Jump to content

Bloc lumini - Operatiune de schimbare


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

Asta stiu ca asa ar trebui sa fie. Ce nu inteleg este motivul pentru care este asa. Sa fie o problema de consum de curent sau ca "dauneaza grav retinei celor din fata" ?? Eu unul as prefera sa stea aprinse si pe faza lunga avand in vedere ca locuim intr-o tara plina de "jmecheri" care merg de parca ar fi soseaua lui mama sau a lui tata. Sa vezi senzatii tari pentru el, cand le-oi pune faza scurta + faza lunga + proiectoarele in ceafa. O sa creada ca il urmareste un UFO care vrea sa-l rapeasca :D

In ceea ce priveste euroswitch-ul (blocul de lumini pe romaneste) am 2 bucati si pe nici unul nu scrie nimic.

In cazul meu o sa folosesc un releu ca protectie pentru blocul lumini. Schema e mai jos. Plusul o sa i-l iau de pe contact printr-o siguranta de 7,5A (am gasit un locas liber), asa ca prin euroswitch nu trec decat alimentarea releului.

post-8948-1182959096_thumb.jpg

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    31

  • Al Bundy

    27

  • hbogdan

    9

  • F l o r i n

    8

Daca e vb de blocul de lumini de pe gholf, nu e nici o problema de curent, rezista. Ai desfacut vreounul sa vezi ce contacte solide are inauntru? Ai bloc delumini cu proiectoare sau fara?

Faza scurta si proiectoarele oricum nu-i ajung in ceafa. ci doar aia lunga...

Proiectoarele de ceata se sprind cand e ceata. Ai incercat sa mergi pe ceata cu faza lunga aprinsa? La ce te mai ajuta proiectoarele atunci, cand oricum vezi un zid alb in fata ta?

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza scurta si proiectoarele oricum nu-i ajung in ceafa. ci doar aia lunga...

La cum am reglate farurile acum, credema ca ii ajung. Trebuie sa la reglez la un service care are aparat, dupa ce imi fac si proiectoarele.

Am 2 blocuri de lumini. unul cu proiector si unul fara. As putea lega direct, dar am luat deja un releu.

Cel mai coplicat mi se pare sa trag firul de sigurante/releu in afara spre far. Trebuie sa demontez filtru de aer si ce mai este pe acolo. O sa ma apuc in weekend(sper sa fie vreme faina si sa am chef) .O sa fac si niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa puna un DIY modul in care se scoate, blocul de lumini din bord la G4? Vreau sa schimb led-urile, rosii cu altele albastre(ca la bord)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De scos se scoate foarte usor. Pui in pozitia "O", apesi inspre interior, si rasucesti dreapta cam pana la pozitie, dupa care daca tragi inspre tine, iese cu totul. Bafta :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am rabdat, si am incercat azi e ok, merge. :rolleyes: Dar reglajul pt faruri si intensitate lumini bord, cum se scoate, e si aici vreo smecherie?MULTUMESC DE INDICATI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu reglajul la faruri + intensitatea am desfacut-o din interior. Adica deschizi usita la sigurante, o dai jos, dai jos si acel capac de pe lateralul bordului, dupa care poti sa bagi usor mana, si impingi acel bloc de reglaj inspre afara. La mine a iesit usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hremus,am scos afara,blocul de lumini si reoststatele, acu nu stiu ce leduri tre sa pun in locul celor rosii. Ma refer de citi milicandeli tre sa fie cele albastre.NU ai idee de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta chiar nu stiu, dar nu ar trebui sa conteze pt ca toate ledurile sint alimentatete cu 10mA. Diferenta o sa fie doar la intesitatea luminoasa. Oricum o sa se vada altfel atata timp cat schimbi si culoarea din rosu in albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dati-mi o mana de ajutor! In urma unei coliziuni a trebuit sa schimb ambele faruri. Mi-am pus faruri noi cu lampi de ceata. Daca schimb Euroswitch-ul mai trebuie sa fac si alte ajustari ? Cum se schimba euroswitchul ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vorbim de blocul de lumini,hai sa ne invete cineva cum putem sa avem faza de intalnire aprinsa in permanenta dupa ce punem contactul, fara a mai fi nevoie sa aprindem manual luminile. Mi se pare o chestie misto, mai ales ca acum suntem obligti sa mergem cu faza de intalnire in afara localitatilor. E mai comod si uitam de amenzi. Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dati-mi o mana de ajutor! In urma unei coliziuni a trebuit sa schimb ambele faruri. Mi-am pus faruri noi cu lampi de ceata. Daca schimb Euroswitch-ul mai trebuie sa fac si alte ajustari? Cum se schimba euroswitchul?

Nu e musai sa schimbi si Euroswitch-ul, poti de exemplu cabla farurile ceata fata pe becurile ceata spate.

Daca totusi vrei sa fie ca la OEM, euroswitch-ul se scoate prin rotire si tragere in afara, dar tot trebuie sa tragi cablu de la faruri pentru proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol! Si care ma gandeam ca acel cablu (lampi la switch) este deja tras din fabrica. Multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este tras dar cu putina rabdare se poate trage foarte frumos fara sa se vada.

