Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

evident ca nu bagi si placa cu butoanele!!!

daca vrei totusi sa le vopsesti si pe alea, se pot da jos doar "capacelele" din plastic ale panoului cu butoanele geamurilor electrice(cele care se vad cand totul e montat)

dar vezi ca daca le vopsesti nu vor mai lumina :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Laurentiu_LWR

Dupa ce in trecut am frecat la ornamentele de aluminiu de mi-au sarit capacele azi am descoperit o metoda mult mai eficienta...

Super decanol + lavete abrazive + apa fierbinte+lac 20160313_171209.thumb.jpg.4d3e422db8b5bf20160313_231124.thumb.jpg.9882941ccff56520160313_171201.thumb.jpg.b97234dd9f934e20160313_230903.thumb.jpg.6b1af2eb5658e6

Rezultatul este mult mai bun..."vopseaua" se curata mult mai repede si suprafata ramane mult mai neteda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

tu aveai de alu sau le-ai facut pe alea sa arate asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

In poza 3 se vede modelul care il aveam...carbon look...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimurile Carbon look se scot fara sa dai jos bordul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, din ala am si eu, ,doar ca modelul mai deschis la culoare. nici nu stiam ca se poate face alu look. good to know.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR
On 3/16/2016 at 4:56 PM, mNTeanu said:

Trimurile Carbon look se scot fara sa dai jos bordul ?

Da...uite unde ai "clemele"...

56ec48aebcb6c_2012-06-3013.36.43.thumb.j

 

La mine a mai incercat cineva sa lea dea jos si nu a stiut cum si le-a rupt...din cate vad din poza se imping in jos sa iasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie mentionat ca la euro2 1998-2000 nu se pot scoate,decat cu tot ornamentul de casetofon/suport pahare,etc

Din cate stiu cele albastre/carbon-ish si cele maro/carbon-ish se pot polisha pana ies (aproape) ca noi alu-look,in functie de cine executa manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Adica vrei sa spui ca cele albastre/carbon-ish si cele maro/carbon-ish+ cele de mahon pana in 2000 nu se pot scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

tocmai am curatat minerul din stanga fata la passatB6, plasticul de sub curatat arata f. bine, nu il mai vopsesc, nu ii mai fac nimic ...

IMG_20160412_164950.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, pe partea dreapta fata vreau sa schimb minerul interior, e nevoie sa dau fata de la usa jos pentru inlocuire?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata.

In weekend am vopsit si eu elementele din interior (manere, consola centrala si cele 2 bucati ale volanului).

Am frecat la ele de am innebunit (nu am avut cu ce, afland mai tarziu solutia ideala). Pentru cei ce vor sa faca asta, NEAPARAT sa cumparati alcool izopropilic - se curata imediat si nici nu albeste.

Bineinteles ca am rupt si eu urechea de la torpedou :( , dar chiar nu se observa si nici nu-ti dai seama cand se rupe.

Pasii pe care i-am urmat:

1. Curatat foarte bine - folositi alcool izopropilic

2. Spalat - uscat

3. Dat grunt pentru plastic - 2 straturi la interval de o ora, dupa al 2-lea strat am stat 3 ore, le-am spalat - uscat

4. Dat 3 straturi vopsea pentru plastic - negru mat la un intervat de o ora

5. Dat 2 straturi lac pentru plastic, la spray - interval de 30 minute, se spala - usuca si se pune pe masina dupa o ora de la ultimul strat dat

Au iesit neasteptat de bine. Chiar foarte frumoase. Am vazut pozele celor ce au facut deja asta si nu ma asteptam sa-mi iasa si mie bine.

E posibil sa va placa cum arata si dupa ce le-ati curatat cu alcool izopropilic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
JulianoDamin
On 4/18/2016 at 10:00 AM, JulianoDamin said:

E posibil sa va placa cum arata si dupa ce le-ati curatat cu alcool izopropilic ;)

Am cumparat ieri alcool izopropilic si voi face cu el elementele din masina fratelui meu plus 2 elemente ce mi-au scapat la masina mea.

O sa revin cu poze. Chiar sunt curios daca vor arata mai bine decat cele vopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am reusit cu alcool izopropilic.. nu are nici un efect asupra cauciucului/plasticului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este acelas "cauciuc" - chiar daca pare...

am vazut pe pielea mea - la Bora (MY2001) s-a curatat frumos cu apa si fata abraziva a buretelui de bucatarie - si nu au trebuit vopsite.

