Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Azi am facut o mica plimbare si pot pune niste informatii despre cateva drumuri din nordul Moldovei.

- Iasi - Tg Frumos – Roman: 9

- Tg Frumos – Pascani 6-7 – zone cu distrugeri moderate a stratului de uzura, dar in general vizibile si evitabile.

- Pascani – Motca 6-7, ca mai sus;

- Motca – Falticeni – Suceava 8-9;

- Suceava – Radauti 7-8;

- Radauti – Putna: 6-7;

- Marginea – Sucevita – Moldovita 6- 8;

- Moldovita – Frumosu –Vama 6;

- Campulung – Vama – Gura Humorului 1 (unu) – gauri foarte frecvente, unele mici dar si altele enorme, cu adancimii de 5 – 15 cm ! Am inteles ca si Vama – Vatra Dornei e la fel …

- Gura Humorului – Vadu Moldovei: 7-8;

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri m-am intors si pot mentiona asa:

A1-primii 20 km urati, apoi se merge bine - nota 7

Pitesti-Dealu' Negru-Valea Oltului, asfaltul e bun, traficul nasol (o banda pe sens, tir-uri la greu) nota 8

Sibiu-Alba-Aiud-Cluj - asfaltul bun, trafic aglomerat. nota 9

Cluj--Odorhoiu Secuiesc- Sovata Miercurea Ciuc -asfalt proaspat turnat, o placere nota 9 La iesirea din Miercurea Ciuc, o portiune groaznica de vreo 2 km

Miercurea Ciuc -Moinesti-Bacau - cu exceptia unei portiuni de vreo 25 km de asfalt imbatranit si pe alocuri cu gropi, se merge ok - nota 7

Bacau Bucuresti - Via Urziceni - 2 benzi, asfalt f bun, dacacn-ar fi localitatile ar fi A3 :) nota 9

Drum bun si medie orara mare.. :lol:

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut in week-end un drum mai lung:

Bucuresti-Capatul A2..se cunoaste, drum bun, nota 9 (din cauza capetelor de pod), cu exceptia kilometrilor cu dale de beton pana la Fundulea la care as da un 6.5

Capat A2- Slobozia, drum nasol, maxim 90 km/h, dar si mai putin... nota 6

Slobozia-Viziru (sat inspre Braila) 20 km de dale de beton nota 5, 40 de km asfalt cum n-am vazut...:lol: nota 10 (desi e o banda pe sens)

Viziru-Ianca, drum judetean, in cea mai mare parte facut praf nota 4

Ianca-Buzau, nota 7

Buzau-Ploiesti , nota 10 (pacat ca are 1 banda pe sens)

Ploiesti-Brasov se stie...

Brasov-Bucuresti se stie. Portiuni proaste de la iesire din Brasov pana in serpentine, pe centura de la Ploiesti si in Otopeni.

Bafta celor care merg pe vreun drum amintit mai sus.

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praid - Gheorgheni: 7

Gheorgheni - Lacu Rosu: 4 (cu portiuni de 2, la iesirea din Gheorgheni)

Lacu-Rosu - Bicaz: 8 (cu unele portiuni chiar de 9-10 )

Nota: Asa se prezenta situatia in lunile iulie si august ale anului trecut. Ce-o mai fi acum, nu stiu...

update la ruta Gheorgheni>Lacu Rosu>Bicaz :beerchug:

Nu mergeti pe acolo in nici un caz, numai daca chiar nu aveti alta solutie !! drumul se poate incadra in categoria mai rau decat off-road. cratere langa cratere. poate pana la vara il vor repara, dar acum este goraznic :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov - Onesti - Bacau - Vaslui

In jud. Brasov acceptabil 8;

portiunea Chichis - Targu Secuiesc - Bretcu foarte rea, cu portiuni groaznice - 4 si 3 . Gropi foarte multe si comune cu carute si animale. Targu Secuiesc - drumuri groaznice, pline de gropi.

