Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Stie cineva in ce stare se afla drumul E71 intre Targoviste- Sinaia? Pe harta drumurilor apare cu rosu si e foarte stricat, cel putin asta imi dau seama din google maps/street view. A fost cineva recent pe el?

 

https://www.google.ro/maps/dir/Târgoviște,+Județul+Dâmbovița/Sinaia/@45.1261688,25.2018518,10z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40b2f6bf2770f35b:0xcaaa1bbf5896e8a0!2m2!1d25.4558274!2d44.9118218!1m5!1m1!1s0x40b3172c95bc1f5f:0x40666047c55abf82!2m2!1d25.5623504!2d45.3310429?hl=ro

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Este DN71 si da, este destul de prost. Cel putin pana in Pucioasa (pana acolo am fost acum 2 luni) e facut din placi de beton. Daca ai suspensie un pic mai dura o sa fie un mare chin. Eu cu a mea am mers destul de crispat.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/12/2016 at 6:48 PM, deenman said:

Stie cineva in ce stare se afla drumul E71 intre Targoviste- Sinaia? Pe harta drumurilor apare cu rosu si e foarte stricat, cel putin asta imi dau seama din google maps/street view. A fost cineva recent pe el?

 

https://www.google.ro/maps/dir/Târgoviște,+Județul+Dâmbovița/Sinaia/@45.1261688,25.2018518,10z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x40b2f6bf2770f35b:0xcaaa1bbf5896e8a0!2m2!1d25.4558274!2d44.9118218!1m5!1m1!1s0x40b3172c95bc1f5f:0x40666047c55abf82!2m2!1d25.5623504!2d45.3310429?hl=ro

Cam toata partea de Paduchiosu e nasoala, plina de gropi si denivelari. Imediat cum iesi din Sinaia pana spre Moroieni.

Daca nu e musai - mai bine evita-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Poate cineva sa-mi spuna in ce stare se prezinta DN22 (E87) intre Ovidiu si Tulcea? M-am cam plictisit de DN2A-DN22A (Slobozia-Tandarei-Harsova...) si as incerca alta varianta.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 1,5 ani se mergea foarte bine si era proaspat asfaltat.

In localitati era mai prost, noroc ca sunt putine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, wert said:

Salut!

Poate cineva sa-mi spuna in ce stare se prezinta DN22 (E87) intre Ovidiu si Tulcea? M-am cam plictisit de DN2A-DN22A (Slobozia-Tandarei-Harsova...) si as incerca alta varianta.

Multumesc anticipat!

E foarte ok, proaspat asfaltat. Am fost vara trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent. In acest caz, adjudecat!

Multumesc frumos @loghy si @75NOR!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva starea drumului dintre I C Bratianu(jud.Tulcea)-Isaccea-Tulcea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca se poate urca cu masina la Babele? Se poate merge pe Transbucegi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur - da un telefon la Cabana Dichiu si intreaba-i pe ei daca e deschis (cred 99% ca e deschis)

Cabana Dichiu e chiar la intersectia drumurilor catre Babele si catre Bolboci, venind din Sinaia. 

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc!

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate merge pana aproape de Piatra Arsă. De acolo pe jos. 

Și spre Peștera la vale dacă vrei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! 

Stie cineva cum se prezinta drumul intre Obarsia Lotrului si Petrosani? DN67C pana la Obarsie, apoi stanga pe DN7A pana la Petrosani. Maine plec spre Hateg, si cum Valea Jiului s-a inchis (lucky me) am nevoie de o alternativa, iar pe autostrada pana la Deva am mai fost. 

Vreau sa ma plimb, dar nu vreau sa stric masina pe cei 30km necunoscuti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo 3 ani era acceptabil... Nu e de stricat mașina... Dar e rupt... Gaurit... Eu am ieșit de pe Transalpina spre Straja pe acolo... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul era in lucru iarna trecuta si nu a fost prea placut de trecut pe acolo: gropi, sleauri, in mare parte pamant sau macadam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curtea de Arges-Campulung-Rucar in ce stare e? Am fost acum cativa ani si mi se parea interminabil, gropi, serpentine si semafoare, plus idioti care depaseau fara sa se asigure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick: Curtea de Arges - Campulung e ok-ish, dar trebuie atentie. Sunt zone foarte bune si zone mai denivelate, la imbinarea placilor de beton, dar per ansamblu se merge decent, desi cu mici denivelari - cum spuneam.

