Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Intrebare-daca te lipesti de un tir pina treci te mai vad camerele sau te iau din spate ? E doar curiozitate,nu incurajez si tot timpul sunt la zi cu masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am cumparat rovineta, am bon..tot...dar tipa mi-a zis ca nu stie de ce nu apare ca fiind updatata in sistem.

dupa 5 zile..pe site-ul CNADR nu apare noua data de valabilitate..

idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat rovineta, am bon..tot...dar tipa mi-a zis ca nu stie de ce nu apare ca fiind updatata in sistem.

dupa 5 zile..pe site-ul CNADR nu apare noua data de valabilitate..

idei?

Date introduse gresit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred...pt ca le-a verificat, si le-am verificat si eu inainte de introducere. 

dupa ce am sunat la ei, vad ca apare acum...

ieri expira cea veche.

oare o arata doar data valabilitatii vignetei actuale...si nu cumulata? 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai iti arata ce scrie pe bon ca valabilitate de pe data de ... pana pe data de.. cel putin asa arata la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca mai am 1 zi pana expira si am cumparat noua vigneta..nu trebuie sa se updateze? se pare ca nu...logica lor e..ca ramane cea activa. nudurata maxima a rovigentei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o vigneta care expira pe 10 aprilie, si am cumparat acu 2 zile una pe un an, valabila de pe 11 aprilie 2015 pana in 2016, si pe cnadnr imi zice ca e valabila pana pe 10.

Ma astept ca pe 10 sau 11 cand o sa intru iar, sa apara cea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

E fiabila verificarea online a rovinietei? http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=184

Mie imi zice ca nu e valabila desi am achizitionat pe un an in iunie anul curent.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat si arata ok.

oricum, daca ai hartiutele (te sfatuiesc sa le faci si o poza si sa nu le pastrezi la parasolar - de la caldura se deterioreaza) nu ai de ce sa iti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine pastrezi hartia in casa sau in mapa vw din torpedou.

Sistemul ca si cel de verificare rca lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat, daca m-a luat camera de rovinieta aseara la ora 21, pot sa scap de amenda daca imi cumpar o rovinieta in maxim 24h?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, scapai daca iti luai tot aseara pana la 00. Cand cumperi rovinieta e valabila pentru ziua in curs, nu si pentru ziua anterioara :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok link-ul,mai am 3 luni...La vecin uituc i-a venit 370ron amenda,are un passat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, scapai daca iti luai tot aseara pana la 00. Cand cumperi rovinieta e valabila pentru ziua in curs, nu si pentru ziua anterioara :(

 

Nu cred că-i așa.

 

Cf. O.G. 15/2002 modificată și completată

(8)Perioada de valabilitate a ROVINIETEI începe de la ora 0,00 a zilei solicitate de utilizator şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care a fost achitat tariful de utilizare.

(81)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Conform legii este asa cum zici tu. Practica insa a demonstrat ca daca iti faci rovigneta in ziua respectiva scapi de amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

practic nu ai cum sa faci rovigneta azi 10.08.2015 incepand cu 09.08.2015

 

daca facea colegul rovigneta in aceiasi zi, adica pe el l-a prins la 21:00 si facea la ora 23:59, atunci prindea toata ziua si scapa

 

desi civilizat asa ar trebui, ca taxa de pod, sa o poti plati in 24 ore , poate uiti, poate te grabesti

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu cred că-i așa.

 

Cf. O.G. 15/2002 modificată și completată

(81)Dacă ziua de început a perioadei de valabilitate a rovinietei este ziua în curs, valabilitatea acesteia începe la ora înregistrării informaţiilor privind achitarea tarifului de utilizare în baza de date a SIEGMCR şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a duratei pentru care acesta a fost achitat

 

Tocmai acest lucru este reglementat. Taxa de drum se achita cu anticipaţie.

In cazul excepţional prev la art 8 ind 1, pentru a nu exista îndoieli, legiuitorul arată în mod expres că taxa este valabila din secunda in care o achiziţionezi, nu retroactiv.

 

Colegul înregistrat la ora 21.00, chiar daca ar fi achizitionat rovinieta la 21.10, de exemplu, se retine contraventie.

 

LE Ca o ultima completare achizitionarea ulterioara a taxei, chiar în aceeasi zi nu va absolva de amendă.

Modificat de Makron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si nu se pot face abuzuri ?

 

eu de exemplu intotdeauna imi iau rovigneta cand trebuie sa plec la drum, deci diferenta de 10-15 minute intre luatul rovignetei si pana trec in dreptul unei camere... daca acea camera are ora prost setata ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ipotetic se poate orice. 

Poate profita si utilizatorul. Daca l-a surprins o cameră cu ora gresit setată la 21.00, desi ora reală era 20.00, iar taxa se achizitioneaza ulterior, la 20.30 ora reala, cine câştigă :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din practica s-a retinut ca daca treci pe langa camera la ora 21.00 si iti faci rovinieta in aceeasi zi la ora 22.00 nu vei primi amenda.

 

habar nu am de ce este asa, un posibil motiv ar fi acela ca daca eu imi fac la ora 21.00 platesc aceeasi bani ca si cum mi-as fi facut la ora 7 dimineata in acea zi. si in cazul unui proces poti veni cu argumentul asta, domne mie mi-au luat bani cat pentru toata ziua;

 

din pacate in cazul colegului de mai sus nu se poate face nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Intrebare. Am facut rovigneta si in loc de pina in 3.5 t cred ca a facut de la 3.5 t in sus. Are ceva daca circul cu ea asa? Ieri am facut rovigneta si doar azi am aruncat un ochi pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum asa? Unde ai facut o? Nu a fost dupa nr de masina? Pe chitanta nu apar datele masinii tale? Nu ti a batut la ochi diferenta de pret?

Modificat de aTThEEnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si am întrebat si cica e ok. Am primit diferenta si apar cu rovigneta ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina veche (ford focus) aveam platita vigneta pana in aprilie 2016. Pe masina noua am preluat numarul de la masina veche.

 

Intrebarea este: vigneta este valabila la masina noua?

 

Citire de pe siteul cnadnr:

Raspuns: NU

 

Am intrebat la o benzinarie si raspunsul a fost: camerele detecteaza numarul, asa ca ar fi "valabila", insa la un control nu este valabila.

 

Mi se pare ciudat sa platesc o noua vigneta pentru acelasi numar, avand in vedere ca este deja platita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsul de la benzinarie mi se pare ok.

pe mine m-a intrebat o singurata data un politist de rovigneta, am zis ca am (electronica) si sa verifice online, nu am chitanta la mine.

nu a verificat (cica nu putea, nu avea tehnologia necesara), i-am aratat pe telefon poza cu bonul si a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!