Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

la inceput am facut chestia asta,tot cu cif .... am frecat la ele de am innebunit dar fara nici un rezultat deosebit. revin cu poze ,pana atunci ma duc prin vitan sa vad poate gasesc vopsea cauciucata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat vopseaua cauciucata cu un cutit (cu partea care nu este ascutita). Incet, dar a iesit ff bine. Finalizazi cu hartie abraziva diferite granulatii si te poti apuca de vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca vb mult despre GOLF, la Skoda Octavia 1, nu a avut nimeni probleme? eu am vzt ca manerul din dreapta s-a zgariat rau de tot si ma tot gandesc ce sa-i fac, mai ales ca este dintr-un plastic cu imperfectiuni din fabrica! m-am gandit la colantare, dar nu merge si mai am 2 solutii. cea mai probabila voi face o alta comanda, ca nu ma pricep la vopsit deloc. sau le dau cu smilgher(sau cum se scrie) pana le fac o suprafata neteda si ma duc la un service de cartier sa-mi dea o vopsea pe ele! nu am probleme decat cu asta din dreapta in rest totul e OK. ma gandeam sa-l pun pe ala de pe spate pe fata, dar nu cred ca se potriveste, desii la prima vedere par identice! + ca nu stiu sa-l dau jos pe cel de la sofer. Poate ma ajutati cu detalii! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu cand am luat golfuletul meu 3 avea manerele interioare tare zgariate, va puteti da seama cum aratau negre cu o multitudine de zgarieturi albe lol se vedeau nemaipomenit de bine; din greseala am dat peste o solutie de la Sonax, care o puteti gasi si voi in Real sau Carrefour sau probabil si in alte hypermarketuri. Solutia asta este de fapt pt plasticele din exterior, la spoilere si bandouri, de culoare neagra, pt reconditionarea lor. Eu am folosit-o cu succes pe manerele de la portiere din interior, numai ca daca doriti sa o incercati sa nu aplicati f multa pt ca o sa ramana lucios apoi si presupun ca vreti sa pastrati aspectul mat. Solutia din cate am observat eu este ceva gen un plastic negru lichid care dupa aplicare se intareste dupa forma pe care se aplica, si e posibil sa va ajute si pe voi la problema cu manerele exfoliate. momentan nu o am la indemana sa ii fac o poza dar daca mergeti in hypermarket si o au imposibil sa o ratati, arata fix ca o crema de pantofi :)), sper sa va ajute cu ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am luat toate posturile din aces topic si am facut in felul urmator: am lasat manerele la inmuiat 2 h si apoi am racait cu o moneda de 50 bani.Apoi cum au mai spus colegii, am frecat cu un burete cu Cif.Dupa asta am indepartat ce a mai ramas din vopseaua aia cu hartie abraziva de granulatie 600 luata din Hornbach (sunt format A4) si va ajung 5 coli.Apoi am dat cu vopsea de la Nigrin(o gasiti in Real sau Practiker e 18 ron tubul)Aveti grija cand dati cu vopsea sa fie piesele puse cumva inclinat sa nu se stranga strat mai gros de vopsea.Dupa primul strat am asteptat 20 min, am slefuit zona unde s-a strans vopsea(ca eu am patit-o) si am mai dat un strat.Arata super.Chiar sunt multumit de felul cum arata acum.

Uitati si rezultatut:

post-37719-1270145103_thumb.jpg

post-37719-1270145110_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a, pai au iesit foarte bine!

a venit caldura si o sa ma apuc si eu de ale mele, pt ca eu am probleme cu unul dar va trebui sa le fac pe toate! sper ca intre timp sa aflu si cum se desface cel de la sofer ca sa-l fac si pe ala

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE la postul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

M-am apucat si eu de treaba si am desfacut aproape jumate bordu sa pot sa lipesc folia. Folia e de la Oracal si e destul de scumpa, eu am cumparat mai multe bucati si am iesit mai ieftin Se poate intinde cu fuenul dar sa nu o incalziti foarte tare decat foarte putin Se poate aplica si peste vopseaua veche nu am avut rabdare sa o dau jos Mai am de facut manerele de la usi sincer nu stiu daca sa le rectific si pe ele sau nu ? De dezlipit nu s-a dezlipit inca dupa ce o lipiti o incalziti putin cu fuenul si nu mai aveti probleme

http://img189.imageshack.us/gal.php?g=picture003dly.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta varianta, cu rezultate excelente care nu necesita vopsire, ar fi urmatoarea:

1. Se indeparteaza, cat mai bine posibil, cu o cartela de plastic vopseaua cauciucata. Astfel nu zgariati plasticul.

2. Cu o carpa si un pic de pasta de polish se indeparteaza si curata manerele. Pasta de polish cat mai putin abraziva.

http://images.shopping.indiatimes.com/imag..._SIB-E-0099.jpg

Nu a necesitat vopsire deoarece manerele au iesit super. Revin mai tarziu cu ceva poze.

Bafta.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa le curat, folosind multa apa calduta, detergent de vase pasta CIF si un burete nou de spalat vasele - se foloseste partea mai aspra a buretelui - de regula, de culoare verde.

