Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

@ Gabi46

Arata foarte bine ce ai facut. Pare o vopsire ff uniforma.

Poate ne spui exact ce marca de vopsea ai folosit. Si daca mai ai poze poate le postezi.

Oricum e riscant ca poti sa strici tot. Se pare ca ai avut mult curaj sau f multa indemanare.

Eu am avut aceeasi problema cu manerul din st (cel cu butoane) si l-am curatat cu cif.

Nu a iesit extraordinar - are un luciu care nu-mi place dar nu atrage atentia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce curatati stratul de cauciuc spalati bine suprafata cu un detergent degresant (axion, pur, fary...etc- dar care sa NU contina balsam), uscati si dati cu primer apoi aplicati vopseaua preferata prin puverizare (spray) sau cu pensula (dar in cazul asta mai subtiat-o cu diluant pt. a nu aparea dungi). Pt suprafetele din plastic e f bine daca dupa curatarea cauciucului se slefuiesc suprafetele cu un smirghel fin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Gabi46

Poate ne spui exact ce marca de vopsea ai folosit.

Este o vopsea acrilica de la ``Dupli-Color``

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

astept alte idei pe aceasta tema.Nu se poate lipi ceva folie(gen colant)care sa se muleze la cald pe suprafata minerului, sau altceva ce credeti voi ca ar da bine.ASTEPT IDEI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se lipeste folie. Ori dai jos vopseaua cauciucata de pe ele si le lasi asa, ori le vopsesti cu vopsea spray neagra sau argintie. Cam asta ar fi. Restul ...kitschuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am curatat de vopseaua cauciucata,dar au ramas ceva zgirieturi, si a capatat o tenta de culoare gri inchis,dar se observa.O sa incerc cu o solutie de polisat , poate se face iar negru si putin mai lucios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva zile am primit un spray "crom"

avand manerele deja curatate de acel strat de cauciuc le-am suflat cu spray. iata ce a iesit

post-12170-1181391593_thumb.jpg

post-12170-1181391600_thumb.jpg

post-12170-1181391608_thumb.jpg

post-12170-1181391615_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva zile am primit un spray "crom"

avand manerele deja curatate de acel strat de cauciuc le-am suflat cu spray. iata ce a iesit

ai facut o mare greseala cu cromu! Cromul nu rezista la frecari ai sa vezi nu te tine mai mult de 3 zile am avut si eu facut la fel , Cel mai bine e un spray mat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, cu tot respectul, a iesit f urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista o varianta simpla. sa cumperi maneru nou nu cred sa fie o avere, eu am comandat ptr polo 2003 si nu era o valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minerele noi NU mai au acoperirea cu vopsea cauciucata asa ca te trezesti in aceeasi situatie: vopsesti sau nu... In orice caz ar trebui o vopsea mata si nu lucioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu aceeasi problema. Am gasit un DIY pe VWvortex in legatura cu o posibila solutie. Se pare ca arata bine (si tine) cu o vopsea numita Krylon Fusion spray paint. Poate reuseste cineva sa faca rost de asa ceva.. Linkul: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2097335

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idee cea mai buna e sa curatam cauciucul ala fara sa zgariem plasticul si sa il lasa asa cum e...ca nu e urat.

o sa incer sa il las inmuiat o zii in bezina poate se cojeste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

idee cea mai buna e sa curatam cauciucul ala fara sa zgariem plasticul si sa il lasa asa cum e...ca nu e urat.

o sa incer sa il las inmuiat o zii in bezina poate se cojeste...

Cred ca glumesti cu benzina. Ia o perie de plastic, nu prea tare, si o cutie de axion si se va curata ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti cat costa un maner interior nou ?Ca parca e prea complicat pentru mine sa vopsesc .. etc.. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Undeva la 150 - 160 euro ( in DE ) setul de 4 manere .

Crezi ca merita ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minerul interior este din 2 bucati ce costa 70+120Ron/parte dar NU au acoperire cu vopsea cauciucata!!! asa ca mai rentabil e sa il cureti pe cel existent/eventual sa il vopsesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat manerele pt usa din dreapta la 70-80RON amandoua, cel putin asa imi amintesc. Si au acoperire cu vopsea cauciucata, sunt identice cu cele care erau pe masina. Cel din stanga a costat 40RON, de asta sunt sigur. Le-am luat de la volksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice2k tu ai avut un mare noroc sa se mai gaseasca pe stoc asemenea minere pt ca dupa 2002 minerele NU au mai fos acoperite cu vopsea (probabil datorita numeroaselor reclamatii de "jupuire".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am executat si eu reconditionarea manerelor. Am folosit hartie abraziva, de 4 granulatii diferite, din ce in ce mai fine, pt curatarea acelei nenorociri de vopsea cauciucata. Dupa smirgheluirea sub apa a pieselor, le-am degresat, lasat sa se usuce si le-am vopsit cu un spray de la DUPLI-COLOR, Plastic-Lackspray, negru mat, special pentru plastic rigid, care nu necesita grunduire si lac. Spray-ul l-am luat din Cora, ceva peste 25 ron parca. Pe el spune sa folosesti inainte de vopsire hartie abraziva de 400 (sau 600, nu mai stiu exact, ma uit acasa pe el) pt finisarea pieselor de vopsit, dar eu nu am gasit decat de 240 max. Am dat 3 straturi de vopsea, cu 1:30-2 h de lasat la uscat intre straturi. Rezultatul, in pozele de mai jos:

picture005vv2.th.jpg picture009gb5.th.jpg

picture010oq7.th.jpg picture014sr3.th.jpg

picture015uq5.th.jpg picture018zx5.th.jpg

picture019gq2.th.jpg picture020op6.th.jpg

picture022pb5.th.jpg picture025za0.th.jpg

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este spray-ul:

imag035vm6.th.jpg

Granulatia recomandata este 600. Spor la treaba amatorilor :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanS, arata foarte bine ceea ce ai lucrat tu in week asta... :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, merci :sick: Si multumesc pt sfaturi :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice2k tu ai avut un mare noroc sa se mai gaseasca pe stoc asemenea minere pt ca dupa 2002 minerele NU au mai fos acoperite cu vopsea (probabil datorita numeroaselor reclamatii de "jupuire".

Tot ce se poate...

@Bogdan :rolleyes: arata ca nou :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, Bogdane, chiar arata ca noi. Si imi place si nuanta foarte mult. O sa iau si eu aceeasi vopsea. Sper doar sa imi iasa la fel de bine :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!