar suntem in Ro nu-i asa?

In loc sa o poti achita si la Mac, umbli prin tot Bu sa o iei.....si la figurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 de minute?! pentru fiecare rovigneta?!

fradu am inteles bine?

Zicea cineva pe forum de emigrari in Congo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce crezi ca e mult, eu am stat 8 ore la inmatriculat provizoriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 30min de fiecare contribuabil. Asta ma scoate din minti!!!!!!

Sa stai la coada sa DAI bani statului.....

E vorba de un contract in 3 exemplare + factura + chitanta....imprimanta cu ace...etc....

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shiiiiiiiiiiit. Stie cineva ceva de motorul 1Z (1.9 TDI 90CP anii 1994-1996)?

Ultimele doua caractere din nr. de omologare sunt X2. Ce o fi asta?! Dupa un html pare a fi Euro2 dupa altul pare Euro1. Motorul a fost fabricat pana in Dec.1997 deci inclin sa cred ca a fost Euro2 si masina a fost inscrisa in circulatie in Romania in 2001 cu succes, cu 2 luni inainte (parca) de introducerea cerintei Euro3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fabia mea scrie E3, dar la felicia scrie X4 si stiu eu ca e E2. Ce norma este? Unde sunt publicate aceste coduri? stie cineva?

va stie tzache politaiu' ce inseamna X5 sau X4 sau alte bazaconii?

Am gasit ceva... ma bucura ce spui

http://www.untrr.ro/acte%20normative/Ordin...0din%202002.htm

zice acolo ca X4 si X2 sunt in aceeasi categorie. Cum eu am X2 inseamna ca sunt Euro2 de asemeni. Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie ca obligatoriu la vedere, pe partea interioara a parbrizului. Eu NU lipesc NIMIC pe parbriz. Poate pe un geam lateral. De ce sa ma oblige sa lipesc pe parbriz, unde vizibilitatea cat mai mare este o masura de siguranta a traficului rutier??! Or face gat daca pun pe geamul portierei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca merge pusa in stanga jos pe parbriz acolo unde este clema (pentru cei care o au) si asa scapam si de lipit si se si vede.

Multumesc fradu pentru informatie, cat despre "politica" statului Roman care impune taxe si te pune sa stai la cozi "numai de bine", ca eu m-am convins ca pana la urma birocratia ucide Romania.

Cat despre "politia rutiera romana" presupun ca o sa trebuiasca sa avem in torpedo si copie dupa certificatul masini ca sa putem dovedi ca masina este incadrata in clasa euro pentru care s-a platit rovinieta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicea cineva mai sus ca la persoane fizice care au masina in leasing trebuie cartea masinii pentru rovinieta. Pai daca o am in leasing nu am si cartea masinii. Am doar talon. Cartea e la porsche.

Pana la urma pot platii si eu undeva in mod civilizat sau trebuie sa alerg de nebun ??

ps. pentru moderator. m-a omorat site-ul asta. Mereu cand intru imi cere parola si username. Vreau sa pun post, iar cere. Am bifat sa ramane activ, dar degeaba. Si nu e de la mine, ca in alte parti (formu-uri) tine minte parola. Doar aici nu vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma de poluare care o respecta fiecare masina se gaseste in certificatul de inmatriculare, nu are nimeni nevoie de cartea de identitate pentru a sti ce euro are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg din tabelul lor ce inseamna X3 (asta am eu). Din cate stiu masina mea e Euro 2, dar din tabelul lor nu prea reiese asa :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zice acolo ca X4 si X2 sunt in aceeasi categorie. Cum eu am X2 inseamna ca sunt Euro2 de asemeni. Corect?

Unde ai vazut tu sa scrie ca X2 si X4 sunt in aceeasi categ? Sau nu vad eu tabelul acela formatat corect, sau scrie doar de X5 ca ar fi Euro2

---------------------------------------------------------------

| Caracterele | Semnifica?ia |

|-----------------------------------+---------------------------|

| X1 | |

|-----------------------------------| |

| X2 | |

|-----------------------------------| |

| X3 | |

|-----------------------------------| |

| X4 | |

|-----------------------------------| |

| X5 | EURO 2 |

|-----------------------------------| |

| X6 | |

|-----------------------------------| |

| Y1 | |

|-----------------------------------| |

| Y2 | |

|-----------------------------------| |

| Y3 | |

|-----------------------------------+---------------------------|

| D3 | |

|-----------------------------------| |

| E3 | EURO 3 |

|-----------------------------------| |

| R3 | |

|-----------------------------------+---------------------------|

| E4 | |

|-----------------------------------| |

| R4 | EURO 4 |

---------------------------------------------------------------

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: Toate terminatiile de la X1 la X6 si de la Y1 la Y3 corespund normei EURO 2, deci exact ce stiai si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: Toate terminatiile de la X1 la X6 si de la Y1 la Y3 corespund normei EURO 2, deci exact ce stiai si tu.

OK, multumesc, sunt happy :D dar... de unde stii? Ca din tabelul ala eu nu inteleg asta :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: "Simply Clever"... Dupa listare "m-am luminat" si continui cu informatiile - EURO3 (terminatiile D3 sau E3 sau R3); EURO4 (terminatiile E4 sau R4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. masinile in leasing taxa de drum este platita de catre PERSOANA PROPRIETARA a autovehiculului (firma de leasing), procedandu-se ca in cazul RCA (plateste firma de leasing si se factureaza utilizatorului care returneaza plata firmei de leasing).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!