Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Mihai.Nechifor

Red poate gasesti poze cu interiorul fetei de usa. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, sper sa nu se mai fi discutat.

Butoanele pentru deschiderea geamurilor nu sunt afectate de solutiile de curatat, sau de lama cutitului cu care se indeparteaza vopseaua cauciucata? iar la vopsire, cum le acoperi? nu de alta dar ale mele au un led in interior ce lumineza cand sunt aprinse pozitiile, sau se pot desprinde de plastic ce urmeaza a fi "tratat"?

Siii as aprecia ajutorul daca mi-ar spune cineva cat costa un set de manere noi, cu tot butoanele de deschidere a usilor, pentru masina din eticheta si unde gasesc, ca eu m-am uitat si nu am gasit si eventual niste cleme pentru panoul usilor daca mi se rup cand le dau jos si bineinteles, nu la reprezentanta, caa mie frica sa aflu pretul de acolo. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Modulul de butoane se da jos de pe maner, nu este afectat in nici un fel. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de butoane se da jos de pe maner, nu este afectat in nici un fel. :P

merci, inca odata. in conditiile astea ramane valabila a doua parte a intrebarii mele, stiti cat costa un set nou , si unde, poate un site.

P.S. de unde pot sa cumpar si eu un stick cu vwforum, sa pot sa arat ca sunt mandru de forumul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Mihai.Nechifor

Revin cu un raspuns la intrebarea mea: daca se pot indeparta complet manere de fata de usa? Se pot scoate dupa ce se desface fata de usa si se indeparteaza cele doua suruburi cu cap stea cu care sunt prinse pe interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci surubele si iese manerul

chiar azi am gasit un diluant care efectiv reactioneaza cu acel cauciuc, il increteste si-l dezlipeste complet de pe plastic, l-am luat de la MAX MAYER din Baia Mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cum se numeste diluantul? E importat doar de ei sau exista posibilitatea sa-l gasesc si prin magazinele de vopseluri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diluantul se numeste Epoxi, atat pot sa-ti zic despre el, era al doilea ca tarie dupa cel mai puternic care se numeste Nitro, dar asta nu reactiona asa puternic cu cauciucul.

Epoxi efectiv il besica tot si-l desprinde de plastic.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu am aceeasi problema cu manerele m-am gandit sa le curat pe toate intr-o zii le demontez pe toate si pun folie asa sunt zigur c anu se mai cojeste si va iesi f frumos mai ales ca o sa iau de aia de carbon ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu am aceeasi problema cu manerele m-am gandit sa le curat pe toate intr-o zii le demontez pe toate si pun folie asa sunt zigur c anu se mai cojeste si va iesi f frumos mai ales ca o sa iau de aia de carbon ce ziceti?

Unde ai gasit dsh trim kit de ala? Eu am gasit cele mei multe site-uri din SUA si nu prea expediaza in Romania. Daca ai gasit undeva mai aproape ma intererseaza si pe mine. Stiu ca sunt unele kituri de 29 de piese si poti sa pui peste tot in interior si sunt si bune sin cate am citi pe forumuri din afara. Eu am un Touran.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mihai.Nechifor
Diluantul se numeste Epoxi

Nu am gasit nicaieri epoxi dar am gasit altceva bun care are cam acelasi efect, basica toata vopseaua. Se numeste Decanol super si este de la policolor. Am facut o mica incercare in seara asta si actioneaza destul de bine. Maine revin cu informatii mai concrete si cu poze.

dscf3067e.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Impresii dupa folosire: actioneaza destul de bine, vopseaua se basica dupa 1-2 min.Se aplica intr-un strat foarte subtire daca nu va fi foarte greu de curatat excesul (ca in cazul meu :angry: ). Maine cred ca voi reveni cu poze cu treaba terminata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Am revenit si cu o poza cu produsul in actiune dscf3070c.th.jpg

Lucreaza foarte bine daca este aplicat corect: cu o pensula subtire intr-un strat uniform de 1mm. Dupa vreo 5 min vopseaua se umfla si se poate indeparta cu o carpa USCATA (daca e umeda e rau, deoarece se formeaza o crusta pe maner care se da jos doar cu smirghel).

