Jump to content

Magazie Cd-uri


doctorul
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu eu magazia originala are cablu ei original care numa la o alta magazie originala se potriveste. Daca vrei sa iti schimbi magazia cu una mp3 ma tem ca trebuie sa schimbi si cablu. Va trebui sa cumperi un adaptor care sa iti intre in Radio Gamma sau Beta de care ai. De exemplu daca ai o magazie de portbagaj Sony va trebui sa ai un Radio-Cd tot Sony ca sa se potriveasca. Daca vrei sa folosesti magazia Sony pe un Radio Gamma sau Beta trebuie sa iei un adaptor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bamse

    6

  • Eto

    6

  • pedro12

    5

  • R_a_z_v_a_n

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam complicata treaba.. ideea e simpla.. eu am radio Gamma pe masina.. masina are Navi mare.. eu ma tem si de un conflict de soft cu navigatia.. sa nu recunoasa unitatea sau ceva... VW nu a facut un cd changer care citeste si mp3 ??? ca sa pot sa il cumpar pe ala si sa il connectez la masina si sa mearga simplu si direct ? sau trebuie sa ma complic acum.... ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Incearca sa folosesti Add Reply sau Fast Reply in loc de QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica ai radio Gamma si Navigatie Mare? Ori ai radio Gamma ori navigatie, nu se poate amandoua. Din cate stiu eu nu exista cd-changer de VW care sa citeasca MP3.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica ai radio Gamma si Navigatie Mare? Ori ai radio Gamma ori navigatie, nu se poate amandoua. Din cate stiu eu nu exista cd-changer de VW care sa citeasca MP3.

Si daca e sa iau alta magazie de alta marca tre sa iau si un alt cablu ? sau sa il fentez cu un adaptor ? ar merge ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo23

Eu am rezolvat aceasta problema. Pentru cei care vor sa treaca de la magazia originala la o magazie cu mp3 cu 6 cd-uri si asezata tot in portbagaj, in locul celei originale:

http://www.discountcarstereo.com/detail.aspx?ID=1051

http://www.discountcarstereo.com/detail.aspx?ID=837

http://www.dm.ro/alpine-cha-s634-p4725.html

Primele 2 linkuri sunt 2 adaptoare (dintre care primul digital) care fac legatura intre mufa originala (dreptunghiulara) situata in portbagajul masinii pentru masinile VW fabricate pana in 2005 si mufa magaziei 6 cd cu mp3 Alpine CHA S634. Cele 2 adaptoare costa 350 RON in banii nostrii cu tot cu adusul in tara iar magazia Alpine 750 RON se gaseste la noi in tara. Diferenta de sunet este enorma fata de magazia originala in favoarea celei Alpine bineinteles. Procesorul de sunet pe 24 bit face totii banii, vei avea 6 cd cu mp3 si nu mai pun ca citeste si CD RW. Absolut toate comenzile HU masinii vor fi functionale, inclusiv comenzile volan. Nu iti arata cine canta. Scrie Track 74 sau cat e acolo. Pe unele forumuri de afara am gasit opinia ca nu ar merge functia shuffle a acestei magazii comandata de pe HU Gamma (daca retin bine) al unui Golf 4 era vorba acolo. Asta ar fi fost singura nemultumire a lor la adresa magaziei. Eu am Navi MFD1 si la mine functioneaza si functia de shuffle: si shuffle pe un singur cd si shuffle pe toate cd in acelasi timp. Am vazut ca se poate seta chestia asta. Daca esti hotarat, iti recomand cu caldura solutia.

Se mai poate face trecerea de la magazia originala VW la magazie mp3 sony CDX T70 la fel 6 cd-uri asezata in portbagaj.

Acum depinde daca vreti sa faceti sau nu investitia.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=4317&st=60

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns... f util... deci magazinul asta face livrari la noi in tara sa inteleg... interesant.. o sa comand cat de curand mufele ... tu de la ei ti le-ai luat ? care a fost timpul de livrare ???

