Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

S-a peticit pe A1 Sibiu -Deva. 2 zone de ingustare la o banda, dar mers fluent si fara mari denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ruta Roman - Suceava-Sucevita,  stie cineva starea drumului , se lucreaza pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se lucreaza, dar de ce sa faci suceava pana la sucevita...

 

la spataresti inainte de falticeni faci stanga spre gura humorului, si apoi inainte de gura humorului faci dreapta la sensul giratoriu din paltinoasa

 

dar drumul de la roman la falticeni e rau tare.. E85 e pe o banda pe sens si e destul de crapat si peticit + trafic greu + mcv-uri multe

 

mai bine mergi  bacau - piatra-neamt - tg.neamt - spataresti - paltinoasa - sucevita, e mai liber drumul, e mult mai bun, si nu prinzi atata trafic greu sau radare

 

https://goo.gl/maps/q1cYb uite traseul ideal

 

la bacau faci stanga la intersectia inainte de pod, si iesi pe centura tocmai la hemeius, cel putin 40 minute economisesti

iar la roznov faci dreapta, iesi la girov si tot inainte la dobreni... drumuri libere si foarte bune ca si calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta era praf si in bacau ( din centru pana la arena mall) si pe unde zici tu sa ocoleasca orasul ( pe la margineni). In oras era decopertat din scoarta in scoarta iar din colo de rondul care faci spre brasov pe un sens se baga canalizare

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sensul giratoriu cu brasov faci dreapta spre gara, treci pe langa penitenciar si faci stanga spre moinesti, e asfalt bun, si e drept, trafic lejer

 

sau prin bacau imediat dupa intersectia cu podul https://goo.gl/maps/Mwa95 oricum daca se merge prin oras, faci cel putin 40 min cu atatea semafoare si trafic intens.. depinde de ora si zi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc , trebuie sa ajung si la Roman si la Suceava .Prin Bacau estimez sa ajung pe la un 6-7 dimineata , e destul de liber atunci .

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

 

ce drum recomandati pentru Galati - Rasnov?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Pai treaba e simpla dar atat de complicata ...

 

Pentru inceput cea mai buna varianta din toate punctele de vedere este Galati - Braila - Buzau - Siriu (Intorsura Buzaului) - Centura Nord a Brasovului - Rasnov.

Urmatoarea ar fi Galati - Focsani - Adjud - Onesti - Oituz - Centura Nord a Brasovului - Rasnov (aici eu recomand Galati - Focsani prin Braila si de evitat DN25) dar cred ca este destul de aglomerat in perioada asta.

Daca pleci in afara weekend-ului atunci ai mai avea o varianta Galati - Braila - Buzau - Centura Nord Ploiesti - Predeal - Paraul Rece - Rasnov desi si pe valea Prahovei in perioada asta e aglomerat mai oricand.

 

Daca era gata DN2D Focsani - Tg. Secuiesc iti recomandam fara ezitare ruta asta (Galati - Focsani - Lepsa - Tg. Secuiesc - Centura Nord a Brasovului - Rasnov) pentru ca e cea mai scurta si cea mai pitoreasca dintre toate. Daca ai timp si dispozitie o poti incerca la intoarcere, mai sunt doar vreo maxim 5 km in lucru, in rest drumul este aproape perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec azi, chiar acum :)

Ii dau pe buzau ploiesti!

muktumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare, pentru un drum Piatra Neamt - Medias ce recomandati; Pana in Bicaz Chei (pe varianta Gheorgheni) cam stiu starea drumului, insa dupa Gheorgheni nu am fost niciodata pe ruta asta si nu stiu cum sunt drumurile. Ma intereseaza, in primul rand, calitatea drumului si, desigur, sa ajung cat mai rapid. Ce varianta imi recomandati? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegi,

 

Vreau sa merg de la Resita pe Clisura Dunarii si mai departe Motru - Tg.Jiu. 

 

Stie cineva cum se prezinta Oravita - Orsova ? 

 

Ma ajuta cineva cu ceva impresii de pe acolo ? 

