Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Velocity_Warrior

Pai ar fi cam asa:

Iasi - Vaslui - Tecuci - Hanu Conachi. De aici ai doua alternative: ori faci dreapta inainte de pod, traversezi Siretul si la Nanesti faci stanga spre Braila, ori iti continui drumul tot inainte spre Galati.

Daca alegi prima varianta e valabil ceea ce am scris in postul anterior, adica de pe centura Brailei te duci spre Viziru si apoi Harsova.

Daca alegi a doua varianta, la iesire din Sendreni, la OMV, faci dreapta si te duci spre Braila, parcurgi centura, apoi Viziru - Harsova.

Zona care te va incetini cel mai mult este intre Tecuci si Hanu Conachi. Practic, cum iesi dintr-o localitate imediat intri in alta; asa e toata bucata respectiva de drum. O poti sunta, ocolind pe la Focsani, dar pierzi ceva timp pretios.

De la Harsova te duci dunga pana la Lumina/intersectia cu DN22, unde faci stanga si apoi dreapta spre Navodari. De la Navodari, dupa ce treci podul de peste canal, faci stanga si continui pe DJ226. La iesire din Corbu faci dreapta si te duci spre Vadu. DJ226 e destul de prost, multe petice si sper sa nu fie si gropi. De la Corbu la Vadu nu am idee cum se prezinta DC-ul respectiv.

Poti opta sa treci cu bacul pe la Braila, exclus pe la Galati din cauza bucatii de drum I.C. Bratianu - Garvan pe care eu o consider proasta chit ca nu mai sunt gropi. Daca optezi sa mergi prin Dobrogea, vei avea dezavantajul ca va trebui sa ocolesti tot pe la Lumina, pentru ca altfel va sa mergi mai mult pe DJ226 si pe alte DJ-uri pe acolo.

Taxa pod Giurgeni - Vadu Oii - 11 lei

Taxa trecere bac, undeva in jur de 20-22 lei, parca. Asta inseamna autoturism (care include sofer) + un pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Nadlac la Brasov pe unde mai este întreruptă autostrada,se circula bine??mâine vin spre casa din it și as vrea sa știu. .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum 2 zile am venit eu de la Nadlac...nu mai este intrerupta autostrada ca acum 2 ani,o iei de la Deva si te scoate la Sibiu,ai vreo 140 km de autostrada continua....m am mirat si eu

inainte de asta din Nadlac ai autostrada pana la Arad...iar din Arad pe nationala pana la Deva....drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Arad pe nationala pana la Deva ai ales tu, altfel e autostrada de la Nadlac pana dupa Faget, in total cam 160km. Nu stiu cum e traficul, dar avand in vedere perioada in care suntem, nu m-as astepta sa nu prind aglomerat. E cel putin un dop la o trecere la nivel cu calea ferata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai avea rost sa cobor la timisoara?iar de la faget la deva nu este autostrada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ziceam, ca e decizia ta daca are sau nu rost sa cobori la TM. Pentru multa lume are, avand in vedere centura Aradului care stiu ca e destul de aglomerata, valea Muresului care candva era destul de periculoasa + faptul ca gmaps spune ca faci cu 30 min mai putin pe traseul A1. 

Am tinut doar sa mentionez ca nu e autostrada doar pana la Arad, asa cum se intelege din ce ai spus tu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare !  Pana la urma am ales traseul propus de Velocity_Warrior, caruia ii si multumesc pe aceasta cale. Totul ok dar vreau sa fac o precizare : intre Viziru si Podul de la Giurgeni nu stiu ce s-a intamplat dar e blocat traseul normal, deplasarea facandu-se pe o ruta ocolitoare care este un real pericol, mai ales noaptea (gropi uriase, carute, biciclisti, drum foarte aglomerat). Nu stiu de cand este aceasta situatie sau cat dureaza. Ieri asa era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Cu placere. N-am stiut de blocajul dintre Viziru si Cuza Voda, imi cer scuze pentru situatia creata. Din ce vad pe Waze, drumul apare inchis de acum doua zile. Cine stie ce s-o fi intamplat pe acolo sau inca se intampla :P Traficul e redirectionat cumva prin Tufesti?

