Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

JulianoDamin

La bord i-am facut poza cu blitz si de aceea se vede asa (pentru ca e curatata vopseaua si e mai mult plastic, reflectandu-se lumina blitzului), dar el arata ca partea din stanga, de sub volan (unde am facut poza fara blitz):

WP_20160512_19_35_06_Pro.jpg

WP_20160512_19_35_33_Pro.jpg

Si asa arata manerul inainte sa-l dau cu lac (eram atat de ocupat si trebuia sa plec si de la tara, incat nu am stat sa fac multe poze):

index.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat alcool izopropilic concentratie 90% din leroy merlin. Am si carpe de bumbac, si carpe sintetice, lavete, bureti si ciff. Ce le doresc dusmanilor e sa curete 1 singur maner din asta de la sofer.  Cum naiba se ia usor ca la mine nu se ia deloc usor? si apas de ma dor degetele.

 

Ideea la manerele mele e sa iasa GRI, nu negre. deci trebuie data jos vopseaua cauciucata si apoi grundul negru. La final am o masina cu acumulator cu pad moale si o sa le polishez putin (dar putin, cat sa nu inceapa sa luceasca).

 

 

20160514184420.jpg

20160514192336.jpg

20160514192348.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat maner nou si butoane sofer cu insertii chrom la 70 lei :)

20160321_150610.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. tu ai golf 4, nu golf 5, deci preturile difera. Crezi ca nu am cautat?

2. colegul spune ca iei cu 50 ron maner OE, nu AM de la reprezentanta.

Eu butoanele cu insertii cromate le am deja.

Ca idee: http://www.aliexpress.com/item/Black-Master-Window-Switch-Bezel-Black-1K4-868-049C-For-2006-2009-For-Volkswagen-Jetta-GTI/32548280976.html?spm=2114.01010208.3.275.9WWojV&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10037_10017_10021_507_10022_10032_10020_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_9&btsid=9f50ac04-c613-4734-8756-9778c0060196

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic,imi cer scuze fata de domnii moderatori:

:) nu-mi spune ca e diferenta enorma pt un plastic de g5 fata de un g4

iti aduc cand vrei un maner oem si AM de china si sa imi enumeri diferentele sau calitatea.(vb strict de plastic maner) sunt anumite componente ce se recomanda/achizitioneaza intradevar oem,dar cand aud de anumite plastice si suruburi sau piulite cumparate de la reprezentanta astea sunt simple mofturi sau "laude" (masina tot asa se deplaseaza )

Ziceam adineauri intr-un topic ca sunt surprins in mod placut de anumite piese china/AM de preturi,accesibilitate si calitate.Fac doar abstract de parere personala,sincer sa fiu din partea mea si sampania ce vine in portbagaj cand cumperi o masina noua...si aia sa mergeti sa luati a doua sticla tot de la reprezentanta...la cerere ofer si codul ei :)) oem bineinteles!

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti amuzant. Una sunt piesele din China care nu se aseaza perfect uneori, vezi pedala de frana la golf 4, si alta sunt piesele OE din fabrica, si cu asta esti de acord fie ca vrei fie ca nu.  Crezi ca eu nu am piese AM pe masina? presuri,butoane, schimbator, pedale. Colegul se batea cu pumnul in piept cum se poate ca noi muritorii sa curatam un maner de plastic"?cand il iei cu 50 ron din reprezentanta, asta era problema. Daca ar fi zis ca ba prostilor, luati de pe ebay/aliexpress la 50 ron atunci era altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai,sper...acum in realitate nush cum ma vad altii :)

Am specificat "vb stric de plastic maner" nu pedale,samd ca evident nu tot ce e china e bun...am specificat si asta!

Nu zic ca nu sunt/sunt deacord cu tine,da,pt unii e mai bine sa achizitioneze decat sa reconditioneze pt ca poate ce imi iese mie la altul nu iese asa de bine...fiecare cu indemanarea lui.aici postam/ne ajutam cu sfaturi si pareri dar nu ne asteptam sa fie la toti acelasi rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, si tocmai de aceea am facut poze si am specificat, ca te ia mama dracului pana cureti doar manerul soferului, si stai ca nici nu am intrat in locurile de sub butoane inca. Deci e al naibii de greu si dureaza sa cureti 1 singur maner, ca asta nu a zis nimeni nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu am reusit sa curat manerele de la pasager cu nici o solutie/sugestie din tot ce s-a recomandat pe acest topic (or fi fost mai speciale manerele mele..ce sa zic)

In schimb am reusit cu o lamela de cutter si smirghel f.fin si cam 4 zile de frecat,finisat etc.