 

Multumesc.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apelez si eu la voi pentru ca am un drum de facut, maine, pana la Vilcea. Asa ca ... sunt ceva probleme pe portiunea Pitesti - Vilcea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: am facut traseul azi vara - personal mi s-a parut destul de puscat pe alocuri, drum bun iti urez! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, pe la sfarsitul lunii ma gandesc sa fac un traseu Bucuresti - Lacul Balea. Ce imi recomandati? (cauciucurile de iarna sunt obligatorii) Dar care ar fi varianta mai usoara/frumoasa tinand cont si de starea drumurilor dar mai ales de eventualele restrictii de pe traseu. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca exista topic de TF aici:

http://vwforum.ro/topic/31813-traseu-transfagarasan/page-42

 

Ref la intrebarea ta, daca vrei sa urci la Balea la Sf de noiembrie, iti recomand urmatoarele:

1. Inainte sa pleci, suni la Cabana Balea si ii intrebi daca mai e deschis tunelul

2. Daca nu ninge pana atunci (deocamdata nu a nins) ai 60% sanse sa nu fi inchis tunelul, deci asta inseamna ca poti urca si dinspre Arges si dinspre Sibiu

3. Totusi, urcarea dinspre Arges e mai slab calitativa dpdv asfalt, merge facuta doar de palmares (sa zici ca ai facut tot TF-ul) si ca sa vezi Vidrarul. Altfel nu merita IMO

4. Recomandarea mea e sa urci pe partea cu Sibiu (poti ajunge acolo dinspre BV sau dinspre Valea Oltului), sa urci pana la Balea, treci tunelul - daca e deschis - si apoi cobori pana la Cabana Capra. Acolo e finalul zonei alpine, de acolo se intra in padure, nu mai e spectaculos, ai aprox 40km de mers doar prin padure pana la Vidraru...

5. Neaparat sa pleci foarte de dimineata, la 5 e bezna, iar sa faci TF-ul pe bezna e degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc 75NOR, nu m-am gandit ca este un topic special pt intrebarea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se poate circula pe autostrada dintre Sibiu si Orastie? ... sau e inchisa pentru consolidari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E bun dar ai grija la santurile imense de pe margini, e ceva de speriat ce au facut acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta ca sa intelegi cam cat e de adanc, cam 1.7m

post-34458-14508791250525_thumb.jpg

Modificat de bZ1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Vad ca nu prea sunt detalii din partea vestica a tarii, asa ca o sa vin eu cu cateva detalii.

Oradea-Huedin-Cluj Napoca - DN1/E60 - nota 9, drumul e bun, dar e f aglomerat

Oradea-Sacueni - Carei - Satu Mare-Baia Mare - E671- nota 10, drum perfect

Oradea-Salonta-Chisineu Cris-Arad-Timisoara - E671 - nota 10, drum perfect si aici

Pe drumul de Oradea-Beius:

Oradea-Baile Felix-Pocola -E79 a fost terminat in decembrie anul acesta, dar in stil romanesc. Drumul e bun, inca nu e pus stratul de uzura, ultima data cand am fost nu era trasata linia alba peste tot(mijloc, si pe margine) nota 8

De la Pocola-Beius nu a fost reparat inca, dar nu e chiar dezastru, se poate circula incetisor si cu grija, nota 6

Beius-Stana de Vale - e bun si el, nota 8

Beius-Stei, in august am fost pe el, si erau vreo 7 semafoare, dar se mergea doar pe drum asfaltat, fara gropi, aici am inteles ca s-a mai asfaltat si au reduse semafoarele la 4.

Am facut si eu traseul Oradea-Deva pe ruta, Oradea-Tinca-Beliu-Buteni-Gurahont-Varadia de Mures-Deva, il faceam cam in 4 ore

Alesd-Nusfalau - s-a refacut complet anul trecut, deci e de nota 10. Peisajele sunt superbe pe traseu

In vara am avut de facut Oradea-Suceava, si am ales traseul: Oradea-Alesd-Nusfalau-Zalau-Jibou-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-Suceava. Fiindca Oradea-Cluj e f aglomerat am salvat mult din timp, mai ales ca am prins cand se intorceau romanii la lucru, iar drumul este tot bun.

 

Sper sa fie de folos informatiile. Drumuri bune

Modificat de thymothey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

in 9 ianuarie am facut traseul Oradea-Beius-Stei-Arieseni. Am scris in postul anterior de acest drum. Se pare ca am fost cam incantat de el prima data. Acum Oradea-Pocola, e de un 7, Pocola-Beius-6.

Beius-Stei - vara au folosit semafoare, dar cum iarna nu au voie sa le foloseasca, le-au scos pe toate. Asta inseamna ca se merge si pe drum f rau, nota 6 ar merita. Eu am facut Oradea-Stei in 2 ore.

Pe drumul de Arieseni, au asfaltat fain o portiune de vreo 10-15 km cred.

 

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,cum se prezinta asfaltul pe Dn 14, Ludus-Mediaș-Voila pana in Dn 1 Sibiu-Brașov ?

Merci frumos.

Scuze,Dn 14 A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pot sa-ti spun ca Tarnaveni - Medias este foarte peticit, implicit denivelat. Va fi asfaltat vara asta.

Iti recomand sa mergi pe Tg Mures - Sighisoara - Rupea - Hoghiz - Sercaia - Voila

Ai un oaresce ocol, dar asfaltul e impecabil

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!