Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Yato nu prea il mai gasesc...mai peste tot e out of stock...Emag-ul am vazut ca il are...dar e pretul cam mare...deocamdata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.Pentru nituit ce folositi?Daca aveti compresor acasa,ce pistol de umflat rotile folositi,eu am cumparat de la lidl si baga mai mult ca cele de la vulcanizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, 

Am un VW Passat B6 pe care vreau sa-l dezmembrez si am acasa o trusa IUS rosie metalica etajata, de acum 20 ani (tubulare, fixe, combinate, inelare.....) care acum este cam incompleta. Mi-am facut o lista si sunt vreo 30 -40 repere ce-mi lipsesc, pe care le-as putea lua din targul de vechituri. Cum insa s-ar putea sa ies destul de scump asa, ma gandesc mai bine sa-mi iau o trusa noua cu un raport pret calitate foarte bun. Astfel cea veche + cea noua ar trebui sa-mi ajunga pt dezmembrare si activitati de mecanica basic.

Am lasat la o parte Yato 216 si Mannesmann 215 pt ca sunt sunt evitate de profesionisti. Astfel as alege una din variantele de mai jos, cumparate din Germania (+40 euro transportul):

1. Gedore Red R45603172 de 172 piese, la 110 euro. dar nu stiu daca acestea rosii  fiind asa ieftine, sunt inferioare celor premium albastre. 

2.Facom de 55 piese, la 150 euro..... superpremium si cea mai buna alegere. Sunt insa putine scule pt dezmembrare auto.

3. BGS 2243 de 192 piese sau 2245 si 2292  la 95-115 euro. Am auzit ca ar fi ceva peste Yato si Mannesmann.

Eu as lua Gedore sau BGS, dar va rog sa ma ajutati cu ceva recomandari pt cele de mai sus, sau similare ca si pret/calitate. Daca aleg una dintre cele 3 ce ar trebui sa mai cumpar pt a avea scule suficiente pt dezmembrare (lasand la o parte trusa veche).

Mersi!

 

 

bgs.jpg

gedore.jpg

Facom.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu asta:  https://www.emag.ro/trusa-tubulare-accesorii-cu-75-de-piese-stanley-maxi-drive-1-2-1-4-3-8-in-sistem-metric-1-87-193/pd/E9DWTBBBM/?X-Search-Id=e4e6ba698f028858237f&X-Product-Id=15458710&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Search-Action=view

imi fac treaba de prin 2014

O singura problema am avut, am strambat teul de la tubularele mici, dar consider greseala mea - la dimensiunea despectiva de tubulara, puteam deja sa trec la mijlocie, care nu a mai patit la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stanley a cumparat brand ul facom...oricum facom tot facom ramane...cheia crichet are 72 de dinti deci reprize de 5 grade,suficient pt a face o strangere unghiulara

 orice trusa ar cumpara colegul tot mai are nevoie de chei suplimentare...ca imbusuri, XZN uri in 6 si 12 dinti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii trebuie fixe - si niste imbusuri mari pt frane cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand te apuci sa desfaci la masina nu mai termini de cumparat scule...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei, nu chiar. cu stanley-ul asta, un set de imbusi d-aia mari + triplesquare si un set de fixe de la 6 la 32 nu mi-a mai trebuit nimic. In regim de amator, bineinteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat din targ de 300 lei la sh circa 40 repere: inelare, combinate si tubulare Sam, Gedore si Hazet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat 200Lei pe o trusa si are circa 100 de repere,am cumparat si o trusa mica yato cu 30Lei,si cu ele am dezmembrat un ford focus break.

Daca sunt colegii care au cheie dinamometrica,imi puteti spune si mie ce marime sa aleg ca sa pot strange si rotile,capacul de la filtrul de ulei,etc.

Si ce pistol as putea folosi pentru a vopsi una,alta sa il pot atasa la compresor.Multumesc anticipat.

