Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Mai sunt si cele mobile,toata vara dormea un nene si camerele pe trafic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 8/3/2016 at 8:41 PM, ForceTurbo said:

Acum cateva minute am vorbit cu cineva care lucreaza la Departamentul juridic al Politiei. Mi-a spus ca nu mai e valabil sa platesti rovigneta DUPA ce te-a filmat camera, chiar daca o platesti pe ziua respectiva. Se ia in calcul si ora la care te-a filmat camera versus ora platii rovignetei.

Daca Politia stie asta, este vreun jurist/avocat care sa ne spuna altceva? Eu am incredere in persoana care mi-a spus asta.

Vreun update in aceasta speta? Eu ieri dimineata in jurul orei 7.30 am trecut pe A3 si in dreptul camerei de vigneta mi-am adus aminte ca duminica imi expirase. La intoarcere am cumparat vigneta pe 1 an de la o benzinatie convins fiind ca o sa primesc o amenda. Insa, casiera a spus ca nu se pune problema amenzii intrucat am cumparat vigneta in aceeasi zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Art. 1, alin. 8 modificat de Art. III, punctul 10. din Ordonanta urgenta 8/2015) 
8.1 Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat.

 

DECI tu la ora la care ai fost inregistrat NU aveai rovigneta!! CNADR are la dispozitie 8 luni sa ti trimita procesul verbal(au modificat perioada sa aiba timp sa ti trimita P.V)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, are sens ce spui tu/articolul de lege.

Multumesc pentru lamurire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost cazuri in care au fost"indulgenti"daca au vazut ca timpul scurs de la inregistrarea video si plata taxei nu a fost mare.

Avantajul e ca poti fi amendat O SINGURA data(inainte daca te prindea de 3 ori intr o zi iti trimiteau 3 P.V)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform listei puse de Ebi, in Arad sunt 2 camere. Una pe DN7, vechiul drum national din Arad spre vama si una pe DN79 Arad-Oradea. Am fost in tara la inceputlui lui septembrie, am intrat pe la Cenad si am iesit pe la Nadlac. Am luat Rovignieta pe 7 zile insa am calculat gresit si dupa ce am iesit din tara am aruncat un ochi sa vad cand expira. Expira la ora 23:59 iar eu am iesit la ora 7 pe autostrada. 7 ore fara vigneta si doar jumatate de ora de circulare fara vigneta :P 
2 intrebari :D 
1. E camera pe autostrada A3 intre Arad si Nadlac?
2. Daca am fost filmat se trimite amenda si in tari straine? Am fost cu masina de firma cu numere de Germania.
Cam cat e amenda?

Merci
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai intrat in ambele localitati??

Pe teritoriul Romaniei e 250 lei amenda cu posibilitate de plata la jumatate cand primesti PV.

Banuiesc ca merg amenzile afara/noi le primim de la ei!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat pe la Cenad ca a trebuit sa ma duc la Timisoara, apoi imediat am luat vigneta, de iesit am iesit pe autostrada Arad-Nadlac, nu mai se merge pe nationala, e vama direct pe autostrada si iesi pe M5 al unguri. Daca e camera numai pe nationala si pe autostrada nu, am scapat... daca nu.... atunci astept sa ajunga si amenda :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camere!!

Autostrada A3 – Gilău (cameră dublă).

Autostrada A3 – Snagov (cameră dublă).

Daca nu ai avut treaba pe aici ai scapati!!

E lista ce am primit o ultima oara/nu stiu sa se fi modificat ceva!!

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista ceva posibilitate de a anula o amenda de la cnadnr pt rovigneta exceptand instanta ?.Am avut rovigneta valabila si m-am pricopsit cu amenda din pacate nu mai gasesc vigneta veche  acum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

NU.

