Jump to content

Bloc lumini - Operatiune de schimbare


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

nu teas sfatui sa faci asa ceva deoarece suprasoliciti instalatia.dar ai putea sa iti faci o instalatie pentru proiectoare caresa fie comandata de blocul de lumini cind aprinzi ceata pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    31

  • Al Bundy

    27

  • hbogdan

    9

  • F l o r i n

    8

mai ma gandesc ce sa fac...nun e f greu de tras instalatie electrica separata pt proiectoare...trebuie doar vointa, niste papuci si un bloc de lumini nou. k eu vreau sa se aprinda separata de ceata daca o sa modific instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am schimbat farurile originale fara proiectoare cu unele cu proiectoare.Acum ce tre sa fac k sa se aprinda proiectaorele?K nu am buton in bord pentru ele.electricianu mi-a zis k sunt 2 variante: -inst de alimentare este deja doar k mai tre comanda(buton)

-trebuie trase fire....releu...etc

Stie cineva despre ce e vorba? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie sa cumperi blocul de lumini (comutatorul) care sa aiba si pozitie pt proiectoare si trebuie trase cablurile necesare, pt ca nu sunt in mod normal. A verificat electricianul si a vazut ca sunt ? E posibil numai daca a mai avut inainte proiectoare aftermarket.

Citeste acest topic cu rabdare si te vei lamuri. :lol:

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cel mai important lucru : sa treci circuitul printr-o siguranta.

@geo_cu_bora Evita sa mai scrii cu "k". E impotriva regulamentului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus E valabil numai ptr mine chestia cu 'k'?Oricum ms pentru sfaturi :banghead: .Am citit topicul si mai rau m-a ametit dar sper k am retinut ce era mai important.Nu a mai avut proiectoare inainte.Deci in afara de bocul de lumini cu comanda ptr proiectoare,cabluri,siguranta si papuci m trebuie si altceva?Releu?

Aaaa si inca ceva! ptr ca sa nu se mai stinga faza scurta cand dau faza lunga ce tre sa fac?Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geo_cu_bora: Este valabil pentru toti colegii de pe forum. Conform Regulamentului:

2. [...] - scrierea cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geo_cu_bora Pentru aprinderea fazei lungi ai aici in postul #9 schema. Pentru montarea proiectoarelor ai chiar in acest topic (postul #26) schema pusa de mine. Trebuie doar sa citesti. Si inca ceva ... exista colegi pe forum din zona ta, cu care ai putea lua legatura, si care ar putea sa-ti dea o mana de ajutor la montaj, in cazul in care anumite lucruri iti sunt neclare...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

imi face si mie cineva rost de un bloc lumini cu proiector... din fabrica nu am proiectoare si le am acum in noile faruri.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la dezmembrari ca nu e foarte scump si e bun ... parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva din Bucuresti sau Constanta care poate sa ma ajute la montarea unor proiectoare in bara? Am un vw bora si le-am cumparat de curand. Cumpar releu, fire etc. + berea pt cel care ma ajuta :icon_cool:. (sau macar spuneti-mi de un electrician bun si care sa nu ma usuce de bani) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Din cate am citit pe aici am vazut ca proiectoarele ceata se afla sub lampile de semanalizare. Corect?

Am desfacut capacul de la far si surpriza, in lacasul respectiv chiar este bec(la ambele faruri) si sun facute legaturi. Problema e ca blocul de lumini are pozitie doar pt. lampa spate ceata.

Deci daca as schimba blocul de lumini cu unul cu pozitie pt si pt proiectoare, si legaturile ar fi facute corect ar trebui sa sa functioneze proiectoarele? Sau mai tr. si releu si alte chestii? Si daca tot au pus lampi in proiectoare de ce oare nu au pus si un bloc de lumini adecvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu mai sunt farurile originale pe masina si au fost schimbate cu unele ce au proiectoare.

Daca blocul de lumini nu are pozitia pt proiectoare, trebuie schimbat blocul si tras cablajul necesar pt ca nu exista la modelele ce nu au avut din fabricatie, plus releul corespunzator.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simpli sa afli daca ai cablajul sau nu este sa te uiti la mufa care intra in far. Daca lipseste un fir(in unul din colturi) atunci nu ai firul tras si va trebui sa-l tragi. Daca toate cele 10 gauri/pini sunt ocupati atunci totul e ok, iti mai trbuie blocul de lumini....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o rugaminte pentru cei care AU asa ceva pe masina. Am nevoie de o informatie legata de Firele care duc la proiectoare in faruri sau in bara la Golf IV. Cum arata, eventual o poza. Am blocul de lumini, dar nu mai am farurile cu proiectoare de ceata.

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am folosit schema postata de hremus in postul #26 legand firele la releu asa:

85 de la pinul 9 de la euroswitch

86 masa

87 + de la baterie cu siguranta de 5A

30 la becurile de ceata fata stanga dreapta

dar am o intrebare: este ok siguranta de 5A? sau trebuie ceva diferit (mai mare sau mai mic)?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele originale din far sunt de 35W fiecare. Adica un total de 70W. Asta ar insemna un consum de 5,83A. Eu am folosit siguranta de 7,5A si nu o da afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspunsuri.

inca o intrebare: este ok daca am legat la pinul 9? ca si 8 avea plus cand trageam butonul sa pun ceata pe spate. precizez ca am switch cu o singura pozitie. pinul 9 am inteles ca este pentru spate si de asta ma gandesc sa nu suprasolicit switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 pentru spate si 8 pentru fata prin releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al bundy ok, asta am inteles ca 9 e pentru spate si 8 pentru fata, dar intrebarea este daca se aprinde pe 9 are ceva daca le las asa si nu le mai schimb pe 8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spui ca ai montat si releu dupa pinul 9 nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut.Am si eu o intrebare.Cand faci legaruta dintre pinul 7 de la euroswich si siguranta 20 nu este nici o problema de tensiune prea mare sa se arda ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde tensiune prea mare ca tot 12V sunt. Si asa e legat pe original la Golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am schimbat farurile la masina , vreau sa leg proiectoarele impreuna cu lampile ceata spate existente . Unde sa leg firul ce il trag de la proiectoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!