Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Citisem pe undeva cum că ar exista un diluant special, dar nu mai reţin exact unde. Am să mai caut, iar dacă găsesc o sa postez aici detaliile.

Oricum pt o astfel de operaţie cred că ar fi mai bine dacă ar fi demontate toate reperele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da pe suprafete plane e usor ... la manere cel de pe dreapta fata e cam nasol ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am indepartat vopseaua cauciucata de pe "carapacea" volanului cu un burete inmuiat in inalbitor (Ace), se curata foarte usor. Atentie (daca curatati manerele) la materialul textil de pe fetele de portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da... i-am pus si eu intrebarea asta pe pm... dar n-am primit nici un raspuns.

Poate stie altineva de unde se poate lua colant de acel tip.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colantul il am de pe net . uite id-ul asta : torelo88 . de la el am luat folia imitatie de carbon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diluantul este un diluant folosit la vopselele clor-cauciuc - recomand pe cel produs de policolor - si se gaseste din abundenta contra unei sume modice( :hainoroc: )la cei care fac marcajele rutiere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut. vreau sa va dau solutia perfecta pentru a curata stratul cauciucat din interiorul masinii de pe manerele de usi de pe consola centrala etc... m-am chinuit cu tot felul de diluante, solutii, hartie abraziva de 400, 1000, 2000 pana cand din intamplare, curatand bordul (partea de sus) am stropit cu "solutia" pe zonele cauciucate. frecand am observat ca se duce imediat cauciucul.

solutia este simpla, exista prin benzinarii prin metro careffour etc... solutie de curatat platicele din masina "rally" plastic rinovatore. in cateva minute dati jos tot stratul cauciucat de pe orice ornament, si plasticul nu este atacat. eu asa am facut la mine. apoi am dat cu primer, vopsea neagra 3 straturi si apoi 2 straturi de lac peste. a iesit impecabil. am sa revin cu poze ca sa vedeti ce a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tate cele 8 pagini ale acestui thread, insa nu am gasit pe nimeni care are interior gri, sa fi facut aceasta operatie.

Problema mea este la manerul de la usa pasagerului dreapta.

Din ce am citit, clar nu avem cum sa vopsim ca originalul, cu vopsea din aia cauciucata. Exista culoare mata, in nuanta respectiva? Daca exista, presupun ca nu arata la fel de bine cum e originalul, nu?

Dupa cum s-a exfiliat vopseaua respectiva, "gri-crem"-ul care ramane, este mult diferit, si nu arata prea bine.

Sa fie singura solutie, inlocuirea manerului?

Revin cu poza un pic mai pe seara, sau maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un moderator sa uneasca posturile mele. Iata manerul despre care este vorba:

post-29385-1234824524_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal...am incercat sa curat si eu rama de plastic de la climatronic.era toata zgariata.cu o carpa cu domestos am frecat pana a venit jos.dureaza putin dar ramane plasticul frumos curatat,fara zgarieturi.plasticul e la fel cu cel de la scrumiera.aceeasi nuanta.eu zic ca arata ok

nu mai e nevoie de vopsire.maine ma apuc si de manerele de la usi sa vad cum ies. :D bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o solutie pentru curatat acel cauciuc de pe manerele de la usi. Toata lumea stie ca daca versi ambipur pe partile acele in 2 sec se exfoliaza tot. De ce nu dati cu ambipur? Sau puneti intr-un spray micut ceva si pulverizati. Ambipurul este cel mai bun diluant al acelui cauciuc de pe manerele de la usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pentru ca nu stii daca se limiteaza la acea vopsea cauciucata si nu stii cum va arata manerul de plastic apoi... Si sunt care prefera sa pastreze plasticul nevopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gHapciu: Din ce se vede in poza, ar trebui curatata acea vopsea crem/beige pana ajungi la gri, dat dup-aia un strat de primer, 2-3 straturi de vopsea light sau medium beige (depinde ce vrei, gasesti de la dupli-color) si un strat de lac si este ca din fabrica. Vopsea in culoarea asta nu stiu daca gasesti mata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si eu chestia cu vopsitul , le-am curatat, le-am dat cu primer dar tot nu ies ca de fabrica asa ca aduna ,vopsea , cu primer , cu smilger , si cu munca te duce undeva la 50-60 ron , mai bn le iei noi de la pb cu 100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... 2-3 straturi de vopsea light sau medium beige (depinde ce vrei, gasesti de la dupli-color) si un strat de lac si este ca din fabrica. Vopsea in culoarea asta nu stiu daca gasesti mata.

