Jump to content

Probleme Volant


danic
 Share

Postare recomandată

Salutare.Am un Volskwagen Jetta din 2006, motor 2.0 tdi, cutie dsg 6+1... și am și o problemă mică...la oprire... când opresc motorul se cam scutură ca și cum ar fi nu știu ce mare motor...apoi la relantiu pe loc stând pe la 1200 de turație... simt un zgâlțâit ușor...nu știu de la ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
lucian.ciobotaru

Salut,

Am un VW golf V 1.9 TDI (BXE) 105 cai din 2006 si in weekend-ul ce tocmai a trecut am schimbat kit-ul de ambreiaj+volant LUK masa dubla.

Dupa ce am terminat treaba am parcurs cam 150 Km si la primul semafor din Bucuresti am simtit ca masina ''danseaza'' usor (fara fluctiatii de turatie). Aveti idee ce poate fi? 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Razvan Matei

Salut colegi! A venit momentul sa schimb volantul+kit-ul de ambreiaj la al meu Golf. Imi puteti da va rog un cod potrivit ( Sachs) pentru Golf V , cod motor BLS , 6 trepte ?

 Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu seria de caroserie la nagazinele de specialitate sau aici, in topicul dedicat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut băieți am si eu o problema. Am un golf 5 1.6 benzină mpi. Am schimbat tot kit-ul de ambreiaj acum 10.000 km cu unul sachs si din momentul când l-a pus se aude rulmentul de presiune daca nu e pedala apăsată. Este vreo problemă generala sau cu piesele ceva? Se poate sa nu il fi montat bine? Nu imi patineaza nu agață nu nimic

Modificat de Aladin26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul de presiune nu lucreaza cu pedala libera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut colegi! Este vreo diferenta la kitul de ambreiaj(placa disc rulment si volant) la un golf 5 1.9 tdi BLS în 6 trepte si cel în 5 trepte? Azi am comandat unul la Autokarma si abia când am ajuns acasă am văzut pe site la ei ca mi-au dat de 5 trepte,al meu fiind în 6. Le-am comparat în specificații,ambele au 288 mm diametru si 28 de dinți

. Multumesc anticipat pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua,

 

De cateva zile am sesizat o problema la Passatul B6 CBBB din dotare.

La relanti, sub 1000 de ture, motorul are  niste smucituri, parca insotite de niste zgomote. In turatie nu simt nimic ciudat, doar la relanti. Acul turometrului nu variaza deloc atunci când se manifesta acele 'intreruperi' 

 

Aici este un video in care se poate vedea problema:

 

Un mecanic caruia i-am trimis video-ul spune ca 100% e volantul. Mi-a spus sa incerc sa apas ambreiajul când face asa si sa observ daca mai smuceste. Am ajuns mai inainte acasa si am mers la masina sa fac testul. Se pare ca se manifesta si cu ambreiajul calcat. E posibil sa fie totusi volantul chiar daca smuceste si cu ambreiajul calcat?

E drept ca de cand am masina, am facut 100K de km cu ea si nu am schimbat nimic la ambreiaj. Nu stiu daca cel de dinainte o fi schimbat. Masina are acum aprox 330K

Modificat de raduletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, chiar dacă calci ambreiajul, volantul tot se învârte. 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ciprian_iulian

Buna seara. Am nevoie de ajutorul vostru.

Acum 1 saptamana am vandut Golful meu V BKC care l-am folosit 15 ani si am cumparat de la un vecin un Golf V DSG BXE din 2008, cu revizii pana in 2021 la reprezentanta VW.

Problema este la cutia de viteze in sensul ca dimineata la rece , treapta 1 si R pleaca normal, dar dupa ce se incalzeste motorul ( dupa 3-4 km), cand pleaca zmunceste. Dupa plecare schimbul vitezelor se face foarte lin, nu are nici o problema. Masina are 75.000 km reali. Mecanicul recomanda schimbarea volantei dar nu sunt de acord pt ca golful anterior, am schimbat volant la 170.000.  Va rog o sugestie..... Specific faptul ca am schimbat uleiul in cutie acum 2 saptamani  ( inainte facea la fel) Nu am cum sa-l intreb pe vecin decand face masina asa, pentru ca a plect in lumea celor drepti. D-zeu Sa-l Ierte.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!