Campulung - Rucar e ok, asfalt bun. Problemele de asfalt sunt in Rucar si Dragoslavele, daca vrei sa mergi catre Bran,adica zone cu asfalt valurit si uneori carpacit, dar nimic dramatic.

"Idiotii care depasesc fara sa se asigure" nu tin de starea drumurilor, parerea mea. Ii gasesti pe orice tip de drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Saptamana viitoare doresc sa plec intr-un circuit prin tara (partea de centru-vest) care sa inceapa si sa se termine din/in Bucuresti si sa cuprinda prima oprire la Barsana, apoi Baile Felix, Timisoara si Cazanele Dunarii.

Intrebarile mele sunt legate de eventuale drumuri pe care sa le evit sau din contra pe care sa le aleg pentru diverse motive, ca sa am un concediu cat mai placut si mai putin stresant:

1. Cum este drumul Targu Mures - Reghin - Nasaud - Barsana - Sightu Marmatiei?

2. Cum este drumul Sighet - Satu Mare - Oradea?

3. Ce drum frumos si bun sa aleg intre Timisoara si Drobeta?

Multumesc!

Ruta.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Sighetu Marmației la Satu Mare o porțiune e nasoală după care e ok. Se poate merge onorabil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, b23840 said:

1. Cum este drumul Targu Mures - Reghin - Nasaud - Barsana - Sightu Marmatiei?

2. Cum este drumul Sighet - Satu Mare - Oradea? 

3. Ce drum frumos si bun sa aleg intre Timisoara si Drobeta?

Multumesc!

 

@b23840

1. Pai e asa: TgMures - Reghin - Nasaud: foarte bun, asfaltat recent. Din Nasaud vei urca catre MM, drumul e ok si foarte frumos.

Atentie! Iti recomand sa mergi pe varianta putin mai lunga: adica in momentul in care ajungi in judetul MM, cobori la Sacel si NU faci stanga spre Barsana, ci mergi inainte spre Moisei. Faci stanga catre Viseu intrand in DN catre Sighet - este asfaltat impecabil si drumul e foarte frumos. In Sighet faci stanga catre Vadu Izei si apoi Barsana.

Iti recomand varianta asta, intrucat bucata Barsana - Sacel este o bucata plina de denivelari, peticiri, carpaceli si peste 50km/h cam chinui masina (vorbesc de starea drumurilor in2015, nu cred ca au asfaltat de atunci) 

In plus, daca tot ajungi in zona, vezi ca in Viseu este Mocanita. Ar fi pacat sa ratezi excursia cu Mocanita - e fabuloasa :) 

Vezi aici:

http://www.cffviseu.ro/content/ro/

2. Nu stiu, eu am preferat ruta Sighet, Ocna Sugatag, Cavnic, Tg Lapus, Dej, Cluj :) , un drum cu peisaj, putin circulat.

 

3. Recomand cu caldura Timisoara, Lugoj, Caransebes, Resita, Anina (cu abatere la Lacul Valiug, incearca si o cazare, zona e superba, e langa Garana) si apoi Oravita, Naidas, Moldova Veche si apoi Clisura Dunarii pana la Cazane, Orsova :) 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa tin cont de ele!

Totusi nu m-am decis inca ce drum sa aleg intre Timisoara si Orsova:

1. TM - Gataia - Resita - Valiug - (Slatina-Timis) - Orsova

2. TM - Lugoj - Caransebes - Resita - Valiug - (Slatina-Timis) - Orsova

De bucata Resita - Anina - ValeaMinisului - Plugova ce stiti? Merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate o alternativa la drumul intre Brasov si Bucuresti care sa nu treaca prin haosul DN1 intre Predeal - Azuga - Busteni - Sinaia - Comarnic ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Bucuresti - Ploiesti - Valenii de munte - Cheia - Sacele - Brasov

2. Bucuresti - Ploiesti - Valenii de munte - Nehoiu -  Intorsura Buzaului - Brasov (ceva mai lung, dar superb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brasov-Pitesti-Bucuresti, drumul e super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!