Dupa curatare, le-am colantat - rezultatul prezentat pe la postul nr.80 http://vwforum.ro/index.php?showto...56745&st=60 .

P.S. - cand aveam interiorul de culoare gri, mergeau ornamentele astea....acum daca e negru, cred ca o sa le fac imitatie de fibra de carbon - mai ales ca am ornamente pt spate, si modelul carbon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca voi am avut si eu manerele zgariate la Golf-u V , sofer si pasager , am preferat sa le inlocuiesc cu unele noi (sper sa tina tot 55000 km ).Costurile au fost aproximativ de 120 ron , pt maner sofer , maner pasager dr fata ( 2bucati). Preturile sunt de la PBV1 , manopera o , a fost bonus de la ei.

post-4558-1277377904_thumb.jpg

post-4558-1277378537_thumb.jpg

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

spuneti mi si mie.. ce vopsea imi trebuie pt manere la passat ? pt ca eu vreau vopsea la fel ca cea veche :) adica tot cauciucata... sa se simpta la fel la atingere... astept sfaturi.. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La fel ca voi am avut si eu manerele zgariate la Golf-u V , sofer si pasager , am preferat sa le inlocuiesc cu unele noi (sper sa tina tot 55000 km ).Costurile au fost aproximativ de 120 ron , pt maner sofer , maner pasager dr fata ( 2bucati). Preturile sunt de la PBV1 , manopera o , a fost bonus de la ei.

In poze sper ca sunt alea vechi...cel putin eu le vad destul de zgariate...

Eu am facut test pe elementele din panoul frontal, curatat cu o cartela si o carpa uscata, apoi cu Clin, s-au curatat perfect..urmeaza in concediu, dat tot jos, curatat, vopsit. O sa revin si cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt alea vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nicaieri epoxi dar am gasit altceva bun care are cam acelasi efect, basica toata vopseaua. Se numeste Decanol super si este de la policolor. Am facut o mica incercare in seara asta si actioneaza destul de bine. Maine revin cu informatii mai concrete si cu poze.

dscf3067e.th.jpg

nu stiu daca sa te injur sau nu..nu ar fi frumos..dar am folosit solutia ta si a iesit un c>>>...solutia s-a facut de consistenta gumei de mestecat apoi s-a intarit devenind ca o pasta de 2-3 mm, acoperind plasticul din care sunt facute manarele...\\

rog admini sa mai modereze posturile akm k sunt nevoit sa imi cumpar manere noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Daca citeai postul meu in care spuneam ca trebuie folosita o cantitate mica poate nu iesea un c....

Postul #191: "Cat priveste acel diluant/decapant este bun daca il folosesti cum trebuie, daca nu iti face o gramada de probleme. Aplicarea corecta este: strat foarte subtire uniform!!!, lasat pana se besica si apoi curatat cu o carpa foarte uscata. Ce mai ramane cu benzina si iese perfect curat. LA vopsire lasati sa se usuce foarte bine si ajutati-l cu un uscator de par"

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sal am incercat si eu sa vopsesc manerele dar fara rezultate satisfacatoare ,o sa mai incerc odata de data asta sper sa imi iasa daca nu le colantez.ce colant imi recomandati? cam cat imi trebuie pt consola si manere si un pret daca aveti idee.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-au exfoliat la Passat-ul meu butoanele de la geamuri (cele de la sofer) ,butonul de la geamul de la pasager, butonul cu care inchizi clima (OFF) si de asemenea si manerele fata+spate.Ce mi-ati recomanda sa fac? De unde pot cumpara altele noi si unde le pot schima? Eventual cum le-as putea reconditiona?

P.S.:Am sa revin cu nste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

De reconditionat nu prea cred ca se poate deoarece au acele pictograme care se lumineaza si astfel nu le poti vopsi. Cel mai bine incearca la reprezentanta sau pe la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc,dar cum se pot monta. Si totusi.....la reprezentanta sunt cam piperate preturile nu imi convine sa dau 1000 ron sau ceva de genu pentru doar atata.Oricum,daca le iau,le iau pe toate manere + butoane si incerc sa le caut pe la dezmembrari.Sau imi puteti spune cum sa caut pe ebay? Dar acasa eu le pot schimba?

Apropo....un prieten m-a intrebat daca vreau sa ii las masina lui si sa imi reconditioneze manerele,adica sa le dea cauciucul jos si sa le vopseasca,dar cu butoanele nu stiu cum sa fac.

Modificat de Vladys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

De schimbat nu ar trebui sa fie prea greu. Sunt prinse pe sistemul clemelor clasice la VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha.Dar totusi la ce pret as putea face rost de ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sparrowluc Folie poti sa folosesti de la Oracal , timpu de lucru aproximativ 2 ore cu montat si demontat , trebuie sa dai jos torpedoul si alte plastice de pe acolo sa poti sa pui folia

Asta e lucrarea mea http://img189.imageshack.us/gal.php?g=picture003dly.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Intrebare pt colegi care stiu

Exista vopsea (nu conteaza daca e cauciucata sau nu) mai buburutata, care imita practic plasticu' dinainte ?! :D

Daca da, lasati un link cu un nume sau ceva sa ma apuc de cautat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut, dar aceste manere de pe usi unde se gasesc de cumparat si cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!