Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Multe echipaje de politie prin surdila greci. spre lacul sarat, si inainte de braila, drumul e bun, te sfatuiesc sa circuli legal, si atentie la trecerile cu cale ferata/depasiri de carute pe linie continua, ca te pisca 1-2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi, dar o ruta mai exacta? Sau sa o aleg pe cea mai rapida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum este drumul intre Craiova si Calafat ? cum se trece podul catre Bulgaria , taxe , timp de asteptare vama , ... ?

Drumul e în lucru. Cam 80% gata restul se merge binișor cu ceva denivelări.

Pe pod merge repede. 5 eur / sens taxa de pod. Sa ai cash euro ptr ca mai au probleme cu POS-ul ptr card și nu vor în lei.

Vigneta de bg o iei din vama ... tot cash preferabil.

Controlul vama este comun cu bulgarii și destul de lejer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un drum Bacau - Braila de facut peste 2 saptamani. Are cineva idee care este varianta cea mai buna din punct de vedere al calitatii drumurilor? Unde as putea avea parte de surprize...etc? Multumesc!

 

bacau-braila e simplu.. E85 pana la focsani, si pe centura faci stanga spre vulturu... si de acolo mergi fara probleme, drumul e relativ bun, si nu gasesti decat vreun radar la intersectia spre hanu conachi poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am un drum Bacau - Braila de facut peste 2 saptamani. Are cineva idee care este varianta cea mai buna din punct de vedere al calitatii drumurilor? Unde as putea avea parte de surprize...etc? Multumesc!

 

bacau-braila e simplu.. E85 pana la focsani, si pe centura faci stanga spre vulturu... si de acolo mergi fara probleme, drumul e relativ bun, si nu gasesti decat vreun radar la intersectia spre hanu conachi poate

 

Ok, multumesc frumos. Acum sunt lamurit. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

In aceasta dimineata planuiesc o calatorie pe ruta Brasov - Onesti - Adjud - Podul Turcului - Husi - Albita.

 

Imi poate spune cineva cum se prezinta portiunea Adjud - Podul Turcului - Husi ?

 

Din pacate, doar drumul pana la Adjud l-am facut de nenumarate ori, si il stiu "pe derost" :)

Multumesc anticipat!

 

Cheers,

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa faci un ocol prin Tisita.Drumul e perfect.Camionagii ma sfatuiau sa nu o iau prin Podul Turcului.

Pana la Husi ai drumul f bun,poate nu stiai.

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e destul de prost drumul pe la podul turcului... e in mare parte facut din placi de beton, prost semnalizat, ingust, plin de camioane, pe alocuri se lucreaza..

 

iti faci o idee din google street view.. mare lucru nu s-a schimbat: https://www.google.ro/maps/@46.196056,27.58705,3a,75y,126.28h,64.35t/data=!3m4!1e1!3m2!1sJgtl0dHIXTgYxq9b3m67Zw!2e0

 

daca nu esti in criza de combustibil fa ocol pe la tisita-tecuci

 

ca distanta e aproape dublu, dar ca timp iesi tot pe acolo

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Mihai, uita de varianta pe la Podul Turcului, e jale mare. De la Adjud la Tisita ai E85 foarte bun, apoi pana la Tecuci iarasi foarte bun, dar cred ca stii de astea doua. De la Tecuci la Crasna drum european reabilitat de curand, foarte bun (cu unele exceptii pe la intrarea in Barlad) iar de la Crasna la Husi tot drum european tot cu asfalt foarte bun dar destul de virajat. Merita sa strici frumusete de jante pe nenorocirea aia de drum DN11A cand poti merge intins fara probleme?

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva..Dupa ce treci de Barlad ai grija la restrictiile de viteza..cele cu 70 in special..Legat de Barlad Husi,e cel mai bun drum din ultimii 20 de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tisita-tecuci-barlad-husi e drum european,

 

a fost refacut complet odata cu E85 acum 15 ani de cei de la CCCF, cea mai veche firma romaneasca de drumuri si poduri... care a construit inclusiv metroul bucuresti... si podul peste dunare de la giurgiu

 

au bagat material de calitate, de rezista si acum... nu lucrarile care se fac acum, cu asfalt din doua cu pamant...

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima reabilitare,in special podetele este facuta acum 2,3 ani.Circul des pe ruta asta si era un cosmar drumul in timpul lucrarilor.

Modificat de micutu6666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Am fost acum doua saptamani la Chisinau si am preferat ruta prin Tecuci in detrimentul celei care strabate judetul Galati (DN24 care drum e mult mai prost). Ultima data fusesem acum 3 ani pe aici pe E581 si intr-adevar se lucra din greu. La podete nu era turnat asfalt si daca veneai cu viteza mare simteai din plin trecerea de la si la asfalt nou. Era turnat abia primul strat, drumul fiind nemarcat si slab semnalizat. Se lucra si pe zona Husi - Albita. Acum cand am trecut am ramas profund impresionat de calitatea asfaltului, marcajele si semnalizarea intregului drum. Pacat ca e doar cu 2 benzi, deh m-am invatat din Moldova unde M2-ul de la Chisinau la Balti este cu 4 benzi intregi nu ca E85-ul nostru. Apropo de M2-ul de la ei, da clasa majoritatii drumurilor de la noi din tara ...

