Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Salut, am folosit si eu spray-ul asta de la DUPLICOLOR plastic negru mat (luat din Cora Pantelimon, era ultimul in raft), am reconditionat cu el manerele de la usi la un Seat Ibiza.

Vreau sa spun ca a iesit superrrr :P !, arata de zici ca-s noi si ce este cel mai important este ca aspectul se mentine, nu se curata si rezista in timp (le-am vopsit acum o luna).

ce as recomanda pt. cei ce vor sa faca la masinile lor...

1. pt. a curata manerele (sau alte obiecte) de vechea vopsea cauciucata cel mai bine si repede se curata cu un cutit!, da, am zis bine, cu un cutit de bucatarie. Este important ca lama cutitului sa fie perfect ascutita si dreapta.

Se foloseste ca si cum ai curata un morcov sau cartof... :D , dupa care pt. a finisa bine am folosit smirgel de 600, la sfarsit am sters cu o bucata de carpa inmuiata in acetona pt. a curata manerele de impuritati.

In felul asta in 10 min. ai gata de vopsit un maner.

2. Vopsitul - agitati bine spray-ul vreo 10 min. inainte de folosire! se vopseste de la o distanta de 20-25 cm.Tot secretul este sa se vopseasca in 3-4 straturi subtiri cu pauza de 30 min. intre serii pt. a permite sa se usuce vopseaua. Daca se aplica multa vopsea intr-un singur strat se vor forma "valuri" si nu arata bine.

Dupa ce ati terminat lasati sa se usuce pana a 2 zi intr-un loc curat, fara praf. Uite asa m-am ales cu manere noi :D

PS: pt. cei ce vor sa scoata plasticele acelea lungi din st. si dr. casetofonului la G4, Bora.... Aveti grija ca se rup piciorusele din spatele lor cu care sunt prinse.

Faceti in felul urmator: apasati pe plastic si in acelasi timp ridicati in sus, trebuie sa se ridice cam 1 cm dupa care trageti usor spre voi si vor iesi. Se monteaza in ordine inversa

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sau nu . :icon_thumright:

Benzina sau diluantul auto fac "curatenie" cu brio ( daca lasi piesa la "inmuiat" ) fara sa atace plasticul respectiv .

Si piesa ramane curata si fara zgarieturile provocate de smirghel .:banghead:

Am bagat scrumiera din spate in diluant, am lasat cateva minute si am scos-o. Cauciucul a cazut jos ca o hartie si scrumiera a ramas ca noua numai ca e putin albicioasa gata de vopsit. ATENTIE - NUMAI CATEVA MINUTE. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am introdus manerele in benzina, le-am scos la intervale de 10 minute. Nici dupa 1 ora, nu s-a intamplat nimic. Nu recomand, sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Redfighter in diluant auto le-am bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pls !!!!...am dat search dar nu am reusit sa gasesc. Ma poate ajuta cineva cu un link despre demontarea bordului (partea cu suportul de pahare si cu rotitele de la aer conditionat) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum ma-m uitat mai bine. Dar zice aun coelg mai sus, ca in benzina era bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tks RAZVAN. Ma mai poti ajuta te rog si cu un link cu demontarea ornamentelor de pe consola ( acelea inguste , verticale , care coboara pe langa suport pahare , cass si ventilatie) . Sunt super zgariate si vreau sa le ``tratez`` un pic. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am experimentat si eu pe unul din manere, am lucrat doar cu hartie de 360 in prima faza, benzina pt inmuiat, iar finisatul l-am facut cu hartie de 2000.

Rezultatul este peste asteptari, nici macar o dungulita cat de mica nu a ramas ,dar am slefuit nu gluma :soare:

DSC01841.jpgDSC01845.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o iesit chiar super bine.Cu ce vopsea ai dat? mata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu asta am vopsit ...si am folosit cu apa hartia de 2000 :(

spray.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat si eu de munca asta migaloasa. Am cautat de am innebunit DupliColor Plastic Black Mat si nu am gasit pe nicaieri. Am fost in Cora, Brico, Carrefour etc etc. si in final am ajuns in Vitan. De acolo m-am inarmat cu un plastofix si cu un spray gri deschis (manerele mele sunt gri). Am curatat tot cu smilgher de 400 si 800 am dat cu plastofix 2 straturi si minunea de vopsea in 3 straturi (45 de minute intre straturi). Minune se exfoliaza foarte usor. Daca dau cu unghia s-a dus.

Intrebarea mea este de unde mai pot lua vopseaua pentru plastic (negru mat) de la DupliColor?

pentru adi_bm vopseaua ai dat-o direct pe maner? nu se exfoliaza deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vopseaua am luat-o de la practiker, 20 ron. Nu se exfolieaza, chiar este foarte rezistenta la zgariere. Am dat direct pe plastic

Vezi ca stratul ala de cauciuc ii destul de gros, probabil ti-a mai ramas din el . Eu am folosit si o lama de cuter dar nu cu partea taioasa ci cu cea oblica.

Smilgher de 2000 la final si apa, altfel raman dungulite. Vopseaua se usca foarte repede(3 min) daca s-a scurs cumva se retuseaza cu hartia de 2000 si nu ramane nici o urma :icon_thumright: dupa retus inca un strat strat de vopsea.

Eu am dat vreo 5 straturi subtiri la interval de 5-10 minute minute.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Foarte bine a iesit :P Eu vreau sa ma apuc saptamana viitoare sa vopsesc TOT ce e plastic prin interior :rolleyes: Si o sa folosesc in prima faza, hartie abraziva de 300 dupa care, la finisare, o sa folosesc > 1000 .

l.e: M-am gandit sa le dau si cu lac sa nu se mai zgarie? Merita?

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADI-BM, rezista la zgiriieturi vopseaua de minere? Vreau sa fac si eu aceasta lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca rezista surprinzator de bine...doar spray direct pe plasticul curat fara urme de cauciuc :blink:

Am de gand sa fac si plasticul din jurul contactului si cele din consola centrala, am prins putin curaj... :icon_cool:

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pui poze, poate se mai apuca si alti de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt ceva mai sus, in postul sau din 20 mai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As vrea si eu mai multe detalii despre folia de la 3m? Cum se foloseste?

De unde se poate achizitiona? Cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a inceput sa se juleasca

numa vopseaua, am dat doar 2 straturi si nu am folosit lac de protectie,

ce sa fie? vopseaua sau ca nu am folosit la de protectie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a folosit cineva vopsea din aia cauciucata? cum e orginiala pe manere? se gaseste pe la noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am manerele gri/argintii si sunt zgariate.

Vreau sa urmez urmatorii pasi:

1. sa curat toata vopseau veche su hartie de 400

2. finisare cu hartie de 2000

3. vopsire cu vopsea de la duplicolor

Sunt corecti pasii, sau cu hartia de 2000 se da dupa ce aplici vopseaua si aceasta se usuca???

Modificat de marywss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa exact cum ai scris :) iar daca cumva ai scurgeri de vopsea, cu hartia de 2000 retusezi si mai dai un rand de vopsea.

Spor la treaba :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa posteze careva care a reconditionat zona din jurul volanului( contact) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut-o eu...dar numai partea de jos deocamdata...

26062008011.jpg28062008012.jpg28062008011.jpg28062008014.jpg28062008015.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!