Jump to content

Probleme Volant


danic
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am si eu o nelamurire si as vrea sa aflu daca chiar este problema la volant. De fiecare data cand plec de pe loc, la viteza 1 si 2 ,mergand usor constant, observ ca se aude acel harjait,cum apas ambreiajul cum dispare si tot asa,repet,doar mergand constat. Asa daca ii dau viteza ,nu mai apuca sa se auda. Masina are 235k km..ma gandesc ca poate sa fie volant. Cat ar mai rezista pana se duce de tot,si cum se manifesta cand e stricata? Am atasat un link..sa se auda mai exact

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu se aude clar pe inregistrare sunetul de care vorbesti. Incearca sa mergi cu un mecanic mai bun in masina, poate isi da seama despre ce e vorba.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am facut un alt video, aici se aude perfect. Poate sa fie si altceva inafara de volant? Daca nu o schimb in urmatorii maxim 10000 km ce se poate intampla? Pot merge asa cu ea? Mentionez ca nu am nicio problema,intra bine in viteze, nu patineaza ambreiajul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca  apesi ambreiajul zgomotul dispare atunci e volantul de vina....daca zdrangane prea tare e de schimbat altfel risti sa se blocheze sau sa se sparga si iti termina si cutia de viteze...te cred ca intra bine in viteze si nu patineaza,problema e la volant nu la ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge cu ea.

Pagubele pot fi mult mai mari,

Mergi la o constatare macar.

Insa este clar, volantul este dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate da, poate nu.

Insa mecanicul stie cel mai bine ce trebuie schimbat.

Dar numai dupa ce vede ce este acolo.

Pune un kit nou si gata.

Iesi mult mai bine la pret si ai masina noua, din acest pdvd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Mihai- said:

Daca schimb doar volant, fara ambreiaj,este vreo problema?

ori toate noi ,ori pui toate sh...altfel risti sa pui volant nou si in curand o sa patineze ambreiajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28/9/2017 at 9:14 AM, Mihai- said:

Daca schimb doar volant, fara ambreiaj,este vreo problema?

volant neschimbat la timp...diafragma a atins pe cutie, in partea de jos se vede ca e roasa(se poate pierde uleiul din cutie),plus volant blocat,rulmet de presiune praf...

20170929_113054.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.09.2017 at 1:22 AM, Mihai- said:

 

Am facut un alt video, aici se aude perfect. Poate sa fie si altceva inafara de volant? Daca nu o schimb in urmatorii maxim 10000 km ce se poate intampla? Pot merge asa cu ea? Mentionez ca nu am nicio problema,intra bine in viteze, nu patineaza ambreiajul..

Revin aici. Am intrebat cat mai multi mecanici, unii spun ca ar fi volant ,altii ca ar fi cutia (daca ar fi volant ar trebui sa se auda si la rece,pe cand a mea nu se aude). Asadar, nu stiu ce sa mai cred, sa fie cutia? Doar in vitezele 1 si 2 se aude asa,mai tare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e volant - trebuie demontat pentru constatare.

Daca e cutia - trebuie demontata pentru constatare.

Deci ? mai conteaza parerea altcuiva ? Face vreo diferenta o parere scrisa pe internet dupa un filmulet, mai ales ca 90% din useri nu sunt mecanici cu experienta ?

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este manuala sau DSG? Clar trebuie demontat cat mai urgent,ori volant are joc interaxial,ori discul,ori placa roade din cutie,ori joc in axul cutiei.Era un filmulet cu Golf 6 ce avea joc in ax la trenul fix al cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia este manuala, faza e ca doar in viteza 1 si 2 se aude asa..in rest merge ok, si nu agata sau sa intre greu in aceste viteze..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ti-au spus si colegii in posturile anteriore ..... rulajul pe care-l faci de acum incolo cu trancanelile alea,

este pe riscul tau ... ceva se va rupe la un moment dat si n-ai vrea sa fii in masina atunci si acolo.

cu mai mult de cat te-au ajutat , nimeni de aici nu te mai poate ajuta 

alegerea este a ta pentru ce vrei sa faci de aici icolo.

spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce service recomandati unde se pot schimba volant si ambreiajul si sa-si respecte garantia daca iei kitul de la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
ionut.vidrighin

buna,

postez pentru o intrebare penibila poate...

azi mi-a ajuns kitul de ambreiaj+volant masa dubla (vedeti poza de jos)

sa inteleg ca toate componentele, inafara de rulment presiune sunt deja asamblate ?
sa nu ma trezesc la service ca lipseste ceva...

multumesc

P_20180220_201125.jpg

Modificat de ionut.vidrighin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo ai volant, placa de presiune, ambreiaj (gata asamblate) si rulmentul care se schimba.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Schimbat volant sachs masa dubla cu rulment!!pret kit ambreiaj plus volant plus rulment 1300 lei originala cu cod verificat plus manopera 300 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce producator ? Sigur nu e din vreo sursa fantoma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus o pe tester normal era 2100 de lei dar site ul de pe care am luat o era ultima bucata am verificat o si merge f ok!!

IMG_20171105_110448.jpg

IMG_20171105_110552.jpg

IMG_20171105_110507.jpg

Modificat de mike77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata-ne o poza cu holograma... daca are

arata ca un patrat din multe puncte f mici care, inclinata intr-o parte apare insemnul "ZF".

ala este original SACHS

am luat si eu odata una care jurai ca e sachs si in nici 10 mii km batea mai rau ca cea veche.

a fost un intreg dans a o accepte in garantie.... desi era montata in service autorizat si constatat defectul tot in service autorizat.

si era la vremea aia 23 mil cand una originala Sachs ( aftermarket ) era cca min.33 mil ( atat am dat dupa aia pe una ca lumea ).

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mike77 said:

Schimbat volant sachs masa dubla cu rulment!!pret kit ambreiaj plus volant plus rulment 1300 lei originala cu cod verificat plus manopera 300 lei!

pe alea originale trebuie sa scrie...VW AG...ar fi fost frumos cu 1300 lei sa luam kit original si sa tina 150-200kkm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am aruncat cutia !uita te pe poze eu cred ca se observa ca e sachs !!

Modificat de mike77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu vorbeam de original Sachs - producator ... nu original VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!