Bretcu - Onesti - rau cu portiuni groaznice. 5, cu unele portiuni 3 Poduri cazute, portiuni de drum surpate.

Onesti - Bacau - acceptabil. 7

Bacau - Vaslui - foarte rau, cu portiuni groaznice. 4 si 3. Comune cu noroi pe asfalt de la carute, multe carute. Gropi si surpari de drumuri.

Nu am intalnit decat un radar, in Moacsa (cica ar fi de regula acolo).

Predeal - Rasnov Nerecomandabil pentru masini! Gropi numeroase si adanci. Vizibilitate proasta, uneori soferi de camioane inconstienti. Bucata Rasnov Brasov este ok, atentie la Cristian si, mai ales, la faptul ca orsul Brasov incepe mai repede decat te astepti si este restrictie de viteza nejustificata. Uneori mai stau cu radarul pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj-Baisoara: nu se poate numi drum. Cea mai nasoala aratura pe care am mers in viata mea cu masina :beerchug:

Cluj-Bistrita: am mai zis undeva, luati autobuzul. Si nu pare ca se va repara anul asta. Asteptam iarna si zapezi abundente sa acopere totul :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut un drum de la Pitesti -Buc-Pl.

autostrada pe sensul de venit la Buc e buna, mai putin ultimii 30 km, cand e destul de rau.

centura Buc inspre Otopeni, buna, dar doar daca se cunoaste. altfel, pierzi usor drumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrarea de pe Centura pe Autostrada Soarelui: prost semnalizata intarea. Daca nu sti geografie (unde este Fundulea pe harta) ratezi destul de usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praid - Gheorgheni: 7

Gheorgheni - Lacu Rosu: 4 (cu portiuni de 2, la iesirea din Gheorgheni)

Lacu-Rosu - Bicaz: 8 (cu unele portiuni chiar de 9-10 )

Nota: Asa se prezenta situatia in lunile iulie si august ale anului trecut. Ce-o mai fi acum, nu stiu...

Am fost prin octombrie pe Praid. Drumul era refacut si arata super, dar de atunci a trecut o iarna peste el.

Si ca tot sunt la destainuiri: mi s-a parut sinucigasa aventura Sinaia-Targoviste (de fapt doar pana in Fieni), cu un plus de senzatii extreme in Moroieni. Daca puteti cumva sa ocoliti, faceti-o !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
marius_antonio

masina din profil

feriti-va de ADJUD-ONESTI-TG.OCNA.este o catastrofa.este incredibil de prost.un singur drum am mai vazut mai prost decat asta(undeva inspre sovata si dupa-nu mai tin minte exact-inspre era pe niste dealuri,dupa pe un munte).pacat de SLANIC MOLDOVA si de SALINA de la TG.OCNA.

drumul asta este o rusine nationala.

pe drum am vorbit cu doi cetateni,unul italian si celalalt englez.nu le venea sa creada,nu stiau ce se intampla.

inca o data RUSINE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la traseul Bicaz - Gheorghieni: nu l-as recomanda nici dusmanilor si nici vreun semn ca s-ar apuca de lucru.

Continuare: Gheorgieni - Brasov - Sinaia - Moroieni - Targoviste - Bucuresti. Dupa Gheorghieni dezastrul continua la Miercurea Ciuc (intrarea te face sa-ti iei masina la subtioara), Tusnadul il stiti, Sfantu Gheorghe e tot in categoria off road, iar de la Sinaia, pe Paduchiosu, incepe calvarul si dupa cum spunea si Romeo, punctul culminant e la Moroieni (dezastru). Dupa Fieni se poate circula omeneste iar de la Targoviste se merge ata pana la Bucuresti, o portiune pe care intr-adevar iti poti satisface placerea de a conduce (amatorii de viraje vor ridica o spranceana :Driver: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit ca un asemenea topic ar fi util in Romania. Poate trebuie mutat la alta arie, dar la "Intrebari frecvente" nu am permisiunea sa deschid topic.

