Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

De o luna de zile sunt posesor de Leon adus din Germania. Masina este foarte bine intretinuta cu exceptia manerului de pe interiorul usii soferului (care banuiesc ca a fost cel mai folosit :( ).

Acest maner prezinta o uzura de suprafata (mici santulete) si as vrea sa stiu cam ce as putea sa ii fac. Pana acum am 2 solutii in cap:

1. schimbat manerul cu totul. Aici e un dezavantaj de bani + timp pierdut pe la service pentru inlocuire

2. sa incerc sa polishez sau sa "smirgheluiesc" cumva zgarieturile alea. M-am gandit ca un smirghel foarte fin sau o pasta abraziva ar putea sa ma ajute, dar nu prea stiu ce sa incerc. Aici dezavantajul este ca daca aplic ceva gresit varianta 1 intra automat in calcul.

Ce imi puteti recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina? Daca e pana in 2002 (parca) are acele manere cu suprafata cauciucata care se uzeaza urat. Eu le-am curatat de tot de acel strat si le-am vopsit negru mat. Arata foarte bine, sa vad cat rezista. Incerc sa fac si o poza diseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci sa-i iei stratul ala "catifelat"..

Eu iti recomand sa cumperi unul nou (e 200-300 mii) si ti-l montezi singur. (in max 10 minute l-ai pus)

Sunt destule toplicuri despre cum se demonteza manerul, usa, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stratul de vopsea cauciucata e f sensibil la produsi pe baza de clor (de ex Cif). Poati sa il cureti si sa il revopsesti. Vopseaua poate fi si similara cu cea originala (se gaseste in Brico, Praktiker etc), dar si una mata sau altfel. Personal nu recomand mata deoarece dupa o vreme devine lucioasa in zonele unde se uzeaza (la mine asa s-a intamplat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva de unde pot cumpara vopsea cauciucata si cam cat costa? Nu vreau solutii alternative ca de astea am tot citit pe forum. Mi-am cumparat un Nokia 6131 si ca un facut, vospseaua de pe el e tot cauciucata, identica cu cea de pe Golf. Deci inseamna ca secretul nu e detinut doar de VW! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

;) No offense ! Am auzit si eu oamenii vorbind despre aceasta vopsea cauciucata dar n-am vazut niciodata . Cum e vopseaua cauciucata ? Si unde are Golful asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la Brico Store si Praktiker sprayuri cu vopsea cauciucata rosie si neagra. Nu mai tin minte marca, dar merita sa incerci.

@aryes: pe consola centrala si pe manerele de la usi (aia care de obicei se cojeste si arata ca naiba)

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

10x KLF .Acum m-ai luminat . ;)

Scuze de OT .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare greu de vopsit cu ea, ramin urme daca nu o dai bine si se si decojeste repede, e un proces mai complicat de vopsire, mi-am vopsit tel cu ea si de aici stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tare greu de vopsit cu ea, ramin urme daca nu o dai bine si se si decojeste repede, e un proces mai complicat de vopsire, mi-am vopsit tel cu ea si de aici stiu

poti pune niste poze sa vdm si noi....

a vopsit cineva manerele de la usi?? cu aceasta vopsea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e un topic despre vopsirea elementelor de interior aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=aluminium

Nu iti recomand sa vopsesti manerele de la usi cu vopsea cauciucata, in scurt timp o sa inceapa sa se cojeasca din cauza detergentilor care contin clor de la spalatorii. Eu am folosit vopsea normala la spray si rezultatele sunt mai mult decat multumitoare, dar inainte de a aplica vopseaua trebuie indepartata cea veche, dat cu plastic primer si aplicate minimum 3 straturi de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la manerele usilor de [e interior. ca acolo as vrea eu sa "umblu" ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aceasta problema am vazut-o cam pe la toate golfuletele4.Minerul usi e acoperit cu un strat fin de cauciuc care dupa 2-3ani de utilizare a masini ,incepe sa se zgiriie foarte urit si arata rau.Va rog dati niste idei, ce as putea face in acest caz? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai decat 2 variante. Ori te apuci si cureti usor toata vopseaua aia cauciucata, cu grija sa nu zgarii plasticul de sub el (am auzit ca unii au facut asta, nu stiu cu ce rezultate)... sau sa le schimbi... varianta pe care ti-o recomand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai o varianta de vopsire a acelor manere...Eu le-am vopsit si sunt foarte multumit de cum au iesit. Cu un simplu spray si 30 min de migaleala...si sunt ca si noi... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se curata cu o pasta de curatat gen Axion apoi se lasa asa sau se vopsesc (dar poate rezulta o noua cojire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am curatat vopseaua cauciucata, am frecat apoi cu un smirghel fin si cu apa, iar apoi l-am vopsit cu un spray negru MAT. e f. important ca vopseaua sa fie mata. A iesit OK. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu am folosit o culoare mata...din potriva... Si dupa cum se poate vedea si in poze...a iesit destul de ok...Parerea mea... :D

P03-11-07_15-1.jpg

P03-11-07_15.jpg

Precizez ca le-am vopsit de mai bine de 6 luni si pana acum nici o urma de exfoliere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca le-ai demontat inainte de vopsire.

Nu se vede clar, vopseaua (gri metalizat) este mata sau ceva gen oginda?

In zona bordului este tot vopsit sau este un kit de aparatori din folie de aluminiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este tot vopsit cu un spray...Bineinteles ca am demontat fiecare particica,mai putin partea unde este scrumiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine arata urat, sunt zgariate destul de urat

dar, de ieri am inceput o operatie destul de migaloasa

cu lama de la cuter curat usor startul acela de cauciuc, apoi frec manerul cu o carpa aspra imbibata in cif

iese foarte bine, cif-ul ii da luciu si scoate si eventualele zgarieturi fine

dar recomand atentie sporita la curat acel start :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare:stiti cumva daca se gasesc de cumparat undeva chestiile din plastic acoperite cu vopsea cauciucata (cele vopsite argintii in poza de mai sus)?

...sunt zgariate si as vrea sa le inlocuiesc cu un ansamblu nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am executat operatiunea de curatare :ceuameni: cu ce vopsea sa dau ???eu ma gandeam sa da cu un spray pt ca mi-ar fi mult mai usor nu prea sunt bun la dat cu pensula, spayul din targ pt carserie e bun????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o mai buna calitate poti incerca sa cumperi un spray din metro,practiker...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi este putin frica de exfoliere ...tu ce vopsea ai folosit???dc e ma apuc si de dat cu pensula ,macar sa iasa bine:D

oricum felicitari pt ce ai realizat :ceuameni: arata ffff bine

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!