Acum pun si o intrebare: unde gasesc nuanta de gri de pe manere la spray, ca am tot cautat si nimic :) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunta-ma si pe mine cum arata manerul dupa ce ai curatat porcaria aia de este pe el. Nu inteleg ce au putut astia sa puna pe el de se zgarie asa de repede. Ma gandeam sa-l curat si eu da sa-l las asa nevopsit, in caz ca dupa eliminarea stratului arata cat de cat onorabil. Merita totusi sa ma chinui sa curat startul zgariat si apoi sa-l vopsesc plus banii pe solutie si vopsea??? Am inteles ca un maner nou ar fi 2 sau 3 sute de mii??? Astept parerea ta. Multumesc.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi ma apuc si eu de operatiune. nu se mai poate :D . am scapat si ceva pe cel din parte soferului si e zgariat.

are cineva manerele vopsite in negru? as fi curios cum arata. o poza ar fi binevenita.

LE: am gasit un topic AICI, dar nu a postat nimeni pe negru.

Acum sunt 3 solutii la problema:

1. Cumparare manere noi

2. Vopsire

3. Infoliere

eu merg pe vopsit. Doamne ajuta!

Modificat de Brabus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu am terminat astazi operatiunea. Dupa ce prima data le-am vopsit cu gri dar nu am nimerit nuanta(vezi masina mea in semnatura), le-am curatat iar le-am dat primer si apoi lac direct. Au iesit perfect dupa parerea mea.

Cat priveste acel diluant/decapant este bun daca il folosesti cum trebuie, daca nu iti face o gramada de probleme. Aplicarea corecta este: strat foarte subtire uniform!!!, lasat pana se besica si apoi curatat cu o carpa foarte uscata. Ce mai ramane cu benzina si iese perfect curat. LA vopsire lasati sa se usuce foarte bine si ajutati-l cu un uscator de par.

dscf3010a.th.jpg

dscf3007.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, manerul din dreapta l-ai desfacut complet? :D

au au, mai si ploua afara. ce noroc am.

Trebuie sa-l apelez pe Adi, oare el in ce culoare le-a vopsit?!

Modificat de Brabus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, eu tot stau cu ochii pe topicul asta, poate poate o gasi cineva o vopsea cauciucata, cum e cea originala...

Intr-adevar, iese frumos, dar nu e ca original. Adica nu mai ai sentimentul ala cand pui mana pe maner... Stiu ca e ceva minor, dar detaliile dau savoarea :icon_thumright:

Eu ma intreb, aia cand le produc, cum si cu ce le acopera?

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare, stiti cumva de unde iau manere de usi noi pt golf v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

La reprezentanta ai cautat sau poate la @Volksman primesti un pret mai bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, sper ca nu postez gresit, dar vreau sa stiu daca exista vreo solutie pentru reconditionare volan. Incepe deja sa de-a semne de uzura si as vrea sa il infrumusetez. Ar mai fi o varianta cu imbracatul in piele dar nu stiu cum v-a arata. Eu am volanul asemanator cu cel din poza, ce sfaturi imi dati ?

post-30651-1253285898_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

manerele mele au si insertii din mahon.....daca le bag in diluanul pe care l-ati folosit si voi se intapla ceva cu el? am avut proasta inspiratie de a curata vopseaua aia cauciucata cu un burete se sarma si nu a iesit deloc bine . ce sfaturi imi dati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rokko, vopseaua de pe manere se curata cu un burete de spalat vase care are partea aia verde (de obicei) mai abraziva, in apa calda si cu Cif, cel mai bine. Eu zic ca e pacat sa le strici cu diluant. Pune o poza cu ele sa vdm ce solutie gasim sa le rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!