Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Sau puteti imbraca elementele interioare cu autocolant.

Exemplu interior golf 5:

oyltkn2nmo0i2q1o6toc_thumb.jpgoca6r1ptx5icbkvpms3_thumb.jpgcfgrxzjhipkmzo6wbbmi_thumb.jpg47qn3zvixxyh8lcufw9_thumb.jpg4x79ebo0081uetoxwdh_thumb.jpguwzxlwtpuplidxc8d8_thumb.jpgu1isjnyi128ivr3zmeq_thumb.jpgciosm03xrw899mh0q2bx_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow dar nu prea sa nimerit gaura cheii la masina ta 'adi bm' scuze de :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ochi "antrenat"... :D acolo este o bucata de cauciuc care se poate rasuci si ajusta sa potriveasca perfect pe butuc si carcasa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea la felul cum arata carcasa inainte, iti cam tremura mana cand bagai cheia in contact :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru finisare e buna si hartia de 800 sau burete (scotchbrite), dar nu din ala care se spala vasele ci este ceva mai special. Gasiti si in Praktiker. Oricum vopseaua va acoperi "microimperfectiunile".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate explica cineva care are Leon/Toledo 1M cum a dat jos manerele de la usi? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva poze cu manerele gri facute ? sunt curios cum ies si daca le-as face negre ar da urat cu interiorul gri al masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am preferat sa razuiesc vopseaua cauciucata si sa las plasticul simplu,negru;folosesc silicon antistatic pt a-i da stralucire. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut operatia de revopsire, de data aceasta cu tot cu grila centrala.. Astfel am scapat si de scartzaieli:

Am folosit:

- hartie abraziva de 200

- hartie abraziva de 400 (pentru folosire umeda)

- 2 spray-uri negru mat

- 1 spray gri antracit

- 1/4 spray lac pentru manere

- multa rabdare

Rezultat:

golf0186ov0.jpg

golf0190ke5.jpg

golf0178mo6.jpg

golf0184ea5.jpg

golf0193pj5.jpg

golf0192bk1.jpg

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mcornel

Cu ce ai raziut vopseaua ? cu ceva hartie de finisare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai sa razi cand o sa-ti spun cu ce am raziut-o :) .Am folosit o moneda rotunda invelita intr-o carpa de bumbac curata :vaidecapulmeu:,in felul aceta nu zgarii deloc plasticul;ca sa fie mai usoara operatie,pune detergent de vase lichid in apa si umezeste in permanenta cauciucul de pe plastic,nu carpa.Sa nu pui deloc diluant,ca altfel se va inalbi plasticul.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ;) Chiar acum ma duc sa ma apuc de treaba . Manerele portierelor de pe fata sunt praf ... Le voi face ca si noi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la munca,mai ales ca e multa migaleala;sa-mi spui cum ti-a iesit,iar dupa ce termini,foloseste silicon antistatic pt a-i da luciu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu diluant nu am reusit nimic. Am facut cu o surubelnita la inceput apoi cu smirghel (500 am avut) cu apa am insistat mai mult sa fie uniform. La sfarsit am dat cu silicon si se vad foarte bine fata de ce era. Pe gri le-am avut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ca m-as apuca si eu de vopsit la minere, dar astept sa vad ce ziceti voi, cit rezista vopseaua la zgriieturi. Dupa cum e dat cu lac, peste, ar trebui sa tina, dar, ramine de vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot la fel am zgariate manerele si zona din jurul comutatoarelor AC si cam asta am facut :

0409081435wf3.th.jpgthpix.gif

0409081452oy6.th.jpgthpix.gif

0409081456ct6.th.jpgthpix.gif

0409081458lt5.th.jpgthpix.gif

0409081454rc7.th.jpgthpix.gif

0409081455rz9.th.jpgthpix.gif

0209081406ab2.th.jpgthpix.gif

din pacate la manerul din dreapta am scos folia pt ca de la caldura s-a intins si s-a dezlipit , dar pe bord arata f bine si acum .

pe marginile compartimentului de deasupraHU am razuit cauciucul si am curatat cu silicon . arata destul de bine chiar si asa nevopsit

post-12723-1221922876_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hai sa va zic una tare, este diluant care intra in reactie cu cauciucul de pe manere si cu pasticul nu are treaba, un vecin mi-a aratat cu ce si-a curatat el si l-am rugat sa-mi dea si mie sa incerc.

Intradevar asa-i, ca mi-am curatat si eu capacul de la sigurante cu el foarte usor. dar nu stim ce fel de diluant ii ca il avea intr-o sticla in garaj, l-am intins pe vopsea si a inceput sa se besice si sa se desfaca de catre plastic

Eu banuiesc ca-i ceva diluant auto pt vopsele alchihidice, dar nu stiu...

Acum imi pare rau ca mi-am pierdut atata timp cu curatatul manerelor cand se poate mult mai simplu, dar asta e....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai cu un up poate ne ajuta cineva ? eu am observat totusi ca al meu nu e zgariat e dat cu o pasta de catre libanezii de la care am luat masina , pasta care acopera plasticu , am ras cu unghia asa la misto la misto si ramane impecabil pe dedesubt , o idee de solutie cu care sa scot pasta aia data de ei ? :)

Modificat de cezarsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cezar cred că pasta de care vorbești este vopseaua cauciucată ce se aplică din fabrică pe aceste ornamente. Probabil pt a fi mai plăcute la atingere, mai aderente.

Dacă cu migală o dai jos nu cumva răm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am vopsit si eumanerul de la usa soferului si cel de la usa din dreapta cu un bleu metalic si a iesit super dar o singura problema am avut...Nu am dat prima data cu primer ca nu am gasit si cam regret...in rest a iesit super...Pe tub scrie ca dupa 2-3 straturi sa dau si u strat de lac pentru o 'viata' mai lunga..Dar ma mai gandesc...Cand vreau sa o dau jos si sa o revopsesc cu alta culoare cum o dau jos mai repede....Pot sa popsesc peste ea????

Revin si cu poze sa vedeti cum a iesit...Mie unul imi place culoarea si nu am vazut la nimeni in toate posturile anterioare culoarea...Era ultima pe raft :) :D :P

Modificat de ghizda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare... Din ce stiti torpedoul poate fi vopsit? Aceleasi simptome de zgarieturi apar si pe torpedou si ma intrebam daca tot pot fi aranjate manerele si consola, poate fi aranjat si torpedoul?

Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cezar cred că pasta de care vorbești este vopseaua cauciucată ce se aplică din fabrică pe aceste ornamente. Probabil pt a fi mai plăcute la atingere, mai aderente.

Dacă cu migală o dai jos nu cumva răm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca cu pasta de polish . Am incercat si eu. Sa dus vopseaua cauciucata de pe orgamente si in acelasi timp au primit si un luciu din cauza pastei. Toata problema este ca iti trebuie foarte foarte multa rabdare pentru acesta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie mult prea multa rabdare si e foarte posibil sa nu iasa chiar asa cum teastepti ... sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici o poza cu interiorul. Pe suprafete plane puteti face asta cu succes. Nu iese foarte bine pe manere (interior) usilo.

post-20276-1223386061_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!