la octavia tour (2007) manerul de la sofer (identic teoretic cu golf in 2 usi) nu a mers vopseaua aia cu buretele si apa doar. Pana si diluantul abia il afecta... Am sfarsit prin a-l smirghelui, si vopsi apoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopseaua de pe manerul  unui golf 5 a mers jos cu un burete cu ciff, insa frecat mult si multa apa.  Problema este ca dupa ce dai jos vopseaua cauciucata, sub ea se afla un primer negru mat, si sub ala se afla culoarea gri deschis a plasticului, nu prea ai cum sa freci sa ramana doar primerul, deci ori ies gri ori le vopsesti negre.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Eu am testat putin cu o carpa inmuiata in alcool izopropilic si a ramas negru. Nu s-a facut gri. Zona in care am dat, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, am sa iau dintr-un magazin mare alcool izopropilic in weekend si am sa incerc asa. Cu buretele si ciff e foarte mult de munca si faci febra la maini, estimativ ca sa dai jos tot cauciucul de pe manerul soferului, inclusiv sub butoane si in toate orificiile iti ia cam 1-1.3 ore, de frecat pentru 1 singur maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Si sa nu dai cu buretele, mai ales cu partea verde. O sa zgarii plasticul. O carpa subtirica de bumbac e perfecta.

Si o sa iasa cum ia iesit colegului Valeriu S, din postul de mai sus (nu stiu daca a dat cu alcool izopropilic, dar asa arata un maner fara vopseaua aia cauciucata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

secretul e caldura :) daca e foarte cald in masina, sau daca puteti incalzi zona cu un feon... plasticul se ia jos cu mina! eu am razuit cu un CD :):):)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

In weekend am mai "reparat/infrumusetat" ceva.

Datorita varstei masinii, usa torpedoului si cele 2 plastice de sub volan (putin si consola centrala - unde e frana de mana) sunt cam lipicioase.

Am cumparat un litru de alcool izopropilic si le-am curatat cu multa migala si rabdare: inmuiat carpa in alcool, frecat bine pana se innegreste, aruncat carpa, luat alta carpa, inmuiat in alcool, sters/frecat pana se innegreste si tot asa pana nu se mai innegreste carpa. Se clateste/spala usor cu apa la final.

Se arunca carpa cand se innegreste pentru ca daca continuati veti imprastia vopseaua aia, fara sa o indepartati.

La final am dat cu Cockpit Milk de la Doctor Marcus si gata.

O sa dureze vreo 2-3 ore, dar merita. Incet si cu grija, urmand exact pasii de mai sus.

Atentie!!! Nu frecati cu buretele de bucatarie, mai ales cu partea verde. Nu dati cu alte substante. Riscati sa albiti elementele si se vor vedea urat rau de tot (adica vor trebui schimbate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine torpedoul e urat.

poti pune cateva poze cu rezultatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale: dat jos usa torpedo,curata cu alchool sau CIF - da, posibil sa se albeasca dar macar scoate cauciucul sters de tot.

Poti pe urma da cu vopsea pt piele (din aceea ce aplici cu burete) pe torpedo si cu feonul pt uscare mai rapida,vopseaua o sa intre in acel strat subtire in care e imbracat torpedoul si pe urma nu mai ai treaba,o sa arate ca nou.nu se ia cand stergi si nici daca atingi. (vezi poa la mn cand am reparat torpedoul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

JulianoDamin

Nu stiu cum poti da jos usa torpedoului, daca nu dai jos tot torpedoul (si stim ca trebuie desfacut tot, ca sa-l dam jos).

Cu CIF o sa se albeasca de o sa te doara inima cand o vei vedea.

Iar vopseaua aia de piele presupun ca se va duce si ea in timp, la fel cum s-a dus si cea de pe manere.

Eu am incercat si cu vopsitul si cu alcoolul izopropilic.

Mi-a placut mult de tot cum a iesit cu alcool, incat imi pare rau ca nu am facut asa si pe restul elementelor - manere si cateva elemente din consola centrala.

Capacul suportului de pahare, inelul mare de unde e scrumiera si partea consolei centrale (aia cu frana de mana), usa torpedoului + cele 2 elemente de sub volan au iesit superbe cu alcool.

La frate-miu voi da pe manere tot cu alcool. Numai alcool peste tot.

Atentie sa nu le zgarii. Foloseste doar carpe de bumbac. Multe. Eu am rupt un cearceaf.

Voi pune poze cu ce mi-a iesit mie, diseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Torpedoul se da jos in 2 minute,are 3 suruburi torx de 5 sus in interior si inca 3 la baza.si in functie de varsta masinii poate avea inca un surub in partea dreapta de la ornamentul casetofon sau doar 2 cleme.(cum la mine ornamentele nu se pot da jos ci sunt impreuna cu tot cage-ul din mijloc am doar 2 cleme)

Procedura explicata de mine are deja 2 ani si inca sta f.bine.Partea de albire am zis-o deja,e eficient CIF-ul dar are si consecinta acea albire.metode de reconditionare sunt suficiente,fiecare dupa caz imparte,pana la urma ce isi face omul cu mana lui....tot lucru manual ramane.

Nu am imagine cu produsul finit mai clara dar cam asa se prezinta :

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!