Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

14 hours ago, Smiley_69 said:

Cateva indicatii privind demontarea manerelor? Mentionez ca am scos prima parte (cea prinsa in cleme) si am scos torxul, dar cea de-a doua parte ramane fixate. Ce ar mai trebui facut ? Nu ma pricep, dar cu putin ajutor cu siguranta voi reusi (nu am gasit nimic pe internet)

PS daca este nevoie de demontarea intreaga a usii atunci stau linistit in banca mea.

La Golf 5 doar pe cea a soferului o poti desface. Celelalte au suruburi ce poate fi desfacute doar din interior. Vezi aici (nu arata exact, dar se pot vedea suruburile 3-4 secunde):

https://www.youtube.com/watch?v=khAceNYE6D8

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.06.2016 at 0:13 PM, deplictisol said:

Mânere curățate cu acetona , în 1 ora , toate 4 inclusiv trimere. Apoi merg la șlefuit cu șmirghel fin , sub apa , cca 30 min . Le voi vopsi în culoarea neagra lucioasa , exact ca exteriorul mașinii. https://drive.google.com/file/d/0B--xWYlAnIxlZWV2UlBlVURpQ2c/view?usp=drivesdk

Cu ce vopsea le vopsesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupli Color (Car's 50% Extra scrie pe ambalaj) e perfect. Ar trebui dat si cu 2 straturi de lac pentru plastic (in magazine am gasit unul pentru jante de aliaj si a fost bun).

Procesul: slefuit - 2 straturi de grunt pentru plastic, 2 straturi vopsea pentru plastic (Dupli Color), 2 straturi lac pentru plastic. Toate la interval de o ora, iar piesele tinute intr-un loc racoros, pentru a se usca asa cum trebuie. Dupa ce trec 8-12 ore - peste noapte, se pot monta pe masina (ca sa nu se strice lucrarea).

Cam asa a iesit la mine, intr-un weekend la tara:  http://pasteboard.co/iGXr94e.jpg . Nu sunt chiar super finute la atingere, dar cel putin arata bine.

*inainte de a da cu lac, dupa ce s-a uscat bine vopseaua, piesele ar trebui spalate si lasate sa se usuce natural

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata f bine, in poza aveau si strat de lac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, mariuscj said:

Cu ce vopsea le vopsesti?

Le-am vopsit in culoarea exterioara a masinii , o vopsea ce are lac deja incorporat in ea .nu cunosc marca ,dar voi reveni cu imagini si detalii suplimentare 

Modificat de deplictisol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa-mi fac trimurile negru lucios. Am gasit spray Dupli Color negru lucios. Este bun pentru plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Muale said:

arata f bine, in poza aveau si strat de lac?

Nu, erau inainte de lacuit, dar au iesit super dupa 2 straturi de lac (am luat lac transparent, tot de la Dupli Color - spray Car's 50% Extra).

@mariuscj Alea de la Dupli Color sunt super, dar neaparat sa-ti iei si un lac transparent tot de la Dupli Color (nu vor iesi finute la atingere fara lac). Si neaparat sa le pui la uscat intr-un loc racoros (nu foarte rece, dar sub temperatura camerei).

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut pe toata lumea daca imi poate spune cineva daca as putea da jos  zona din jurul volanului( contact) ptr a o revopsi caceste foarte zgariata si daca partea de jos se poate inlatura fara a da jos volanu?


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai ESP nu se poate fara sa dai volanul jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/7/2016 at 11:17 AM, rusu84 said:

Salut pe toata lumea daca imi poate spune cineva daca as putea da jos  zona din jurul volanului( contact) ptr a o revopsi caceste foarte zgariata si daca partea de jos se poate inlatura fara a da jos volanu?


 

Trebuie sa dai jos volanul :(  Dar e o operatiune usoara. Eu am facut-o de 2 ori la masina mea si o data la masina socrului.

Trebuie doar sa fii atent la deconectarea bateriei (ca sa nu ai eroare la airbag), la indreptatul rotilor si, mai ales, la surubul din volan (e foarte important - trebuie notat pe el cat trebuie strans - nu e de joaca acolo).

Uite un filmulet: https://www.youtube.com/watch?v=JOCdACx6BEc

Dar poti incerca altceva: freaca bine cu o carpa imbibata in alcool izopropilic acolo unde bagi cheia (plasticul ala foarte zgariat de la ratat gaura). Vopseaua e mai moale si intr-un strat mai subtire acolo, iar alcoolul izopropilic isi face super treaba - va ramane plasticul negru, lucios.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,un tutorial cum se dau manerele si trim urile la passat B6 are cineva?

Tot caut ,dar ma pierd in topic uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, alexu1.4 a scris:

Salut,un tutorial cum se dau manerele si trim urile la passat B6 are cineva?

