Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

On 3/17/2019 at 8:04 PM, 75NOR said:

Caransebes - Otelu Rosu e foarte ok spre impecabil.

La Poiana Marului nu am, mai fost de 20 ani :(  Datorita postului tau, o sa o trec pe lista in primavara asta, asa ca iti multumesc

Traseul Cluj - Alba (prin Vintu de Jos, ca era accident la intrare pe autostrada) - Simeria - Calan - Hateg - Sarmizegetusa - Zavoi, drumul e superb. Nicio groapa, nicio denivelare. Mergi ca-n palma.

Insa din Zavoi si pana in Poiana (vreo 25km)... ma bucur ca n-am mers cu bmw-ul, ca il rupeam. Am vazut pe-acolo si A6, B6, E klasse dar cred ca erau inconstienti. Aveau jante pe 15-16" si talon mare la anvelope, ceea ce sigur ajuta. Daca mergi cu un SUV, intre 5-40km/h, e ok.

Starea actuala a drumului e mult mai proasta decat acum 2 ani, cand s-a filmat asta:

In rest, Poiana e ceva de vis. Ca restaurant si peisaj, recomand Vila Dor, iar ca si cazare - pensiunea Florina.

Vila e exact ca in clip:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem drumuri care te "atrag" sa faci turism in tara ta... Minunat!... :grrrrrr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Săptămâna ce vine urmează să ajung din Iași spre Vidraru și nu prea știu la ce să mă aștept cât privește ultima parte a traseului, mai exact: Brașov-Câmpulung-Curtea de Argeș (aproximativ)-Vidraru. Orice sugestie este binevenită. Mulțumesc!

Captură_de_ecran_din_2019-07-02_la_08_52_26.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lunea oare cum e porțiunea respectiva? Ce variante de evitare as avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima parte m-ar mai interesa, dacă avem vreun coleg ce a trecut sau locuiește prin zonă: Câmpulung-Valea Danului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DN1 - SB-BV-SB. Dezastru. E un fel de drum judetean sau chiar mai slab decat unul. Plin de denivelari. Petece care nu sunt la nivel cu restul asfaltului, denivelate si rosturi de dilatatie la poduri sub orice critica. Ditamai craterul pe directia spre SB dupa ce treci de codlea, unde sunt cele 2 curbe mari. Trecerea la nivel cu calea ferata de langa intersectia spre Victoria, e un dezastru. Se trece in treapta 1 la dus spre BV, iar la intors o dala dintre linii e ridicata incat ramai suspendat pe ea si se ocoleste pe acostament. Penibil...dupa atatia ani de reparatii. 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca veti calatori de la Medias spre Clj evitati Tarnaveni. Se lucreaza la un pod si au o varianta teribila:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Intre Brasov-Ploiesti , pe varianta DN1A,prin Cheia,Valenii de Munte,cum este drumul?Ar trebui sa ocolesc aglomeratia de la Busteni-Predeal.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A fost cineva din zona Moldovei anul asta spre litoral? M-ar interesa ce portiune de drum ar fi mai ok de ales dupa Braila:

1. Viziru - Tandarei - Fetesti - A2

sau

2. Viziru - Gura Ialomitei - Fetesti - A2

 

Cu v-o 3-4 ani in urma prin Tandarei era ca dupa bombardamente. Varianta ideala era prin Gura Ialomitei - Giurgeni - Vadu Oii ... dar acum as vrea sa ma duc pe autostrada.

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vii pe braila mergi pe gura ialomitei.

Eu unul prefer sa merg pe e85 si de la costesti spre amara slobozia drajna autostrada dar e o bucata de 5-10 km destul de rea.

Sau buzau urziceni slobozia drajna autostrada.

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, un coleg din zonă sau unul care a trecut recent cu bacul pe la Galați venind dinspre Tecuci și mergând spre Tulcea? Care mai este starea drumului? M-ar ajuta ca, venind dinspre Iași, să nu mai ocolesc pe la Brăila. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F.buna, aglomerat la trecera cu bacul la Galati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a mers cineva anul asta Bucuresti - Constanta pe drumul vechi, evitand A2, mai putin Fetesti - Cernavoda? Cum este drumul?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De pe drumurile patriei: Am trecut wkndul trecut pe Paraul Rece si e proaspat asfaltat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce mi am petrecut concediul la Arieseni (jud. Alba) am zis sa trec la intoarcere pe la Cluj.

Am mers pe DN75 : Arieseni - Campeni - Turda , apoi pe autostrada pana la Cluj.

Deci cei 130 de km sunt intr o stare execrabila plin de gropi si plombe , daca tii la masina greu prinzi portiuni in care poti merge cu mai mult de 60 km/h indiferent cat de liber si de drept ar fi drumul. Nu cred ca am mers vreodata pe o portiune atat de mare pe un drum asa de prost vreodata, si am mers ceva prin tara asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/2/2019 at 8:55 AM, c_A_b said:

rașov-Câmpulung-Curtea de Argeș (aproximativ)-Vidraru. 

@c_A_b pe ce traseu ai mers pana la urma? Curtea de Arges sau Fagaras? Cum a fost drumul?

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curtea de Argeș la dus și Făgăraș la întors. 

La dus am avut parte de ceva denivelări prin Târgoviște și la ieșire spre autostradă.

La întoarcere, denivelările s-au resimțit mai mult pe traseul Sibiu-Brașov, însă se merge bine dpmdv (ceva de genul Târgu Frumos-Pașcani, dacă îți este cunoscut).

Să iei în calcul și cei câțiva km care fac diferența între cele două variante plus „frumoasa” salbă de radare de care ai parte în dacă alegi prima variantă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vă salut.

Culoarul Rucăr - Bran cum se mai prezintă? S-a finalizat asfaltarea ? N-am mai fost de 7-8 ani prin zonă...

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, avem vreun coleg care a mers în ultima perioadă pe traseul Iași-Ștefănești-Stânca-Săveni? Cum se prezintă drumul? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum se prezinta drumul : Resita - Caransebes - Hateg ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Trebuie sa ajung in weekend la Fundata. Ar fi o varianta buna drumul Bucuresti - Targoviste - Campulung - Fundata?

Cum se prezinta dpdv calitativ? Pe forumul Peundemerg, apare cu albastru/rosu portiunea de dupa Campulung, dar ultimul update e din iulie 2019.

A fost cineva recent pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!