@hbogdan E cam nasol sa mergi cu becul de ceata(spate) aprins doar sa ai farurile de ceata aprinse. Doar tzaranii mai faceau asa ceva pe cojile de Dacii.

@Corneliu Ce vrei tu se poate face simplu printr-un releu, care il alimentezi de pe + contact. Pe contactele lui legi in paralel cu euroswitch-ul farurile.De fapt cand pui contactul trage releul si acesta pune in scurt cele 2 contacte ale euroswitch-ului care alimenteaza farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca asa se face, dar care sunt firele care trebuie legate din euroswich la releu. Are cineva o schema? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Doar tzaranii mai faceau asa ceva pe cojile de Dacii.

Te rog sa-ti contolezi limbajul .

Jignirile nu sunt permise de regulament .

Multumesc ! :)

Avertisment verbal . Urmatoarea data ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hbogdan E cam nasol sa mergi cu becul de ceata(spate) aprins doar sa ai farurile de ceata aprinse. Doar tzaranii mai faceau asa ceva pe cojile de Dacii.

Nu folosesc luminile de ceata decat pe ceata. Controleaza-ti limbajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca asa se face, dar care sunt firele care trebuie legate din euroswich la releu. Are cineva o schema? Multumesc!

daca te uitai la golfiv la manuale gaseai si schemele electrice.

aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=34447 postul 8

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu folosesc luminile de ceata decat pe ceata. Controleaza-ti limbajul.

Imi cer scuze, nu am vrut sa jignesc pe nimeni, insa nu m-am putut abtine. Am boala pe aia care si-au legat stopurile de ceatza pe frana sau pe pozitie. Pe dincolo iti iei amenzi nasoale daca ai asa ceva facut sau daca mergi cu stopurile de ceata si nu e ceata(noaptea).

Da-mi voie sa formulez altfel. Vrei sa folosesti farurile de ceatza.Tinand cont ca sunt legate si stopurile de ceatza, iti va aduce o graza de unjuraturi, faza lunga in ceafa, etc, etc, din partea celor care stau in spatele tau. Asa ca vei fi nevoit sa nu folosesti nici farurile.

Eu merg cu farurile de ceatza aprinse, ma ajuta sa vad mai bine drumul, insa stopurile de ceatza doar atunci cand este nevoie...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus, proiectoarele de ceata nu se folosesc decat pe ceata, impreuna cu stopurile de ceata. Pe ceata vrei sa vezi tu in fata, cat si sa fii vazut la timp din spate :vaidecapulmeu: La mine nu se pune problema sa folosesc proiectoarele ca sa vad mai bine, xenoanele sunt suficiente. Incheiem aici discutia asta, sa revenim la topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si sa fii vazut mai bine ziua.Insa producatorul a prevazut functionarea lor independenta din anumite motive... Ok sa revenim la topic.

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva sa imi explice cum as putea lega niste leduri de pozitia din faruri? Ledurile sunt puse in grila (poza atasata) si am tras fir pana la mufa de la faruri. Din ce am dedus din poza de la pag.1, pozitiile sunt pe pinul 10 (+) si pe 8 (-) in mufa de la far. Cum as putea sa leg ledurile, sa functioneze odata cu pozitia, dar sa nu functioneze cand las lumina de stationare stanga / dreapta de pe maneta de semnalizare?

post-8760-1196151500_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti lega astfel. Plusul il iei de la iesirea 16 de la euroswitch (notat cu 58), iesire care duce (printr-o siguranta de 3A) spre dimmer si alimenteaza apoi iluminarea instrumentelor. Minusul il legi la masa de preferabil pe caroserie. Pe circuit trebuie neaparat inserata o siguranta pt ca pana la iesirea din euroswitch nu ai nici o siguranta.

PS De unde ai led-urile ca sunt super.....

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mi-am achizitionat faruri noi care au si proiectoare, si trebuie sa imi schimb blocul de lumini (cel rotativ) care sa aiba si aceasta obtiune-pentru proiectoare. Ce mai imi trebuie sa achizitionez pe langa acesta si care ar fi modul de montare?(DIY). Am citit pe undeva ca ar trebui legat un fir pe la nustiu ce releu, si ca ar trebui sa-mi arate si in bord cand aprind proiectoarele.Vreau sa le montez cat mai corect posibil.

Am si eu o intrebare pt voi ca vad ca va stiti

Am o Bora si am schimbat farurile era cu bec H4 si cand schimbai de la faza lunga la faza scurta se stingea filamentu de la faza scurta si se aprindea cel mai din spate pt faza lunga;

acuma am angel eyes care are separat faza scurta de faza lunga si cand comut de pe faza scurta pe lunga se stinge becu de la faza scurta ; avand instalatie xenon nu e prea ok sa il aprind si sa il sting si am vazut ca la passat si la golf cand trec de pe faza scurta pe lunga raman aprinse si luminile de la faza scurta .. ma poate ajuta cineva ??

Sper ca da .. ms anticipat si astept raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!