Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Salutare. Urmeaz sa achizitionez o trusa pe care o voi folosi strict in regim casnic, treburi marunte si nu stiu pe care dintre urmatoarele doua truse sa aleg. 

Prima este aceasta de la Sthor la 365 lei, cu 216 piese, facuta in Polonia

https://www.surubhouse.ro/trusa-de-scule-crv-1-2-216-piese.-xxl-sthor-58691.html

Cea de a doua este de la Yato, cu 173 de piese la pretul de 475 lei.

https://www.surubhouse.ro/trusa-tubulare-si-antrenor-173-piese-yt-3893.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia fara temerei bahco s910  daca gasesti, avem la munca si am tras tare de ea si nu da semne de oboseala. Bitii ii folosim zilnic sa insurubam desurubam sute de suruburi si tin bine.

Avem si faccom si e similar. Yato este putin mai slab.

 

http://www.toolstop.co.uk/bahco-s910-91-piece-socket-set-1-4-inch-1-2-inch-and-dynamic-drive-p14019

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee te sfatuiesc sa cauti tubulare in 12 laturi,dinti....sper ca m am exprimat corect...alea 2 truse de sus sunt in 6 laturi

in 12 laturi sau dinti te ajuta la schimbarea distributiei si vrei sa invarti de vilbrochen...de ex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si as mai adauga wurth 09651756        56 piese .absolut calitate ,bine  ! pret pe masura dar merita 

am doua truse de 33 piese permanent in ambele masini .da i un search dupa cod wurth

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand nu o sa lucrez chestii grele cu ea, iar din cele enumerate mai sus de voi, nu le am gasit pe un site de la noi. Cum a zis si vik71, mai e si pretul. Ma interesa mai mult o comparatie intre cele doua si daca merita sa mai pun ceva peste si sa iau Yato.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ti am recomandat eu este si la noi dar e f.f scumpa ce i drept [750-900 lei ] 

bahco s910 da ,merita .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Yato de 216 piese şi sunt foarte mulţumit. Văd că s-a mai ieftinit acum, eu am luat-o cu 600 lei în urmă cu vreo 2-3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bahco am luat-o de pe olx, 350 ron. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proxxon ,bahco ,wurth zebra n ai cum sa dai gres . am wurth in masini  si in casa am un kstools ,de ajuns ,nu mi s mecanic 

ttps://www.amazon.de/dp/B004AEK05M/ref=dra_a_ms_mr_hn_xx_P1250_1000?tag=dradisplay0b-21&ascsubtag=4b83c051ed1a5dac0b040640352d9433_S

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de ceva timp cumpar doar yato(biti, chei, tubulare, prese, cric crocodil, capre). Pana acum nu am stricat nimic de la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

wurth zebra 56 piese facuta cadou unui mecanic drag mie :)  super-calitate .am gasit o la pret bun si n am rezistat

20171208_095927.jpg

20171208_095934.jpg

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte ok, o am si eu de cativa ani.... am dat destul pe ea, la vremea respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o trusa de tubulare superlock de la BGS,antrenor 1/4 si 1/2,clicheti in 32 dinti cu biti ,torx si  varfuri surubelnita.O am din 2005 si am tot muncit o ceva,nu am reusit sa rup nimic,este perfect functionala insa o folosesc ca la carte,nu desfac/strang cu clichetii,nu bat cu ciocanul in tubulare...  .Avantajul tubularelor superlock e ca angreneaza pe fatetele piulitelor nu pe colturi.De curand am primit cadou si trusa de tubulare si biti cu antrenor 3/8,BGS 2229,imi doream de mult trusa asta,la vw e ideala,o folosesc acolo unde 1/4 se torsioneaza iar 1/2 nu incape.Ca o noutate trusa noua are clichetul in 72 dinti,foarte fin iar cupla cardanica are pe exterior arc,chestii foarte utile.Dinamometrica am una Manessman,destul de ok dar pentru cupluri peste 50 60 Nm,mai jos nu garantez ca masoara foarte corect.Am in plan achizitionarea unei chei dinamometrice 5 30Nm,special pentru suruburi si filete in aluminiu,bujii incandescente s.a.  chestii fine.

Scule ieftine si bune sunt Yato,am o gramada de clesti,prese,imbusuri,biti cu 12 colturi foarte bune,destul de rezistente,stiu mecanic care foloseste doar Yato,le munceste zilnic fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grandtourismodiesel

ce parere aveti de trusa de scule Manessman 215 piese?  Sunt rezistente? sau mai bine sa cumpar Yato

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Mannesman de 215 piese de cativa ani buni si am muncit pe la masina cu ea,am reusit sa crap doar tubulara de 17 pt ca am fortat-o la un prezon de roata strans de dobitocii de la vulcanizare. Sincer la cat face una noua, eu o recomand oricui si daca lucrezi cu atentie cu ea, nu se strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut,recomanda cineva o cheie dinamometrica 1/2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde la ce vrei sa o folosesti. Daca vrei precizie trebuie sa te orientezi spre una de calitate. In schimb, daca vrei doar sa fie pe acolo (gen strans roti :) ) poti sa o iei pe cea mai ieftina, Yato, LIDL sau pe unde gasesti. Eu am una de la LIDL si pentru strans roti e foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deja una no name care e pe duca,vreau una care sa tina mai mult de 3 ani,sa stranga incepand de la 20nm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o folosesti des trebuie sa iei una de calitate.

daca vrei sa inceapa de la 20 nm, maximul va fi mai jos (undeva la 100) .

nu poti strange si bujii si prezoane cu o chele pt ca sunt facute pe plaje diferite.

daca vrei forta mica, de ce cauti de 1/2 si nu mai mica? de exemplu Yato YT-0750

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus ochii pe dinamometrica din gama KS tools ,costa in jur de 80 de euro si strange de la 20 la 200nm,sunt fan FACOM dar e mai scumpa,preturile incep de la 130 de euro

am si cheie mica care strange pana la 25nm...suruburile pana la m6 le strang cu aia mica...de la m8 in sus cu aia mare...cu aia mare se rup alea de m6 m7

 

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 3 dinamometrice Beta ( 606/6 3/8 8-60Nm ,606/20 1/2 40-200Nm, 606/30 1/2 60-330Nm )  dar 606/6 (:scratch: 8-10 ani) o folosesc cel mai mult (regim service) si inca nu da semne de oboseala; o data pe an le verific "tararea" cu metoda bidoanelor de apa :P si de doua-trei ori pe an desfac clichetii si-i gresez cu vaselina cu grafit (de planetare). Desi mai am alte dinamometrice de diverse firme ( Bahco, Hazet, Walker, nonameuri) cele mai "practice" imi par astea de la Beta pentru ca au clichetii si manerul nu foarte "butucanoase" si incap in locuri inaccesibile celorlalte.

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...as dori sa imi iau un Tester pentru compresie

Ce parere aveti de cel indicat...voi ce aveti...exista altceva mai ieftin si mai bun? dar sa masoare bine?:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de asta am avut si cand am ajuns la cilindrul 4 nu am mai reusit sa iau compresia...daca te uiti atent racordul care intra in ,,bujie,, e la 90 de grade ,inutil si jenant pt motoarele tdi

dupa asta am mers pe YATO,la indemnul lui eexcalade..e mai scump dar merita...am luat vreo 10 compresii pana acum si inca mai merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!