Sa sti ca lucru manual difera de la om la om :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine vopseaua sa curățat relativ ușor. 

Spun relativ pt ca pe un mâner a ieșit foarte ușor și pe altul mai greu. 

Acum... O idee: când curge parfum auto pe ele,  se face ca dracu vopseaua aia,  nu?  Dacă le ungeți cu niște ambi pur nu ajuta la curățare? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trebuie, l-am curatat pana la urma cu apa fierbinte si ciff si un burete abraziv. Cu alcool izopropilic ma prindea craciunul.  Mai am de insistat in zona butoanelor (sub ele mai exact) insa acum nu mai am timp si nici chef de ele.  La cat de nasoala a fost experienta asta cu manerele, imi vine sa-i dau foc si sa comand altul, nici sa nu le mai vad.

 

 

20160516153740.jpg

20160516153753.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai scos butoanele sau le-ai pus acum la loc de dragul pozei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba am scos butoanele, ca doar am bagat manerul sub apa, ideea e ca le-am alocat 1 ora jumate astazi si inca 1 ora jumate zilele trecute si tot nu ies cum trebuie, asa ca le-am pus la loc si sa fie sanatoase. Cand o sa am chef de ele o sa le mai curat si acolo, daca nu comand alt maner la urmatoarea comanda mare de la chinezi. 

 

Asa cum le vezi in poza, asa merg inapoi pe masina, fix de ciuda, curatam mai rapid 1 aripa de vopsea decat cacaturile astea de manere.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul de la sofer nu se preteaza la reconditionare. (sau...daca ai antebrate groase si rabdare de chinez...)

concluzia asta am tras-o si eu cand le-am facut pe ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Din punctul meu de vedere e un lucru migalos iar daca iti doresti sa le reconditionezi iti asumi aceasta migala si le faci cum trebuie,cu timp si rabdare muuuuulta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Nu stiu ce sa zic. E dupa norocul si vechimea masinii, presupun (a mea e neagra si are 16 ani).

La manere nu am folosit alcool izopropilic pentru ca am aflat tarziu de el (cand deja frecam cu Cif la ele).

In schimb, am dat cu alcool pe usa torpedoului si pe cele 2 elemente de sub volan (care erau foarte lipicioase si mai greu/mult de curatat decat la manere) si a mers super.

Amicul care mi-a spus de alcool izopropilic, mi-a facut si o mica demonstratie si s-a curatat bine si rapid. Atunci am dat si eu pe capacul suportului de pahare si pe "inelul" din jurul schimbatorului si s-a luat relativ rapid - maximum 30 minute (pentru ca nu am desfacut consola centrala).

Cand voi avea timp si un drum la tara cu frate-miu, voi face si manerele lui (13 ani, argintie) si voi revenii cu impresii si poze. Metoda de lucru: turnat intreg continutul sticlei intr-un vas, pus manerele pe rand la "inmuiat" timp de 10 minute, iar in timp ce curat la primul maner, al 2lea sta la "inmuiat" samd.

PS: nu stiu exact cat costa un maner, dar stiu ca pretul e x4. O sticla de 1L de alcool izopropilic bun e max 20 lei.

 

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum a spus  cxr2test   am dat  si eu cu  vopsea pentru piele ( ce-a care este la tub de plastic si are un burete special pentru a o putea aplica , pe ce-a care am folosito eu scrie  ca are un fel de ceara naturala in compozitie )  , eu deja aveam torpedoul  curatat de guma acea  urata care o avea peste plastic ,  am dat cu vopseaua de piele si a iesit  exact cum spunea colegul , buna treaba ,  am incercat sa dau cu mana sa vad daca se ia vopseaua  dar nici gand  , o sa fac ceva poze   sa vedeti rezultatul  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Bun atunci. Pai, asteptam pozele. Sa faci poza si la tub, daca il mai ai, si sa ne spui de unde l-ai luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

juliano damin    , nu prea am avut timp  dar in seara asta pun poze ,  o sa fac poze si la tub ,  din pacate tubul este luat din italia  ( eu locuiesc in italia ) ,  sau poate se gaseste si in romania 

