Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

  • 1 month later...

Salutare.

Am facut operatia cam de o luna, dar nu am apucat sa fac poze! Abia acum am reusit, desi nu sunt foarte clare din cauza luminii.

Materiale folosite: O sticla de CIF pt aragaz(este o pasta alba), cam 7-8 bureti de bucatarie cu o fata mai zgrunturasa, apa(foarte putin, pentru ca daca se combina CIF cu apa atunci buretele alunece prea tare si nu mai are niciun efect) si un tub vopsea de la duplicolor(pe care l-am folosit si la vopsirea etrierelor). Trebuie forta multa rabdare si destul de mult timp.

Si acum cam asta a iesit. E sunt foarte multumit, mai ales ca am fost astazi la service si m-a intrebat la ce vopsitorie le-am facut :emthup: :D

Pana acum nu s-a dus vopseaua deloc si nici nu s-au murdarit!

post-7188-1194020443_thumb.jpg

post-7188-1194020466_thumb.jpg

post-7188-1194020496_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia pt etriere este "aluminiu" de temperatura inalta si e mai inchisa iar ce ai tu pe minere seamana cu "stone silver". Care din astea 2 e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e din aia pt temperaturi inalte. Aceeasi vopsea am folosit-o si pt manere si pt etriere si au iesit foarte bine ambele. Cu etrierele am deja 7.000 km si nu se vede urma de exfoliere! Trebuie doar curatate bine de tot inainte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este spray-ul:

imag035vm6.th.jpg

Granulatia recomandata este 600. Spor la treaba amatorilor :lol:

Dupa ce ai postat aici am fost si eu la praktiker :lol: si supriza a ramas doar White Mat :) cred au fost toti de la forum si au cumparat....ca nu exista nici la vitan praktiker nici la militar...... :lol: mai astept si ma duc si saptamana asta sa vedem daca gasesc :lol:

Oricum a iesit foarte foarte bine manere....etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt surprins ca exista un topic de genul asta. Eu am desfacut tot bordul + manere si am folosit smirghel de 1500 si de 2500 cu apa. Eu initial aveam toate ornamentele varianta gri deschis - un fel de cromat. Din pacate s-au tot zgariat de-a lungul anilor. Tot frecand si lustruind (lustruirea am facuta cu un aparat de polishat cu carpa super moale) am ajuns la un rezultat neplacut - ornamentele pareau cromate. Intr-adevar toate zgarieturile s-au eliminat, insa cum nu imi doresc un look bling-bling am mers pe varianta de folie 3M. a costat 50ron si rezultatul e multumitor zic eu. Cateva poze cu procesul....

post-15114-1194686623_thumb.jpg

post-15114-1194686634_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat cu alt user :D Asa, deci sa continuam :D postul de mai sus este al meu :D sii reprezinta pozele dupa smirgheluire si lustruire....mai jos sunt cele cu folia aplicata:

post-6138-1194686790_thumb.jpg

post-6138-1194686802_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este amabil cineva cu un DIY cu scoaterea plasticelor din consola centrala. Ma refer la cele din dreapta si stanga cd-playerului, cel de deasupra si grila de la butoanele de climatizare.

Eu as vrea sa reconditionez scrumiera din spate, intrucat are ceva zgarieturi datorate "pasagerilor".

E bun sprayul de la dupli-color pentru cele doua probleme ale mele ?

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bump!

aceeasi intrebare.il sustin pe Mihai!...cum facem cu consola?;)

si la mine e zgariat.daca ma apuc vreau sa le fac pe toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la prakticker si nu aveau decat alb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stiti cumva un solvent care sa dizolve vopseaua cauciucata (fara sa atace plasticul)?... ar fi de preferat metoda asta, in locul celei clasice... unde trebuie sa freci (pana iti ies ochii :angry: ) cu buretele sau hartie abraziva + alte paste de curatat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca daca iei ceva sa dizolve cauciucul ala risti sa atace si plasticul. Cel mai simplu in opinia mea este sa te duci la un magazin de specialitate si iei 2-3 feluri de smirghel: abraziv, mediu si fin. Astfel le vei curata foarte usor fara sa freci ca nebunul. De ex. poti lua P200 si P1000. Incepi cu P200 si cand te apropii de plastic (pentru ca este foarte abraziv) treci pe P1000 care este foarte fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Parerea mea este ca daca iei ceva sa dizolve cauciucul ala risti sa atace si plasticul.

Sau nu . :vaidecapulmeu:

Benzina sau diluantul auto fac "curatenie" cu brio ( daca lasi piesa la "inmuiat" ) fara sa atace plasticul respectiv .

Si piesa ramane curata si fara zgarieturile provocate de smirghel .:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se dau jos plasticele care acopera coloana volanului... am zgarieturi in jurul contactului... si as vrea sa le revopsesc... am folosit functia search dar nu am gasit nimic... daca exista, va rog sa postati link-ul.

10x aryes... o sa incerc cu ce ai spus tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... nu pare foarte complicat, insa cred ca plasticele alea or sa mai ramana asa zgariate... cel putin pt o perioada.... :D , deocamdata nu vreau sa "ma leg la cap fara sa ma doara"... multumesc aryes13... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma este cineva care sa-si fi vopsit/revopsit plasticile din interior cu aceasta vopsea cauciucata?

Impresii, poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

as vrea si eu un DIY pentru scoaterea plasticelor din consola centrala...daca stie cineva ceva.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

BogdanS, spune-ne si noua cum se comporta vopseaua de pe manerele tale, rezista? Am efectuat si eu aceasta operatie de cosmetizare a manerelor cu altfel de vopsea (tot negru mat, dar alta marca), a iesit foarte bine, dar totusi apar cam repede zgarieturi pe ea, nu asa adanci ca pe cea cauciucata, pentru ca si stratul e mai subtire. In concluzie vreau sa stiu daca vopseaua aceea rezista, ma gandesc sa caut pana gasesc tipul acela de vopsea si sa repet operatiunea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Poti sa incerci sa-i iei stratul ala "catifelat"..

Eu iti recomand sa cumperi unul nou (e 200-300 mii) si ti-l montezi singur. (in max 10 minute l-ai pus)

Sunt destule toplicuri despre cum se demonteza manerul, usa, etc...

hey salut.......

am si eu o problema m-i sa decojit manerul de la portiera din dreapta (precizez ca am un golf 5) ce-mi recomandati sa fac?o reconditionare locala?ca ciupitura nu are decat cativa milimetri dar e foarte vizibila sau sa schimb manerul cu totul?trebuie sa demonteze portiera sau doar manerul in sine?si unde as putea sa fac operatiunea asta?cam cat costa?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am muncit si eu la manerele alea si uite rezultatul ...meritaam folosit dupli-color plastic primer cam 28 de lei si dupli-color vopsea acrilica 22 de lei pt auoturisme culoarea gri carbon (pt dacia) am folosit cif muuult cif apa bureti abrazivi si la urma hartie abraziva de 1000 de la mag de piese autopoza

post-10769-1207296781_thumb.jpg

post-2440-1207297493_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog sa-mi spuneti si mie cum se desfac manerele de pe toate cele 4 usi?(pt masina din semnatura)Multumesc!

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos...chiar imi vor fi de folos...pt ca vrea sa ma apuc de treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!