Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

In ultimul timp observ ca prin tara noastra draga :) gasesc numai imbusuri sau alte 'ustensile' folosite pentru repararea masinilor.

Eu cel putin as incerca ca incetul cu incetul sa cumpar o cheie dinamometrica , un set de capuri TORX , etc. 'un pic' mai de calitate.

Nu vreau sa cumpar un imbus si sa desfac cu el un surub si apoi sa se strice . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nefiind mecanic sau unul care umbla des la masina, nu prea mi-am luat scule... Pana cand mi s-au ars ceva becuri (pozitie, stop, semnal, etc). Si am vazut ca-mi trebuie ceva, acolo...ceva ce nu aveam si tot trebuia sa apelez la "mila" unora de pe la magazinele de piese sau sa merg la un service. Si asa, mi-am cumparat cate ceva si am incercat sa gasesc scule de calitate. In afara de clasica marca Stanley, incearca Drapper. Au in general scule pentru auto (Stanley nu am vazut chei, de ex.) Eu mi-am luat o surubelnita multifunctionala cu capete multiple, prelungitor si crichet. Au tot felul de truse de capete (torx, si altele), chei fixe, tubulare, dinamometrice...tot ce vrei.

Un magazin in Bucuresti unde gasesti NUMAI Drapper este pe o straduta laterala din Bdul. Lacul Tei. Am incercuit cu rosu zona. Nu mai stiu exact a cata dupa supermarket-ul de acolo, parca a doua. La intrarea pe strada este si o reclama. Magazinul este pe stanga la aprox 150 m de la intrarea pe straduta. Vezi poza atasata.

LE: OOPS!... Acum am vazut... NU esti din Bucuresti. OK. In acest caz, as putea cand am drum pe acolo, sa-i intreb de un telefon si daca livreaza si in alte orase. Poti cere detalii (scule, pret, etc) prin telefon si dupa aia sa le trimita. Asta daca nu gasesti alta varianta.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

, as putea cand am drum pe acolo, sa-i intreb de un telefon si daca livreaza si in alte orase. Poti cere detalii (scule, pret, etc) prin telefon si dupa aia sa le trimita. Asta daca nu gasesti alta varianta.

pentru usurinta comunicarii contactati pe valiauto (membru pe forum) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In materie de scule puteti incerca chiar si acum, vestitul IUS - Intreprinderea de Unelte si Scule. Sunt romanesti si sunt de cea mai buna calitate. Aveau un magazin in Bucuresti pe Stirbei Voda, vis-a-vis de Depozitul de Calculatoare si putin inspre Berzei. Am scule IUS si Drapper. Pot sa va spun ca sunt dintre cele mai bune. Ambele. Cel putin pentru uzul propriu. Nu pot sa va spun cum se comporta in regim service, cu utilizare zilnica, dar pentru ce-mi trebuie mie ...... sunt excelente. Acum trebuie sa imi mai cumpar o cheie cu clichet, ca asta veche am imprumutat-o si nu mai stiu cui. ...... si nici respectivul nu-si mai aduce aminte sa o mai aduca inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem distributie si in tara sau chiar prin posta. toate detaliile legate de scule si transport le cereti la nr de tel 021 6106331 sau 021 2110975 si cereti in magazin cu mihai sau daniela.

din cunostintele mele draper este cel mai bine reprezentat distribuitor de scule si accesorii, nu intru in detalii despre calitatea celorlalte scule aflate pe piata, puteti incerca o vizionare a site-ului www.sculedemana.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.sculedemana.ro

Site-ul acesta mi se pare putin cam telegrafic ;) : preturi nu sunt , distribuitorii nu poti afla unde au sediul ,etc.

Spre exemplu m-ar interesa pretul la o cheie dinamometrica ....