Deci, incep cu drumurile de evitat :(

- Tg. Mures - Sovata (nu prin Reghin), care e cam asa-si-asa, dar mai mult asa,

- ocoliti pe cat posibil orasul Gheorghieni (nu stiu ce primar e acolo sau daca e vreunul!) si tot drumul pana la Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Bicaz. Acum 2 saptamani am trecut pe acolo, dezastru total.

Drumuri de urmat :(

- incep cu cele din zona mea: Medias - Sibiu, Medias - Sighisoara - Tg. Mures

- Piatra Neamt - Bacau

- Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culoarul Rucar-Bran unul dintre cele mai pitoresti drumuri din tara cu calitate de la tara...este groaznic!!!

in loc sa urmaresti crestele inzapezite chiar si la aceasta data, ocolesti (imposibil de altfel) craterele descoperite.

Campulung-Targoviste asijderea.

de ce oare vrem autostrazi, daca ce avem "se intretine" in halul asta?

ca sa inmultim colectia de gropi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, incep cu drumurile de evitat

- Tg. Mures - Sovata (nu prin Reghin), care e cam asa-si-asa, dar mai mult asa,

- ocoliti pe cat posibil orasul Gheorghieni (nu stiu ce primar e acolo sau daca e vreunul!) si tot drumul pana la Lacul Rosu - Cheile Bicazului - Bicaz. Acum 2 saptamani am trecut pe acolo, dezastru total.

- pt. cei care vor sa mearga la Manastirea Ramet - Cheile Rametului, un sfat: stati acasa (acu' un an era ceva de groaza pe drumul ce merge din Aiud!?! parca)

- acu' vreo doi ani: Reghin - Borsec, teroare pe la Lunca Bradului parca

Drumuri de urmat

- incep cu cele din zona mea: Medias - Sibiu, Medias - Sighisoara - Tg. Mures

- Piatra Neamt - Bacau

- Bacau - Roman - Tg. Frumos - Iasi

Sa le fie rusine celor ce indraznesc sa ceara bani pt. rovigneta sau cei de la AND; ar trebui sa-i obligam sa mearga zilnic doar pe drumuri din astea nashpa (cu masinile lor, cu familiile inauntru); dar nesimtitii merg doar cu masinile de servici, de care-i doare in 14. Intram in Europa... Dar cand va intra Europa in noi, ce va zice???????????????????????

Modificat de alecsmed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de facut drum la satu mare si Baia mare. La dus stiu ca e ca-n palma Pitesti- valea Oltului, Sibiu, Alba, Cluj, Zalau, SAtu Mare.

Drum bun era si satu mare - Baia Mare. Dar din baia mare pe unde sa vin la Bucuresti?. Daca vreau sa vin spre cluj e spart la Dej- Gherla si pe partea cealalta nu stiu. Bistritenilor, cum e pe dincolo?

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am de facut drum la satu mare si Baia mare. La dus stiu ca e ca-n palma Pitesti- valea Oltului, Sibiu, Alba, Cluj, Zalau, SAtu Mare.

Drum bun era si satu mare - Baia Mare. Dar din baia mare pe unde sa vin la Bucuresti?. Daca vreau sa vin spre cluj e spart la Dej- Gherla si pe partea cealalta nu stiu. Bistritenilor, cum e pe dincolo?

TEORETIC SI ALA E LA FEL...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, incep cu drumurile de evitat

- Tg. Mures - Sovata (nu prin Reghin), care e cam asa-si-asa, dar mai mult asa,

eu am fost saptamana trecuta Tg Mures _ Balauseri_Sovata_Miercurea Ciuc_Baile Tusnad_etajul trei hotel OLT si am ramas chiar surprins de cat de ok era drumu, cu exceptia, normal, a soselelor din localitati.

cat despre dej - bistrita, am auzit ca e un pic mai bun decta dej - cluj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 1 Mai am urmat urmatorul traseu: Suceava-Falticeni-Tg. Neamt (drum ok); in Tg Neamt dezastru; Tg.Neamt -Poiana Teiului (ok); Poiana Teiului -Vatra Dornei (dezastru national-de evitat); Vatra Dornei(gropi cat vezi cu ochii); Vatra Dornei-Campulung(drum in lucru cu semafoare, se mareste soseaua, refacerea completa a infrastructurii:poduri... etc, cred ca peste vreo 2-3 ani va fi o placere sa circuli pe aici); Campulung- Suceava (acceptabil).