La intoarcere, urmareste Waze-ul si daca e tot blocat, poti incerca si varianta pe la Tandarei si apoi dreapta pe DN21A pana la Baraganul de unde faci iar dreapta si apoi directia Braila. Nici DN21A asta nu-i mare smecherie, fiind plombat si denivelat destul de tare, dar te mai scuteste de niste km si timp. Oricum, asfaltul pe dincolo pe DJ212 si 213 e parfum in comparatie cu DN21A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Nu este nevoie sa-ti ceri scuze. Traficul este redirectionat prin Tufesti. Eu m-am intors deja. Varianta cu DN21A este clar de luat in considerare pentru alti calatori prin zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună seara, la începutul lui septembrie intenționez să ajung în zona Câmpulung (mai exact vreau să trag o fugă pe Moldoveanu pe la Stana lui Brunei - Valea Rea) și m-ar interesa o recomandare de traseu Bacău-Câmpulung Muscel (în mare, până la Brașov cam știu cum e drumul și ce mă așteaptă). Waze mă duce Brașov-Moeciu-Rucăr-Dragoslavele...etc. Orice părere cât privește calitatea drumului de pe traseu este binevenită; pt că nu mă grăbesc, chiar și o sugestie de „ocol” pt un peisaj frumos aduce cu sine un mare mulțumesc din partea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva in ce stare este DN 7A Brezoi-Obarsia Lotrului ? Maine plec o fuga spre Transalpina si imprejurimi si voi fi cazat in apropiere de Voineasa, asa ca sunt interesat de aceasta legatura cu Transalpina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c_A_b evita brasov moeciu rucar dragoslavele. E nebunie cauzata de lucrari ale companiei de drumuri. In principiu, pe partea cu Brasov vei face cam 3-3,5 ore pana la Clung

Daca vrei sa ajungi la Clung recomand traseul Pitesti-Clung. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc, iar recomandarea ar fi Bacău pe E85 spre București și înainte de București să fac dreapta spre Pitești? Nu am mai făcut traseul pe partea aceasta și este o necunoscută totală pt mine. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_raider_ro

Cel mai bine Vino pe ruta Bacău-Buzău-Ploiești-Târgoviște-Câmpulung. Este mai liber și drumul este ok. Rucar - Bran este ft aglomerat și sunt și lucrări.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc de pont, m-am interesat un pic si, la inceputul anului, Targoviste-Campulung nu arata chiar bine drumul. S-a mai schimbat ceva intre timp?

Iar despre Campulung-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea, are cineva vreo informatie recenta? Multumesc!

Modificat de c_A_b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, c_A_b said:

Iar despre Campulung-Curtea de Arges-Ramnicu Valcea, are cineva vreo informatie recenta? Multumesc!

Evita daca poti. E acelasi drum cu placi de beton, cu rosturi nasoale intre ele si carpaceli cu denivelari. Poti merge max 40km/h daca tii la masina. Asta pret de vreo 15km. Ultimii 15 km sunt mai buni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. Ar merita ocolul Câmpulung-Pitești-Râmnicu Vâlcea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Campulung-Pitesti e relativ bun grija la radare si cai ferate. Pitesti-Rm Valcea e drum european daca nu prinzi aglomeratie e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Prieteni, am nevoie sa ajung maine dimineata de la Brasov la Sangeorgiu de padure (undeva langa Sovata) si apoi sa revin in Fagaras. Am vazut ca sunt mai multe drumuri judetene pe aceste rute. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi despre care e cel mai bun?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov- Gheorgheni e bun. Gheorgheni-Sovata nu stiu cum e. Sighisoara-Brasov acceptabil.  Fagaras-Sighisoara cateodata asfalt cateodata drum piatra cubica. Parerea mea intoarcete la Bv si pleci de acolo la Fagaras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ceva vreme stiu ca se lucreaza pe traseul Dej-Bistrita. Cine stie cum se circula pe-acolo? Se lucreaza si dincolo de Beclean, sau doar pe portiunea Dej-Beclean?

In cazul in care dupa Beclean e liber, se poate sunta intre Dej si Beclean prin Mica - Dambu Mare - Sanmarghita - Valea Luncii - Branistea - Beclean?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e ok drumul ala. Eu intru de obicei din gherla pe drumul ala. E asfalt si liber. Vezi de legume la țărani pe marginea drumului ca au preturi bune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, in 2 săpt ajung la Tușnad și soția insistă să vedem și lacul Sf Ana. Eu nu am mai fost din 2009, când drumul era minat. A fost cineva anul ăsta? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi, sunt gropi insa a fost peticit in urma cu doua luni cand am fost eu pe acolo. Se merge bine cu a2a si a3a.  Intradevar a fost dezastru insa e mai bine. Atentie la ursi si la soferii care taie curbele, sau se opresc in locuri cu vizibilitate scazuta sa faca poze. Sfatul meu: tine cont de parerea sotiei pt ca merita vizitat, locul e superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa fac un drum pana la Iasi. Nu am mai fost cu masina in zona.

Intrebarile mele sunt pe segmente:

Braila-Barlad: prima varianta e DN23 - 25A – 25 Tecuci –Barlad, , a doua  E 87 spre Galati si apoi DN25 – Tecuci - Barlad, a treia  Braila-Galati-DN24D-Barlad? Care dintre trasee e mai ok?

Tecuci – Vaslui – Iasi : E 581 si apoi DN24. Am alte variante mai bune?

Orice alt sfat este binevenit!

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!