Spoiler
Spoiler

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

am incercat sa fac si eu o "reconditionare" a manerelor la masina, un Golf V, an 2005 varianta Trendline. Dupa ce am citit topicul in intregime, m-am inarmat cu carpe, alcool izopropilic, servetele umede si multa rabdare m-am apucat de treaba. Am inceput cu manerul de pe usa din stanga, cel mai afectat de altfel, dupa aproximativ 2 ore si jumatate am reusit sa-l curat in proportie de 80% (pana la stratul negru, la momentul acela nu stiam ca mai este ceva dedesubt). Am fost relativ multumit de operatiune si m-am gandit ca ulterior voi incepe si ce celelalte trei.

Astazi m-am apucat iar de treaba, din start am avut dificultati (nu am reusit sa demontez complet manerele, am scos partea de jos, cea prinsa in cleme, am desfacut cele 2 torxuri si surpriza, manerul se tine bine in continuare, sper ca nu ar fi trebuit sa demontez toata usa ca sa scot manerul), cu toate astea am zis sa continui macar cu o parte din maner.

Dupa aproximativ 4 ore am renuntat din nou, manerele aveau unele zgarieturi adanci pana la plasticul gri, am ajuns relativ usor la culoarea neagra dar de acolo a inceput cosmarul, pur si simplu se curata extrem de greu, am reusit in 4 ore sa curat 2 jumatati de maner in proportie de 60-70%. Nu stiu daca voi mai incerca sa le finalizez, ma gandesc deja la achizitia unor manere noi.

In concluzie, eu personal nu recomand nimanui aceasta varianta, decat in conditiile in care este dispus sa aloce minim 4-5 ore/maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mânere curățate cu acetona , în 1 ora , toate 4 inclusiv trimere. Apoi merg la șlefuit cu șmirghel fin , sub apa , cca 30 min . Le voi vopsi în culoarea neagra lucioasa , exact ca exteriorul mașinii. https://drive.google.com/file/d/0B--xWYlAnIxlZWV2UlBlVURpQ2c/view?usp=drivesdk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, eu am inceput postarile cu alcoolul izopropilic si tot eu le voi incheia.

Pentru sters/curatat bordurile lipicioase (torpedou, panourile de sub volan, consola centrala) este perfect alcoolul ala. Da, vei folosi mai multe carpe, pentru dupa ce se murdareste trebuie schimbata, altfel intinzi "vopseaua ciuciucata-lipicioasa" si nu rezolvi nimic. Deci... dai de mai multe ori (3-4 ori, in functie de cat de lipicios e, schimband carpa cand se innegreste.

Weekendul trecut am mai sters manerele unui Golf 4 tot cu alcool izopropilic si am innebunit. Cel din dreapta s-a curatat relativ usor (vreo 80% din el), dar cel din stanga nu a vrut mai deloc. Dupa ceva frecus la el am abandonat ideea si am trecut la smirghel fin pana a iesit perfect (o actiune rapida).

Apoi am le-am vopsit cum am descris in postarile mele de aici.

Imi pare rau pentru cei ce mi-au urmarit postul si s-au chinuit cu alcoolul izopropilic (cel putin am descoperit ca e bun la sters bordurile lipicioase), dar cand am sters manerele de la masina mea a mers super - nu m-am chinuit si nu mi-a luat nici mult timp. Probabil pentru ca masina mea are 16 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cateva indicatii privind demontarea manerelor? Mentionez ca am scos prima parte (cea prinsa in cleme) si am scos torxul, dar cea de-a doua parte ramane fixate. Ce ar mai trebui facut ? Nu ma pricep, dar cu putin ajutor cu siguranta voi reusi (nu am gasit nimic pe internet)

PS daca este nevoie de demontarea intreaga a usii atunci stau linistit in banca mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce imi aduc aminte, partea aia e prinsa cu suruburi din spate, in panoul ala.

ca sa demontezi cu totul trebuie sa dai jos fata de usa pt a accesa suruburile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta renunt, am vrut sa mai fac o incercare, dar nu am de gand sa demontez toata usa, o sa mai astept o perioada, cumpar manere noi si merg undeva sa mi le schimbe :(.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!