Este vizibil cum nu au mai fost alocate fonduri ptr. drumuri in toata tara. Cred ca din cauza inundatiilor de anul trecut, fondurile au mers in mare masura la reparatia podurilor, caselor din zonele afectate. Totodata constructia autostrazilor si a marilor coridoare europene cred ca inghite cea mai mare parte a fondurilor din aceasta ramura. Macar generatiile urmatoare vor circula (cu bicicletele daca se mai scumpeste de cateva ori petrolul) pe niste drumuri EUROPENE. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hop si eu

Bucuresti - Urziceni - Buzau - Ramnicu Sarat - Focsani - Adjud - Bacau - Roman - .... in speta E85 - impecabil: 9-10. Pacat de localitatile care se gasesc la o distanta medie de 10-12km unul de celalalt.

Adjud - Onesti: 3-4 Viteza maxima recomandata 80km, atentie la podul de peste Trotus unde sunt adevarate cratere. Ruta ocolitoare: Adjud - Bacau - Onesti. Sunt cam 40-50 km in plus dar e de luat in calcul de catre cei foarte grijulii cu masinile lor.

Targu-Ocna: 2 Singurul drum spre Slanic Moldova trece prin oras si este deplorabil

Targu-Ocna - Slanic Moldova: 7-8 Drumul este refacut, mai ales dupa alunecarile de teren de acum cativa ani. Am ramas placut impresionat sa il gasesc refacut, si neplacut impresionat sa gasesc Slanic Moldova pustiu

Onesti - Brasov: 6 Si totusi mai buna decat ma asteptam.

Predeal - Rasnov: 6 cu indulgenta. Portiuni multe cu gropi

Rasnov - Bran: spre 7 Destul de bun drumul, din cand in cand unele gropi

Brasov - Fagaras: tot spre un 7. Iarasi multe portiuni cu gropi. La una dintre ele esti obligat sa reduci pana la 10-20 km/h

Bucuresti - Giurgiu: este in reconstructie si cred ca ii putem da un 7-8 pentru partea cu asfalt nou. Dara asa cum spuneau si antescriitorii atentie la portiunile cu o singura banda pentru ambele sensuri!!! si de asemenea la portiunea care inca nu e reparata.

Giurgiu - Giurgiu port: 3. Cel mai prost drum in lucru pe care l-am vazut. O singura banda pentru ambele sensuri, iar cealalta banda este acum o groapa de 1,5m. Circulatia din ambele sensuri nu este dirijata in nici un fel. A trebuit sa ma urc peste 2 borduri (una care delimita soseaua de trotuar si a doua care delimita trotuarul de spatiul verde si care era mai inalta decat prima) ca sa mai poata trece o masina pe langa mine (desi mergeam pe sensul meu :) )

Modificat de beje
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piatra-Neamt --> Targu-Neamt ---> DEZASTRU !!!

Ocloti pe la hanul Ancutei ...sau chiar prin ROman daca vreti sa ajungeti la Suceava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cea mai buna varianta Timisoara - Voineasa (valcea)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut era bunicel drumul spre Deva-Sebes-Sibiu...VL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica se scoate la licitatie acum - Autostrada A1 de reparat. Care sunteti PNL sau PD si rude cu Xscu sau Yceanu la interval... ( ati vazut n-am dat nume)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti-mi va rog care este starea soselei de centura intre Afumati si Otopeni. Vreau sa ajung la Otopeni dinspre Buzau si nu sunt hotarat daca sa merg prin Ploiesti pe DN1 sau prin Urziceni, Afumati si apoi pe centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura e buna,dar e foarte aglomerata in zona podului de la otopeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!