 

Daca tot vorbim de calitate, ce ziceti de un Drum National din secolul 21 din tarisoara noastra (DN2N judetul Vrancea)?

https://www.google.ro/maps/@45.505437,27.219829,3a,75y,103.61h,74.87t/data=!3m4!1e1!3m2!1smRkOxvVzqTLnA1oLKsql4g!2e0

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaslui -Barlad Tisita e asfalt curat facut acum 2 saptamani...nu am ce reprosa si sant carcotas de obicei...Ca era super daca erau 2 benzi pe sens macar pe portiuni e altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Velocity_Warrior

Fratilor care mai e treaba cu DN2D, in special bucata de aproximativ 16 km inainte de Ojdula. In ce stadiu (incipient) mai este ?

Ultimul filmulet gasit pe youtube (https://www.youtube.com/watch?v=Hizb6kMIozM) este de pe la sfarsitul lui octombrie si se vede ca mai era mult de munca. Am gasit si niste filmulete cu "bravii" nostri conducatori tot de prin anul trecut care se laudau cu "minunea" DN2D. Singurul (desi nu-l suport neam nici pe asta) care intr-adevar s-a zbatut pentru reabilitarea acestui drum este tovarasul Oprisan ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, multumesc de sfaturi!

Intradevar, confirm pe "propria piele" (defapt confirm pe propriile suspensii, anvelope si alte cele) ca bucata Adjud - Podul Turcului - Barlad este vai steaua ei :-(

M-am riscat sa merg pe-acolo (dus de GPS... "cel mai scurt drum") si daca n-am pomenit la sfinti de la A la Z!

La intoarcere, am ales varianta "oculului" prin Tisita - Tecuci... si da... acesta este un DRUM! :)

Chit ca e ocol de KM... ca si timp, culmea, am facut o idee mai putin decat daca la venire pe Podul Turcului (doar 10 min mai bine, dar tot e ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care cunoasteti zona de sud-est a tarii: Pe unde e mai convenabil sa ajung de la Focsani la Tulcea: prin Galati (pe aici e cu 25 Km mai scurt) sau prin Braila? Ma refer la calitatea drumului, desigur. Multumesc!

Modificat de Morfix333
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti ocoli bacul. Drumul e bun.

Am facut recent Constanta Galati si e asfalt bun, poti merge bine.

Galati Barlad, ocolesti Cuca Tg Bujor, e varza drumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin braila,

tecuci galati e praf ca drum.. iar minusul este ca nu prea sunt cu statii... intrebi si nu iti raspunde nimeni, iar radare sunt cel putin 2 pe zi intre tecuci si galati, si numai prin sate se merge cu vizibilitate redusa....

focsani braila e mai liber, satele mai rare, si drumul mai pustiu :)

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Braila. Citind ceea ce mi-ai scris ... 25 de km chiar nu conteaza; s-ar putea sa ajung chiar mai rapid. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tecuci-galati mergi din sat in sat cu 50 la ora legal... faci vreo 2 ore.. tot legal :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

soila - fie-mi cu iertare dar pe DN25 este trafic CB la greu. De prin 2005 il tot frecventez cel putin odata pe luna iar de prin 2013 am si statie. Crede-ma ca de multe ori aleg varianta DN23 Focsani-Braila si aud colegii de pe DN25 [emoji6]

Morfix333 - precum ti-au recomandat colegii in posturile anterioare, mergi pe DN23 e mult mai liber si din punctul meu de vedere mai bun cel putin in judetul Vrancea. In judetul Braila drumul este bun pana in satul Corbul Nou dupa care masina incepe, vrei nu vrei, sa te hatane putin. Ultima bucata din drum dintre Muchea si intersectia cu centura Braila e mai rau decat golurile de aer cand zbori cu avionul. Se poate vedea si pe harta de aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=87854417.

Nu stiu daca stii cum sa ajungi la bacul din Braila dar voi incerca sa-ti spun pe scurt cam pe unde sa mergi. Cand ai ajuns la intersectia cu centura Brailei faci stanga pe aceasta iar apoi la prima intersectie faci dreapta. Vei lasa in stanga ta Dedeman-ul si vei traversa podul peste calea ferata (ai grija pe aici ca drumul nu-i dintre cele mai bune). La intersectia cu un bulevard cu linie de tramvai faci stanga si tii tot inainte. Treci de semafor si de o curba la aproape 90 de grade si la micul sens giratoriu pe care-l intalnesti faci dreapta si te duci direct spre bac. Pentru cei care nu stiu, de la micul sens giratoriu inainte se ajunge la Galati pe dig.

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, mi-am notat indicatiile. Si soila tot prin Braila imi recomandase... mai sus era doar comic; cel putin asa am inteles eu. Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Va salut, in ideea in care as vrea sa fac un drum Iasi- Constanta - Vama Veche - bulgari, care ar fi ruta pe care o recomandati? Eu ma gandeam sa merg la sigur - bacau - buzau - bucuresti ---> autostrada spre ct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!