Doar in instanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Aerofan: nu-ti bate capul. Am fost de cateva ori in tara cu masina si in 2 sau 3 randuri am uitat de rovigneta. Prima data acum vreun an, ultima data acum o luna. Pana acum n-a venit nimic. Si slabe sanse sa vina ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca e platita rovigneta pe un 1 an de zile si intre timp am vandut masina dar am pastrat aceleasi numerele mai e valabila rovigneta?  Am platit in iulie anul acesta. Se ea dupa serie sau nr de inmatriculare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai dupa nr. daca numarul nu figureaza in baza de date a CNADR se verifica seria masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Cei de la CNADNR nu raspund in weekend. Am cumparat Rovinieta online in mare graba si apoi mi-am dat seama ca am cumparat Categoria B (Transport Marfa) si nu Categoria A (Autoturisme) pentru Passat-ul meu pentru care Categoria A de Rovinieta ar fi necesara. Pe langa ca am platit dublu ca si pret (B este pentru masini mai grele, pana la 3.5 tone marfa), stie cineva daca macar e valabila si pentru autoturisme? Sa nu ma pomenesc si cu amenda.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 04.12.2017 at 20:51, lucaflo26 a scris:

Daca e platita rovigneta pe un 1 an de zile si intre timp am vandut masina dar am pastrat aceleasi numerele mai e valabila rovigneta?  Am platit in iulie anul acesta. Se ea dupa serie sau nr de inmatriculare? 

Am fost ieri la CNADR si am explicat situatia de sus si au spus ca e valabila rovigneta pt ca ei verifica nr de înmatriculare nu seria de sasiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am cumparat recent masina si avea vigneta valabila pana in sept anul acesta. Intre timp am inmatriculat o si i-am schimbat numerele. Nu mi-am dat seama si am parcurs Bucuresti - Slatina .

Presupun ca ma trezesc cu amenda pt ca am schimbat numerele. Exista vreo sansa de a contesta si anula eventuala amenda? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Intrebarea 9 presupune ca CNAIR sa fie informata imediat dupa inmatriculare urmand a opera modificarea in baza de date inainte de a circula.

Daca 16MAW a schimba numerele, a circulat, fapta "s-a produs" iar PV "s-a emis" nu cred ca mai are ce sa faca. O eventuala contestatie nu cred  ca-i va aduce castig de cauza intrucat era in responsabilitatea sa sa uzeze de procedura pusa la dispozitie de CNAIR astfel incat sa circule in legalitate cu aceeasi masina cu vigneta valabila dar cu alte numere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar la fel de bine zice și că, dacă VIN-ul a fost introdus la emitere și e corect, ar trebui să nu-i vină nicio amendă. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@16MAW Este valabila si daca ai schimbat numerele, nu primesti amenda daca verifici nr de inmatriculare nou rovigneta va aparea valabila si iti apare automat nr de inmatriculare vechi http://www.cnadnr.ro/ro/verificare-rovinieta

Se actualizeaza periodic baza de date intre politie si cnadnr 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la "intrebarea 9", acum aprox.3 ani am cumparat o masina si am vrut sa respect intocmai procedura de pe site-ul CNAIR, asa ca m-am prezentat la sediul lor din Ploiesti cu formularul la care fac referire pe site si cu copii de pe CI sa-i anunt ca masina este in proprietate mea si taxa este achitata. Am fost plimbat pe la cateva birouri in care niste fete acre se uitau ciudat la mine si nu intelegeau ce vreau, dupa care am fost pasat la unul care m-a linistit definitiv cum ca site-ul nu este de actualitate si nu trebuie sa-i mai deranjeze nimeni niciodata pentru ca bazele de date sunt sincronizate si ca atare rovigneta este valabila chiar daca numarul/proprietarul s-a schimbat in perioada de valabilitate.Au refuzat categoric sa-mi dea un numar de inregistrare, macar sa am dovada ca am fost corect. N-am primit inca nici o amenda aferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, din pacate a trebuit sa "ies" din nou cu masina, de data asta Slatina-Craiova si nu am vrut sa risc o eventuala a-2-a amenda , asa ca mi-am luat azi o vigneta pe o saptamana.

La verificare pe site-ul lor, apare vigneta valabila pana la 6 mai .. 

Va tin la curent, sper sa nu vina totusi amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din neatentie am uitat de vigneta. Am avut numere rosii , mi-au venit cele definitive si am uitat sa imi fac.

Am circulat cam 1 saptamana fara pana mi-am dat seama si mi-am achitat pe 1 an.

Avand in vedere ca am facut un drum cta-pitesti si am trecut prin zona a cel putin 3 camere fixe voi primi o amenda sau mai multe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!