Jump to content

Proiectoare Golf V


lile
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

   Pe Jetta V din 2006 e normal ca pe stanga spate sa am farul de ceata ...iar in dreapta lumina de marsarier ? Sau nu functioneaza normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 424
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    45

  • F l o r i n

    30

  • 4abc

    18

  • WooZie

    17

Da, asa sunt.

Farul e ala din fata. Alea din spate sunt stopuri.

Totusi, care e legatura cu subiectul topicului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze..pentru expimare.

 

   Nu am gasit un topic asemanator pentru problema mea ..si nu cred ca isi avea rostul sa pun o intrebare simpla intr-un topic nou. Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, ce suruburi imi trebuie ca sa prind proiectoarele de bara? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6×150 sau 6×200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am proiectoarele bagate dar nu sunt legate firele. Imi poate detalia cineva operatiunea?

 

Este voie sa circuli noaptea cu far+proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Am si eu o mare rugaminte pentru colegii de forum care si-au montat sau au din fabrica proiectoare de ceata pe Jetta sau Golf 5: va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna sau sa masoare ce tensiune are pe pinul 5 din mufa de la blocul de lumini atunci cand proiectoarele sunt aprinse??? Ma intereseaza ce tensiune apare intre acel pin si caroserie.

 

Ma gandesc demult la o metoda de a evita schimbarea calculatorului pentru a putea monta proiectoare de ceata pe fata, dar asta depinde mult de acea tensiune care apare acolo la pinul 5. De asemenea conteaza daca este semnal analogic(tensiune continua) sau vreun semnal digital, desi ma gandesc ca nu e cazul ca switch-ul de lumini sa lucreze cu semnale digitale.

 

Multumesc anticipat pentru amabilitate!

 

L.E. Acum am dat cu o pagina in urma si am vazut ca este posibil si fara a schimba calculatorul. Multumesc oricum!!!

 

Daca am intrebat aiurea se poate sterge postul, imi cer scuze!

Modificat de elektronu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Am si eu o mare rugaminte pentru colegii de forum care si-au montat sau au din fabrica proiectoare de ceata pe Jetta sau Golf 5: va rog frumos daca poate cineva sa-mi spuna sau sa masoare ce tensiune are pe pinul 5 din mufa de la blocul de lumini atunci cand proiectoarele sunt aprinse??? Ma intereseaza ce tensiune apare intre acel pin si caroserie.

 

 

 

 

 

la comanda proiectoarelor, pleaca 12v pe pin 5 din blocul de lumini, catre centrala electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut băieți, am o problema/întrebare legată de proiectoarele de pe un golf 5 și as avea nevoie de un sfat. Pe scurt când am cumpărat mașina un golf 5 tdi nu avea becurile de la proiectoare instalate și nu am dat mare importanță. Acu cu vremea asta mai urata am cumpărat un set de becuri HB4(astea mufe am) dar am descoperit ca proiectoarele sunt cu Soclu h11 si nu intra în soclul respectiv. Ori proiectoarele au fost schimbate, ori bara din fata cu tot cu proiectoare a fost schimbata ori o combinație de genul. Deci mufele de la masina sunt hb4 dar proiectoarele au Soclu h11. Pot merge la un electrician sa îmi taie/înlocuiască mufele hb4 cu h11 sau trebuie sa schimb proiectoarele? Exista oare un adaptor ceva? Mulțumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur, se pot schimba mufele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am cumparat in septembrie anul acesta un vw bora, la RAR au constatat ca nu merg proiectoarele de ceata din bara.

Am vrut sa schimb becurile dar surpriza mare a fost ca acele proiectoare nu au trase fire la ele. Intrerupatorul de la faruri are doua pozitii pentru ceata. La prima pozitie se pictograma din rosu se face galben, la a doua pozitie cand se aprinde lampa de ceata pe spate, se aprinde in bord martorul de ceata.

Intrebarea mea este daca pot trage fire la proiectoarele din bara, si de unde mai exact? Asta ca sa functioneze cand trag intrerupatorul de la faruri la prima pozitie.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am reusit sa-mi iau un bloc de lumini OEM nou, am verificat si centrala care este pe 30 biti, urmeaza un fir de calitate si cel mai probabil un protector tub pentru bara,

 

Intrebarea mea este daca ma poate ajuta cineva cu un cod pentru PINII care ii conectez la mufe ! ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update 17.10 :

Centrala este pe 30 biti insa este midline, deci nu stie de proiectoare, am urmat pasii cu releu, o sa incerc sa pun si niste poze pentru altii care vor si nu au centrala compatibila.

 

PINUL PENTRU mufa blocului de lumini l-am gasit intr-o sursa de calculator daca nu ma insel este mufa care vine in Floppy disk !

Piese necesare :

Releu 30 A cu 5 pini

~2 m de cablu negru ( masa)

~3 m cablu rosu

- 3 m tub flexibil

- 10 soareci (mici si mari)

- banda izolatoare de panza

- tub cauciuc (care se trage la cald)

- Mufele pt becuri se gasesc de la o instalatie veche de xenon

- 2 O'uri (pentru masa) de la becuri am luat 1 singura, legata in stanga sub far, iar minusul releului din masina l-am luat de pe stalp

-4 mufe mama pentru releu

si un portfuzibil pentru siguranta auto, eu asta am confectionato intrucat n-am gasit in tot militariul ! (siguranta 15A)

SI in functie de pozitionarea releului (eu l-am pus langa blocul de sigurante, am avut nevoie de 3 fire a cate 15 CM fiecare.

 

Drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la releu, inteleg ca ai pus conectori - papuci - iti era mai ok, cu soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare mi-am cumparat acum cateva zile si eu un golf 5 break din 2008 dar din pacate nu are proiectoare de ceata stie careva oare e posibil sa aiba cablurile de alimentare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.nu, nu are niciun cablu tras.

2. trebuie sa verifici cu o interfata de diagnoza, daca centrala ta electrica, suporta proiectoare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intrebare,

Masina mea nu are proiectoare din fabrica. Daca imi montez bara fata de GTI, care toate au proiectoare, pot sa am probleme in caz de control RAR/ITP pentru nefunctionare proiectoare ?

Ei decodeaza VIN ca sa vada ca masina nu are proiectoare sau doar le vad acolo si imi cer sa le aprind ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stau ei sa iti verifice optiunile cf VIN. Posibil sa te puna sa le aprinzi, daca le vad in bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/6/2017 at 2:55 PM, F l o r i n said:

1.nu, nu are niciun cablu tras.

2. trebuie sa verifici cu o interfata de diagnoza, daca centrala ta electrica, suporta proiectoare

 

Cum se verifica pasul 2 ?

La ce costuri ajunge instalarea proiectoarelor ? fara a include proiectoarele in sine, suportii din bara si comutatorul.

Pentru cornering ce mai trebuie inlocuit ?

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. cu VCDS-ul - posteaza codul centralei electrice

Pt cornering - centrala electrica

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, o sa ma uit, dar stiu ca le-am vazut cu optiunea de a le bifa, in long coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ai unde la bfa si functioneaza, iti trebuie centrala de dupa 2007 ca sa functioneze corneringul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!