Poate sunt un pic cam dur dar asta e ceea ce cred :P

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca acestia ar fi importatori stanley etc; au si preturi

http://www.ikeda.ro/ShowCategory.php?CategoryID=17

Nu vreau sa fiu carcotas da pt. desurubat 1 stop pt. schimbat 1 bec odata la 6 luni - nu aveti nevoie de scule profesionale. Banii pe scule profesionale merita dati doar daca le folositi zilnic. Intr-adevar tre sa va feriti de cele de f. proasta calitate - gen chinezesti; Am luat o trusa de inbusi (made in china) si nu am putut sa dau jos etrierul - s-au facut spirala.

Pt. amatori cele cehesti sau ius brasov sunt arhi-suficiente.

Stanley gasiti si in bricostore, praktiker etc. (si scule cehesti-am luat trusa de imbusi si evident nu s-au indoit); ius brasov in selgros... si lista poate continua.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat Unior si mai nou am luat din Praktiker un set de torxuri Connex - nemtesti facute de Conmetal. Au preturi destul de mari si arata bine.

Daca iti place sa mesteresti pe la masina iti trebui niste chei mai bunicele. Pt. scos un stop iti trebuie doar o surubelnita mai buna :lol:

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am foarte multe unelte si scule atat de mana cat si electrice sau pneumatice. Le am inca dinainte de a avea prima masina deoarece mi-a placut intotdeauna ca atunci cand am nevoie sa pot folosi o unealta fara sa trebuiasca sa cer de la vecini, dar nici de imprumutat cuiva n-o sa ma prea vedeti. Ca si brand-uri am foarte multe de la Stanley dar si Connex si Proxon. Toate sunt semiprofesionale si de foarte buna calitate asa incat nu am nici un fel de problema cand am ceva de mesterit la masina. Ultima achizitie a fost un set de chei tubulare si o cheie dinamometrica de la Proxon ambele achizitionate din magazinul ambient, de care sunt foarte multumit (de scule adica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic de lumina: "imbus" se refera la cheile hexagonale in sistem imperial (englezesc), hexagonalele sunt in sistem metric, "torx" sunt cheile "stea" , Philips sunt cele in cruce s.a.m.d . Asta numa' asa sa nu facem chiar o varza. Iar in privinta calitatii.... cit dai atita face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

corect ce spui "cat dai atata face"

Am scule Stanley si nu dau gres niciodata.. si am avut ocazia sa primesc diverse truse magice cu 50 de piese intr-o cutiuta.. Uneori fiind primele la mana "le-am accesat" dar rezultatele au fost sa dea in gol (ex:clichet) sau sa se manance in surub (si uneroi vorbim de desfacerea unui torx la un ECU motor care nu ar trebui sa opuna rezistenta mare ... )

Uneori magazine de genul lui Bricostore pot aduce sculele necesare unui pasionat si sa fie de calitate peste medie. Folosite la weekend sau doar de cateva ori la saptamana nu ai nicio problema cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru chei fixe si clicheti si tot felul de chei combinate fixe , combinate mobile etc .. cea mai buna firma este PROXON

dar si costa mai sunt si alti : bhondus, hazet,manessman cam aste-ar fi cele mai renumite pe la noi si mai de gasit ..

pentru scule electrice gen masini de gaurit polizor unghiular slefuitoare avem : METABO,HILTI,MAKITA,BOSH

in rest momentan nu imi mai vin in cap .. firme renumite mentionez ca aceste firme sunt cu renume mondial si ca o scula de genu costa ..

de exemplu o trusa de chei fixe proxon de la marimea 6 la 24 e 300 de roni

o masina de gaurit normala fara percutie metabo e 500 de roni .. si asa mai departe ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La slujba am Beta si Gedore si pot sa spun ca tin la tavaleala. Acasa am IUS si sunt destul de multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Spre exemplu unde pot face rost de un cap epntru desfacerea yalei unei portierede GOLF 4 & PAssat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
pentru chei fixe si clicheti si tot felul de chei combinate fixe , combinate mobile etc .. cea mai buna firma este PROXON

dar si costa mai sunt si alti : bhondus, hazet,manessman cam aste-ar fi cele mai renumite pe la noi si mai de gasit ..

pentru scule electrice gen masini de gaurit polizor unghiular slefuitoare avem : METABO,HILTI,MAKITA,BOSH

in rest momentan nu imi mai vin in cap .. firme renumite mentionez ca aceste firme sunt cu renume mondial si ca o scula de genu costa ..

de exemplu o trusa de chei fixe proxon de la marimea 6 la 24 e 300 de roni

o masina de gaurit normala fara percutie metabo e 500 de roni .. si asa mai departe ..