Da, dar asa va trebui sa fac operatiunea asta si pe manerul de pe partea mea.... Si ala este intact. Cred ca voi achizitiona unul nou, insa cand ii va veni randul :D

Mersi pentru sugestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru RDU : am dat plasticele de langa volan afara fara sa dau volanul jos. o surubelinta subtire si lunga cap cruce. cel superior iese cu ala care acopera ceasurile in partea de jos dupa care le poti desparti ptr ca sunt legate intre ele de acea husa mica de vinilin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Mihai.Nechifor

Stie cineva cum scot manere interioare(cele de care tragi cand inchizi usa) la un passat 3bg? am scos partea care acopera suruburile dar eu vreau sa dau jos de tot de pe fata de usa ca sa le fac negre-pe cel de la sofer stiu cum sa l dau jos ma intereseaza doar pasager dreapta si spate. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici gasesti ce cauti colegu.

Eu azi am vopsit manerele si au iesit binisor, le-am dat si un strat de lac.Ce nu inteleg este faptul ca: cand du primer acestnu se aseaza uniform ci mai valurit putin aparand efectul cojii de portocala.De ce oare?Nu am degresat suficient, sau?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Manerul evidentiat in poza vreau sa-l dau jos, dar nu partea argintie ci partea care ramane pe fata de usa ptr ca nu pot sa-l curat bine daca nu il dau jos de tot. Operatiunea vreau sa o fac la masina din semnatura nu la golf IV

post-26988-1239911729_thumb.jpg

Modificat de GL-81-NYK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos partea superioara cu ajutorul unei surubelnite late. Iti sugerez sa presezi in partea dinspre motor ca sa nu se vada urme, dupa care cealalta parte e prinsa de fata de usa cu ajutorul unor suruburi in cruce. Mult succes.

In alta ordine de idei, mi-am cumparat si eu vopsea negru mat pentru plastic de la duplicolor si-am executat capacul suportului de pahare si scrumiera spate.

Vopseaua cauciucata am dat-o jos cu decarbusolv si una bucata burete de vase, dar nu va sfatuiesc sa folositi decarbusolv daca nu vreti sa le vopsiti dupa. Am folosit apoi hartie abraziva cu granulatia de 600 asa cum scrie pe cutie, iar de degresat am degresat cu acetona si-am dat cateva straturi de vopsea, cca. 4-5 la intervale de 15 minute. Sunt foarte multumit de rezultat. Urmeaza sa-mi fac un sticker mic cu un pahar pe jumatate gol si un pai ;)

O sa pun si poze. Paste fericit tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Partea superioara am reusit sa o dau jos fara nici o problema. Cel mai usor se da jos si fara sa lasati urme prin introducerea unei surubelnite in partea inferioara unde exista un loc special unde se vede clema de jos a capacului care ascunde suruburile acelea in stea. Apoi prin desfacerea celor doua suruburi stea se poate da fata de usa jos, daca in prealabil desfaci si celelalte 4 suruburi torx de pe marginile fetei de usa. Astfel manerul ramane pe fata de usa. Ma gandesc ca daca voi da fata de usa jos voi putea da si manerul cumva de pe interior dar vreau sa fiu sigur sa nu o desfac degeaba. Deci daca a facut cineva asta sau daca aveti o poza cu partea interioara a fetei de usa in care sa se vada exact cum este prin manerul va rog un mic ajutor. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se poate da jos , dupa ce scoti fata de usa , o sa caut niste poze ... mare grija la clemele de la fata de usa ! se cam rup ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi nu am avut stare cat am fost la tzara si m-am ocupat de manerul de la pasageri cu vopsea prevent black matt pentru plastice luat de la praktiker, sunt multumit de cum iese dar e ceva munca la pregatirea pieselor pentru vopsit. o sa revin cu poze dupa ce termin proiectul.

Modificat de scumfreak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!