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe passat-ul meu o magazie sony-cdxt67 si a venit cu tot cu adaptor si am montato fara probleme pe casetofonul gamma! singura chestie aiurea este ca am montato in portbagaj pentru ca este prea mare pentru torpedou si cam sar cd-urile cand ascult muzica tare si asta din cauza la subwoofer! are cineva idee unde as putea sa o pun sa scap de aceasta problema? e prea mare pentru torpedou si cotiera! Am incercat sa fac o carcasa inkt sa nu mai fie fixa si sa se sparga basul in ea dar acum daca iau un viraj mai tare sare cd din cauza la viraj..daca o montez in suportul ei original e fixa si sare de la bass !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Stii cumva unde pot gasi cablu pentru magazia de cd-uri modelul 2 (cea care vine montata in portbagaj)

Caut de ceva timp si nu am gasit decat peste ocean.

Daca poate sa de-a cineva informatii..

Plz.

Am radio GAMMA.

Modificat de comarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, se gaseste si la noi, dar trebuie sa cauti............

Uite iei cablul de la www.metrafo.ro (cauta dupa criteriul: CD-CAB-AD) , si il adaptezi asa cum am facut si eu, conform schemei atasate.

Succes! :icon_thumright:

post-6841-1283340232_thumb.jpg

Modificat de maruletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in seama cu o intrebare: Am pasatul din semnatura cu comenzi pe volan. Ma bate un gand sa fac un "upgrade" la un mp3 player pe motiv ca umblu cu o sacosa de CD-uri dupa mine. Intrebarea este: exista vreo modalitate de a pastra functiile de pe volan dupa schimbare? Sau sa refolmulez: dupa ce imi pun un mp3 player, voi putea sa actionez volumul si altele de pe volan? (ca acum). Am radio CD dar sincer nu am idee ce tip/model este...

multumesc anticipat

Modificat de Wolfu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

I-ati un xCarlink sau un DMC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut o chestie foarte interesanta pe un site in SUA (livrari disponibile doar in SUA si Canada), un cablu intermediar intre Gamma si magazia de CD-uri, dar care la capatul de legatura cu magazia avea un soclu cu mai multe si diferite intrari, unde puteai lega iPod, HDD, stick USB, etc, la doar 28$. Sunt pus in situatia de a face o alegere. Cert este ca un cablu la reprezentanta costa 383,00 ron.

Inca nu stiu cum ar fi aceste variante pe care le enumeri tu.Poti da mai multe informatii (cost, posibilitati de montare,etc)?

Modificat de R_a_z_v_a_n
QUOTE inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o magazie de 10 cd-uri Blaupunkt dar mufa sa este rotunda cu 12 pini. Cum pot face conversia catre casetofonul original al masinii si de unde pot lua acele mufe, cabluri sau adaptoare. Precizez faptul ca la adrsa de net aratata mai sus de un coleg, nu se mai gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, se gaseste si la noi, dar trebuie sa cauti............

Uite iei cablul de la www.metrafo.ro (cauta dupa criteriul: CD-CAB-AD) , si il adaptezi asa cum am facut si eu, conform schemei atasate.

Succes! :icon_thumright:

Am comandat mufa de la metrafo, am cablul de la magazie. Dar unde lipesc al 14-lea fir, cel gros (litat) ? presupun ca este de la masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firul gros l-am pus la carcasa casetofonului, pe acel surub de prindere din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare care sper sa nu fie offtopic. Am Radio cu magazie de CD-uri sub el. As dori sa-mi instalez o navigatie MFD, asta persupune sa renunt la magazie??? sau pot muta magazia??? se conecteaza magazia la MFD?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magazia ta este de bord si ar fi cam nasol sa o muti in portbagaj , mai bine o schimbi cu una dedicata...si o navi MFD este 2DIN deci mai trebuie sa renunti la ceva pe langa magazie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am in masina un cd-player+magazie de cd-uri, dar de la un timp a inceput sa tot intrerupa cate 2-3 secunde fiecare melodie... Se intampla de cateva ori la fiecare melodie. Solutia? Cd pentru curatare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca un cd de curatare si scrie cd-urile la viteza mica 8X. Si foloseste si Cd-uri de calitate nu no-name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu deschid alt topic am si eu o intrebare: care este diferenta intre cas BETA si cas GAMA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dsf

cas BETA are 2 iesiri pe cand cas GAMMA are 4 iesiri

Modificat de dragos2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

@dsf

cas BETA are 2 iesiri pe cand cas GAMMA are 4 iesiri

Stii cumva daca Passat-ul iesit din fabrica cu radio beta are cablaj pentru difuzoare in usile din spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!