Jump to content

Bloc lumini - Operatiune de schimbare


Eugen Dragan
 Share

Postare recomandată

Mi-am achizitionat faruri noi care au si proiectoare, si trebuie sa imi schimb blocul de lumini (cel rotativ) care sa aiba si aceasta optiune-pentru proiectoare. Ce mai imi trebuie sa achizitionez pe langa acesta si care ar fi modul de montare?(DIY). Am citit pe undeva ca ar trebui legat un fir pe la nustiu ce releu, si ca ar trebui sa-mi arate si in bord cand aprind proiectoarele.Vreau sa le montez cat mai corect posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    31

  • Al Bundy

    27

  • hbogdan

    9

  • F l o r i n

    8

ai reusit sa le faci sa mearga? cam de ce ai avut nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa imi leg si proiectoarele nu am mai schimbat blocul de lumni , ci le-am legat separat - mi-am tras un buton in bord cu led rosu sa fie la fel cu celelalte. Daca te intereseaza schema cu releu si sigurante o sa o trimit impreuna si cu fotografii , cum am instalat eu (decat sa dau 2 milioane cum mi-au cerut unii pe-aici prin Cta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-as fi recunoscator daca ai posta schema pe care ai folosito tu. am schimbat si eu de curand farurile si sunt cu proiectoare, blocul de lumini l-am luat de la volksman cu 150 ron si acu caut un electrician bun sa-mi traga firele; frumos ar fi cand ma duc la el sa stiu ce face :) :P , eventual sa-i si peste maini daca nu corespunde.

thx

oftopic: sticla de la faruri (hella) se poate da jos, am dat-o eu, cu rabdare si cu multe surubelnite :D :P :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca am inteles bine ... pentru a putea instala proiectoarele trebuie schimbat intregul far ???

credeam ca e doar o plomba oarba acolo in locul proiectoarelor

apoi tragi firele, inlocuiesti butonul de la bord activezi functia cu vag-com si gata ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CosminSideras - s-a mai discutat, exista 3 tipuri de faruri golf IV se impart in cu proiector : fara proiector, cele fara proiector iar sunt de doua feluri : cu locas pentru proiector (2-a suruburi de prindere, unu de reglaj) si fara... . plus

ca mai vin combinatiile cu motorasul de reglat pozitia pe verticala. in mod normal si la cel fara locas il tai jos si lipesti proiectorul cu poxipol dar lipseste reglajul (eu asta fac azi :rolleyes:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-as fi recunoscator daca ai posta schema pe care ai folosito tu. am schimbat si eu de curand farurile si sunt cu proiectoare, blocul de lumini l-am luat de la volksman cu 150 ron si acu caut un electrician bun sa-mi traga firele; frumos ar fi cand ma duc la el sa stiu ce face :P :P , eventual sa-i si peste maini daca nu corespunde.

thx

oftopic: sticla de la faruri (hella) se poate da jos, am dat-o eu, cu rabdare si cu multe surubelnite :P :P :rolleyes: :P

Schema trimisa de muffi este f buna , numai ca daca nu ai avut proiectoare pe masina ,acel fir care se duce spre faruri trebuie infipt in acea mufa care vine cuplata la faruri in pinul numarul doi care este gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Uite schema corecta. Testata.

Parerea mea e ca ar trebui inversat firul verde cu cel galben. Sau poate e gresit desenat releul (numerotarea pinilo sa fie corecta). Gresesc cumva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CosminSideras - s-a mai discutat, exista 3 tipuri de faruri golf IV se impart in cu proiector : fara proiector, cele fara proiector iar sunt de doua feluri : cu locas pentru proiector (2-a suruburi de prindere, unu de reglaj) si fara... . plus

ca mai vin combinatiile cu motorasul de reglat pozitia pe verticala. in mod normal si la cel fara locas il tai jos si lipesti proiectorul cu poxipol dar lipseste reglajul (eu asta fac azi :)

Unde ai gasit proiector separat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK pana la urma am tras fire in bord cu un alt intrerupator si nu am mai schimbat blocul de lumini. In felul acesta pot aprinde proiectoarele independent de orice alta pozitie a luminilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si cum arata butonul din bord? L-ai pus pe consola centrala sau ascuns undeva prin stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La mine problema se pune asa: am faruri HELLA cu angeleyes + proiector, bloc lumini cu contact pt proiector, cunostinte in domeniu electric. Nu am clemele care vin la far si la mufa bloc lumini M-am gandit sa pun releu original VAG. Am facut rost de coduri si m-am dus la magazin sa intreb de ele. Raspunsul este

kit reparatie fir 000 979 225 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 135 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 227 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 114 - 25,00RON

Releu 141 951 253B - 160,00RON

Soclu releu 443 937 527 80,00RON

doape la far 3B0 972 742C - 8,00RON

Conform schemei de mai sus am nevoie de 3 X 000 957 225, 2 X 3B0 972 742C, 2X 000 979 135, 1 X releu, 1 X soclu releu, 2X 00 979 227, 2X 000 979 114.

TOTAL 481,00 RON

NU-i un pic exagerat pentru a lega un intreupator la doua becuri ???

In ceea ce priveste releul o sa pun unul de dacie de faza lunga(4,5 RON + cleme max 1,00 RON). Imi mai trebuie cablu de la euroswitch si cel dela far (..... 225).

Are idee cineva unde gasesc mai ieftin ????