La uneltele electrice ai uitat doua firme cu greutate in domeniu.

DEWALT si MILWAUKEE

Iar la uneltele de mana ar mai fi de adaugat Felo de foarte buna calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scule electrice, parerea mea este ca Metabo este lider. O masina de gaurit mai buna nu am intalnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piata noastra e plina de USAG(cu divizia low-cost:Pastorino), UNIOR, Metabo,scule care nu sunt atat de slabe.Mai exista si BAHCO,STAHLWILLE,SEALEY, OMCN,DRAPER,STANLEY,CHICAGO PNEUMATICS...si multe altele care sunt mai putin cunoscute la noi si sunt firme consacrate... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucrez in domeniu auto si intaplator ai mei conduc un service

nu sunt mecanic dar pot sa iti zic ca oamenii din service sunt multumiti de HAZET

se cumpara cu garantie care se si acorda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pana la urma un magazin in Iasi unde sa gasesc o trusa de scula cat de cat de calitate pot sa gasesc?

Am inteles de la un coleg ca in Iasi se fabrica scule CONEX care sunt destul de bunicele...

Ce parere aveti despre produsele de pe acest site:

http://www.sculesiechipamente.ro/default.aspx

Mie mi se par foarte bune preturile dar ma tem de calitatea produselor.

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Eu ma ocup de acest site si produsele sunt bune. Suntem importatori la tot ce se vede pe site, de aici si preturile scazute. Adica NU mai trec pe la 2-3 intermediari.

Recomand sa se citeasca informatiile despre garantie, post-garantie, returnarea produselor, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forever - poti te rog sa confirmi ca sunt scule Connex (ConMetall)? Ca nu am vazut nicaieri vreo referinta la o firma. M-am uitat la scule, truse scule si tubulare.

Preturile ar fi OK pt Connex, dar nu chiar asa atractive pt no-name...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu sunt Connex, pentru ca ar fi mult mai scumpe.

Am vrut sa intreb si eu ce firme sunt sculele de pe site, dar am zis sa nu le fac publictate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

As dori si eu pareri despre sculele marca Connex de la cei care le utilizati in prezent. Am mai vazut opinii de bine si mi se pare normal pentru ca stiu nivelul lor de calitate, dar vreau sa vad cati au auzit si cati utilizeaza marca aceasta.

Eu am contract direct de import cu grupul CONMETALL si am acces la toate brand-urile lor bineinteles cu preturile la prima mana, avand o firma de distributie pe articole de gradina marca CONFLOR (care dispare si devine si ea tot CONNEX pentru ca este mult mai cunoscut acest brand), dar se pare ca voi incepe sa aduc si sculele CONNEX pentru ca voi intra ca si furnizor la o firma specializata in distributia de scule si unelte. Daca va exista interes, voi deschide si aici pe forum un topic dedicat in sectiunea de vanzari pentru cei care doresc si pot face comenzi de o anumita valoare la care sa merite transportul.

Dupa cate mi-am dat seama si la cat am studiat pana acum se pare ca putem pune CONNEX-ul intre brand-urile de calitate profesionala gen KNIPEX si multe altele.

Din aceasta cauza ma intereseaza parerile despre scule si voi urmari acest topic.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Knipex= scump , bun , fiabil , de calitate . Connex sau Conmetall = cu asa ceva lucrez zilnic si sunt produse bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!