Modificat de claumedel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că găseşti cheie cu o gamă atât de largă. Eu mi-am luat de la Bricodepot una de 1/4 5-25Nm şi una de 1/2 28-210Nm marca Magnusson. Este vreo 90 lei una. Ştiu că nu sunt profi,  dar nu am de gând să umblu prin motor sau la chestii de precizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca dinamometrica am luat de curand KS tools de 1/2  10-100nm ...e un fel de 2 in 1,am strans suruburile la injectoare (12nm) si volant,suporti motor(60nm)...suficient zic eu,doar surub axa cu came si vilbrochen care au cupluri de 100nm...

rotile prefer sa le strang la forta mainii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claumedel filtrul are 20-25 nm forta de strangere, rotile 120 nm

cauta ceva sa acopere plaja asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

recomanda cineva un cric 3t?am unul de la norauto de 2t dar a cam obosit

61U6ob0jq3L._SL1000_.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de la Yato YT-1720 dar de 2T , sunt multumit de el.

la 3T este YT-17211 dar pt automobile nu are rost sa dai diferenta de bani.

plus ca cel de 2T coboara mai jos, util pt masini lasate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta care il am de 2t ridica masina pana la 35cm de sol,unul de 3t o ridica 46 cm,deci suficient cat sa incap dedesupt...

pt schimbat o roata e bun si asta de 2t...dar 3t e top

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub masina te bagi dupa ce o asiguri, nu risti viata pt un cric crocodil la care poate ceda imediat cilindrul hidraulic.

si cu banii de 3t iei 2t + 2 capre.

adica yt-1720+yt-17312 si ai 600 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intra nimeni sub masina care sta numai pe cric,cred ca s a inteles gresit

eu ca capre folosesc 2 bucati cubice de piatra/granit de 30x30x30 iar de restul pana la inaltimea dorita bag 1-2 bucati de caprior gros patrat,asa ca caprele astea is pistol cu apa ??

oricum multumesc pt grija,e bine de stiut ca nu trebuie sa ne bagam sub o masina care sta numai pe cric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru masini normale un crocodil de 2t in stare buna e suficient. musai +capre, altfel e loterie.

de 3 t - si nu crocodil ci piston mi-am luat oentru duba, altfel nu aveam nevoie.

iar inaltimea de ridicare nu are musai legatura cu greutatea maxima suportata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crocodilul de 2t il am de 2 ani,in urma utilizarii lui am dedus ca nu e ce imi trebuie,am schimbat 4-5 motoare in 6 luni plus alte maruntisuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Vreau sa imi achizitionez o cheie pentru desfacerea/strangerea fuliei alternator. Ce am nevoie? E vorba de ZXN M10 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 6/2/2018 at 9:32 PM, Uomuom said:

Salutare, 

Am un VW Passat B6 pe care vreau sa-l dezmembrez si am acasa o trusa IUS rosie metalica etajata, de acum 20 ani (tubulare, fixe, combinate, inelare.....) care acum este cam incompleta. Mi-am facut o lista si sunt vreo 30 -40 repere ce-mi lipsesc, pe care le-as putea lua din targul de vechituri. Cum insa s-ar putea sa ies destul de scump asa, ma gandesc mai bine sa-mi iau o trusa noua cu un raport pret calitate foarte bun. Astfel cea veche + cea noua ar trebui sa-mi ajunga pt dezmembrare si activitati de mecanica basic.

Am lasat la o parte Yato 216 si Mannesmann 215 pt ca sunt sunt evitate de profesionisti. Astfel as alege una din variantele de mai jos, cumparate din Germania (+40 euro transportul):

1. Gedore Red R45603172 de 172 piese, la 110 euro. dar nu stiu daca acestea rosii  fiind asa ieftine, sunt inferioare celor premium albastre. 

2.Facom de 55 piese, la 150 euro..... superpremium si cea mai buna alegere. Sunt insa putine scule pt dezmembrare auto.

3. BGS 2243 de 192 piese sau 2245 si 2292  la 95-115 euro. Am auzit ca ar fi ceva peste Yato si Mannesmann.

Eu as lua Gedore sau BGS, dar va rog sa ma ajutati cu ceva recomandari pt cele de mai sus, sau similare ca si pret/calitate. Daca aleg una dintre cele 3 ce ar trebui sa mai cumpar pt a avea scule suficiente pt dezmembrare (lasand la o parte trusa veche).

Mersi!

 

 

bgs.jpg

gedore.jpg

Facom.jpg

Unde ai gasti facomul la 150 de euro? da un link ceva te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!