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema se pune asa: am faruri HELLA cu angeleyes + proiector, bloc lumini cu contact pt proiector, cunostinte in domeniu electric. Nu am clemele care vin la far si la mufa bloc lumini M-am gandit sa pun releu original VAG. Am facut rost de coduri si m-am dus la magazin sa intreb de ele. Raspunsul este

kit reparatie fir 000 979 225 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 135 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 227 - 25,00RON

kit reparatie fir 000 979 114 - 25,00RON

Releu 141 951 253B - 160,00RON

Soclu releu 443 937 527 80,00RON

doape la far 3B0 972 742C - 8,00RON

Conform schemei de mai sus am nevoie de 3 X 000 957 225, 2 X 3B0 972 742C, 2X 000 979 135, 1 X releu, 1 X soclu releu, 2X 00 979 227, 2X 000 979 114.

TOTAL 481,00 RON

NU-i un pic exagerat pentru a lega un intreupator la doua becuri ???

In ceea ce priveste releul o sa pun unul de dacie de faza lunga(4,5 RON + cleme max 1,00 RON). Imi mai trebuie cablu de la euroswitch si cel dela far (..... 225).

Are idee cineva unde gasesc mai ieftin ????

Pacat ca stai departe. Adica nu asa departe. Te rezolvam eu. Cine da oare 5 milioane pentru toate alea? :icon_cool: Cand se poate si altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema pe care am postat-o eu este exact ca la instalatia originala.

Are si un secret: Cand dai faza lunga, daca proiectoarele sunt aprinse, ele se sting (asa e facuta masina). Asta e si explicatia inversiunii remarcate de cineva mai sus (firul verde si galben).

In plus ai blocul comutator original (nu mai pui butoane).

Acum, in functie de buget si pretentii, fiecare face alegerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mai intrebat cineva,unde se gasesc proiectoare separat,ca vreau sa pun si eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine da oare 5 milioane pentru toate alea? ;) Cand se poate si altfel.

Tocmai asta e ca e cam scump. Exista numeroase solutii chia foarte ieftine, dar nu vreau sa fac tziganie. As dori sa ma incadrez undeva la echilibrul "dintre treaba bine facuta" si "ieftin". Pentru asta am nevoie cel putin de papucii de la mufa far si papuc fir bloc lumini. Codurile sunt intr-un post anterior. As dori daca cineva stie unde pot gasi aceste produse la un pret cat de cat acceptabil. Nu ma intereseaza comentarii de genul "daca inadesti firul X cu Y ... " sau "dai gaura si pui intrerupator" , etc.

PS: Am fost ieri la un magazin pe Calea Bucuresti (nu zic care) si omu` de acolo zice ca VW nu produce asa ceva, si ca papuci se gasesc la magazin de electrice. I-am mai zis ca e ceva special VW (mai ales ca codurile sunt tip VW). S-a uitat asa nevinovat la mine si am inteles ca nu am cu cine discuta asa ca l-am lasat sa-si sustina prostia, si am plecat cu coada intre picioare. Ma inteb oare ce mi-or spune aia de la reprezentanta.... ??? :)

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Augsburg sau Olmedo ? :icon_cool:. Cam pe dinafara de obicei astia de la magazinele de piese. Unu era in stare sa-mi vanda ulei 504.00 spunand ca scrie clar ca e recomandat pentru vw ca asa scrie pe bidon :D. Incearca pe traian la kreaters, pe vlaicu colt cu strada alba sunt 2 magazine unul vizavi de celalalt. Bardi auto pe zizin dupa pod in dreapta si mai e unu pe titulescu nr. 4 care am uitat cum ii zice. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori daca cineva stie unde pot gasi aceste produse la un pret cat de cat acceptabil. Nu ma intereseaza comentarii de genul "daca inadesti firul X cu Y ... " sau "dai gaura si pui intrerupator" , etc.

Evident ca nu se pune problema "dai gaura si pui intrerupator" :lol: Ca doar nu lucram pe Dacii. Si eu sustin aceeasi idee. Ai incercat pe la dezmembrari? De al ao masina mai avariata, eu cred ca te poti face cu o mufa dinaia cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul: Nu e vb nici de Ausburg si nici Olmedo, ci de Lucas. Pe titulescu 4 la UNIX am fost si aia macar au fost sinceri si mi-au spus ca nu pot sa caute codul, si nici nu pot sa aduca. O sa mai incerc si pe la altii poate poate am noroc.

@cosmin_acn: Acum vreo 2luni am cautat o usa de golf. Am luat toate dezmembrarile din Bv si imprejurimi si nici unul nu avea piese de golf4 (cica ii prea noua masina ... :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: curios... aici la noi vezi Golfuri IV taiate cate vrei, fara pavilioane, lonjeroane, stalpi, etc. Sa nu mai vorbesc de Audi A6 de prin 2004-2005, Volvo 2005, s.a.m.d. Am dat o tura printre ele, mi-am umplut buzunarele de sigurante... :(

Poate pe-acolo nu aduc asa noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit papuci la dezmembrari de pe golf2. Am luat o mufa care avea vreo 10contacte. In ceea ce priveste schema de mai sus, in urma masuratorilor pe care le-am facut pe masina, am dedus ca rolul releului numai de este de a stinge proiectoarele pe faza lunga. Becurile proiectoarelor sunt alimentate din euroswhich. La mine un proiector are 35W adica 70W ambele, si consuma in jur de 5,8 A.

Am cateva intrebari:

1. Euroswitch-ul rezista la asemenea curenti (cam 6A) ??

2. De ce trebuie sa se stinga pe faza lunga proiectoarele?

3. Daca iei contactul trebuie sa ramana aprinse? Sau mai degraba, daca iei contactul proiectoarele trebuie sa se stinga?

Astept raspunsurile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca proiectoarele de ceata se folosesc doar pe faza scurta (asa erau legate si stopurile de ceata la vechea dacie) nu cum merg unii cu pozitie si proiectoare. La luarea contactului se stinge tot, mai putin pozitia. Ar trebui sa scrie pe euroswitch la cat rezista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!