Tot caut ,dar ma pierd in topic uri.

Salut. Te ajuta astea?

https://www.youtube.com/watch?v=Fooz6_OSn60

 

https://www.youtube.com/watch?v=LUnA_SRtFiQ

https://www.youtube.com/watch?v=DVXrFU_fLoc

 

http://www.passatworld.com/forums/volkswagen-passat-b6-discussion/304040-b6-euro-cup-holder-install-pics.html

https://www.youtube.com/watch?v=2XG3cpXieWM

Regulament, Art. 15. Butoanele Reply si Quote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal*, iar in cazul repetarii cu warning.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pe primele le vazusem si eu,dar sunt nelamurit daca trebuie sa dau si fetele de usa jos...

Voi le ati dat jos?

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, alexu1.4 a scris:

Da, pe primele le vazusem si eu,dar sunt nelamurit daca trebuie sa dau si fetele de usa jos...

Voi le ati dat jos?

Multumesc!

 

Depinde ce vrei sa faci - vopsit manere, schimbat manere, bagat vata/burete/folie audio pe interior ...

 

Citat:

 

Regulament, Art. 15. Butoanele Reply si Quote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, în caz contrar acesta se va repeta în mod inutil. Folosirea nejustificata a quote/citatului, va fi sanctionata cu avertisment verbal*, iar in cazul repetarii cu warning.
Modificat de forceturbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare merita infolierea cu autocolant?

Am vazut la diversi folie cu textura de carbon-look-alike si as vrea sa imi fac si eu la manerele de la usi; nu cu carbon, ci cu folie mata gri.

Oare cat costa pentru patru manere interioare? Si-a mai facut cineva? Daca da, se poate o poza-doua cu rezultatul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, B_o_g_d_a_n said:

Oare merita infolierea cu autocolant?

Am vazut la diversi folie cu textura de carbon-look-alike si as vrea sa imi fac si eu la manerele de la usi; nu cu carbon, ci cu folie mata gri.

Oare cat costa pentru patru manere interioare? Si-a mai facut cineva? Daca da, se poate o poza-doua cu rezultatul? Multumesc.

La mine in topic am imbracat elementele de interior/manere in folie gri-aluminiu,daca te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, m-am uitat si la ce ai facut cu manerele si cu consola centrala si e treaba decenta. Eu as vrea sa folosesc ceva folie gri inchis mat, insa nu stiu de unde/de care. Idei? Sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, JulianoDamin said:

Depinde ce vrei sa faci...

 

Vreau sa le vopsesc,sau sa vad daca se curata vopseaua lor frumos fara sa se zgaraie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, B_o_g_d_a_n a scris:

Mersi, m-am uitat si la ce ai facut cu manerele si cu consola centrala si e treaba decenta. Eu as vrea sa folosesc ceva folie gri inchis mat, insa nu stiu de unde/de care. Idei? Sugestii?

3M sau Oracal. Cu alte marci de folie o sa ai probleme: sunt mai casante, nu se intind uniform si dupa ani si ani cand le vei "decolanta" vor lasa lipici. 3M sau Oracal nu. 

a...si orice ar fi, sa nu fie vreo folie carbon 3D. Acolo unde tot pui mana pe acea folie 3D, cu timpul va intra mizerie si e destul de greu de curatat, deci - cum te-ai gandit tu , un gri inchis mat, ar  fi super. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi.

Nu vreau carbon sau aluminiu ca pe Citroen C5 arata ca nuca-n perete. Un gri mat ar semana cu vopseaua aceea cauciucata care vine din fabrica pe manere.

Din pacate, la mine nu se pot da jos decat prin demontarea completa a panoului portierei, chestie pe care nu vreau sa o fac, asa ca o sa recurg la colantare cu ajutorul unui foehn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva: foliile slabe calitativ, au si un lipici slab. Nu cred ca vrei ca in vreun an sa vezi folie dezlipita pe.la colturi sau indoituri... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Emy D: inainte de toate, multumesc pentru sfaturi, am rezolvat pana la urma :) Le-am demontat, le-am curatat cu un cutit cu lama ascutita, dupa aceea le-am dat cu un smirghel foarte fin si, la final, cu un burete cu CIF. La final, am pus folie Oracal cu cod RAL 074 gri grafit, care semana 99,5% cu ce era pe masina din fabrica. Dupa doua ore de munca, treaba se prezinta astfel:

20160831_080012.jpg

20160831_080501.jpg

20160831_081027.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce bine arata,,, nici nu iti dai seama ca e folie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Woa! Au iesit super! Chiar ca nu-ti dai seama ca e folie acolo si cred ca si la atingere se simte foarte ok! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!