Jump to content

Becuri Polo 9N


morpheus2006
 Share

Postare recomandată

Sunt sigurante separate pt. faza scurta st;dr;(54;43)si faza lunga st;dr;(22;21). Verifica siguranta 21 din tabloul de sigurante din stanga bordului. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stie cine-va cum arata becurile de la numar ? O poza ceva ? Vreau sa le schimb cu unele de intensitate mai mare daca gasesc !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca as gasi si eu asa ceva mai ca mi-as pune.Am vazut tot in genul ala dar cu multe leduri e legal sau ? Ca in urma cu 2-3 zile am vazut la tv ca ia dat amenda la "una" ca avea poziti albastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut scuze de dublu post.Are cine-va lista accea cu toate becurile de la stopurile/farurile ? Ma refer model am vazut unde-va pe forum am gasit un link in germana dar din pacate nu mai merge.

Multumesc

Modificat de Alin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite linkul: CLICK. E trecut prin Google Translate pentru cei ce nu stiu germana.

Edit: nu am vazut ca a pus si Michael_9N :) Totusi e folositor si asta in caz ca nu stiti germana :)

Modificat de Chelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ALINpt becurile de la numar iti trebuie albe asa scrie legislatia si nu ai probleme.Le gasesti la magazinele 38 sunt de 5w si ai sa le gasesti cite 2 buc si sunt si cele mai ieftine.Atentie ca trebuie sa fi atent daca nu merge din prima rotestele ca merg numai intr o pozitie.SUCCES

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut aveti dreptate baieti am si eu un 9n3 si knd am schimbat becul mi-a dat cva batai de cap insa am hotarat sa merg la un mecanic la mine e problema ca nu stiam sa scoot soclu de la bec ,e usor dupa ce vezi la cineva ;)

becurile la numar pe LED de exemplu au polaritatea diferita adica + si - de aceea trebuie inversate am patit si eu treaba asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am un Polo din 2005, citind pe aici cum se schimba becurile, ma gandesc sa nu am eu o problema. Mi s-a ars becul de la faza scurta de pa stanga si din punctul meu de vedere e un cosmar sa reusesc sa pun becul in soclul lui corect. Data trecuta cand am fost la un service nu mi l-au pus bine si a trebuit tot eu sa stau o ora sa-l fixez, acum fiind si noapte nu am reusit sa-l pun bine, pentru ca nu vrea sub nici o forma sa intre in pozitia lui, trebuie una dintre cleme fortate, n-am idee, ma gandesc sa nu fac eu ceva gresit, e vreun secret sau o metoda anume pentru a pune becul corect la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine inveti daca iti arata cineva. M-am chinuit si eu vreo 2 ore pana m-am intalnit cu fostul proprietar si in 5 secunde a reusit. Trebuie bagat becul la locul lui dupa care rotesti de marginea exterioara a locasului pentru bec. Are cursa foarte scurta (vreo 5 mm), pui mufa si capacul si esti gata. Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Multumesc!Cea din poza este a ta,tu ai desfacut-o?Am inteles ca trebuie tras mai tare si iese pana la urma.

O sa incerc maine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat-o de aici: polo9n.info. E in germana site-ul. Daca nu te descurci, translate.google.com. Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut baieti, am citit ce ati scris pe aici si nu m`a ajutat. Problema mea este ca mi s`a ars faza scurta din stanga... am un polo din 2009 in 2 usi, am dat capacelul acela de guma jos , am scos firele, dar nu stiu cum sa scot becul. nu gasesc nicio siguranta, niciun capac de care sa invart, am gasit o chestie care o invart, dar scot becul de la semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi poza atasata. De urechile alea rasucesti. Se vede si in poza ca are cursa foarte scurta.

post-16604-0-12819700-1319213555_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In final am rezolvat, am tot frecat acolo becul pana am reusit sa il scot. Am incercat sa invart de bec putin pe acolo dar nu am reusit, a iesit apasand pe clemele unde vine pusa mufa. ca sa intelegeti se ridica becul in sus in far. mersi chelu ca mi`ai raspuns :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, trebuie sa schimb becul de semnalizare stanga-fata, la un Polo 9N (cel cu farurile rotunde) din 2005, benzina. Nu am gasit un tutorial ok, sau niste instructiuni ok. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii? Becul este W5W, ca asa am gasit pe situl recomandat in acest thread. Multumiri anticipate pt raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-50318-0-15825000-1383821861_thumb.pLa baza farului,in spate,sub oglinda fazei scurte se afla semnalizarile.E o tija plata(piesa 5),se roteste in stinga(dreapta stind in fata farului) si extragi acel suport.Acolo e becul.Nici o masina nu are semnalizari frontale cu becuri W5W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru schema si explicatii. Daca nu e W5W, greseala mea, asa am vazut intr-un document de pe un alt site. Stii cumva ce bec trebuie pt acest Polo? Si, am acces la acea piesa fara sa mai demontez ceva de pe masina (ornament, baterie, etc) pt modelul cu 1.2 benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul de bec il vezi la demontare.Ai acces la orice,la acest tip de motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!