Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

salut,vreau sa cumpar un cric ca in imaginea de mai jos...ce tonaj imi trebuie minim?

cricul nou va inlocui pe cel oem care e cam obosit

DL.2T_PC01.png

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce masina?

Genul ala de cric eu nu am vazut mai mici de 2T, ceea ce ar trebui sa acopere cam orice autoturism normal.
Problema cu ele este inaltimea minima, care este foarte mare. Verifica inainte ca intra sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt passat...

am sa aleg de 2t ca altfel nu intra sub masina,asta de 2t are cam 20 cm inaltimea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca la passat ai la prag 20cm liber sa bagi cricul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

A luat cineva suportul pt depozitat rotile de la kaufland? 

As vrea sa stiu pareri despre cat de ok este, mai ales pt nevoile mele, roti de 18 si 19 cu cauciucuri de 235 40/35 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...tot a capitolul cric...

Cel tip "butelie" are vreo greata daca este depozitat culcat?Sau trebuie numai in picioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ele scrie ca in picioare.

din ce am citit, se poate scurge lichidul pe la garnitura si intra aer in el, nu mai este asa eficient / sau e periculos.

plus ca ce curge, poate strica ceva in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recunosc nu am citit niciodata prospectul la cricul butelie - am de vreo doi anu unul d-ala de la lidl de 3 tone, si l-am depozitat si culcat si in picioare, si nu am vazut vreo urma pe piston, si isi face treaba ca in prima zi. Logic, daca nu iese ulei la presiune cand ridica, gravitational e cam greu sa curga...

dar nu or fi aia tampiti de au scris asta - o sa caut sa il tin numai in picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

O intrebare..stiti cumva ce filet are furtunul pistolului de aer pentru umflat anvelopele? Adica capatul care intra in pistol..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cuplaj standard pentru aer comprimat.

C6FB9844-C83F-48DD-90D7-CEA4C37C22F3.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
andrei141592

Ceau,

Anul asta vreau sa imi schimb singur uleiul si am vazut ca pentru capacul filtrului de ulei am nevoie de o cheie de 32mm si ca trebuie sa strang cu 36Nm. Prin urmare, mi-am gasit o cheie dinamometrica care are cuplaj de 1/4” si o cheie tubulara de 32mm avand cuplaj de 1/2”. Intrebarea mea este: oare cum le leg pe astea 2? Ca nu gasesc nici un adaptor pentru perechea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Hornbach se găseşte adaptor din ăsta de la 1/4 la 1/2 dar este cam scumpă, vreo 35 lei. Ieftine găseşti la Leroy Merlin (este 4-5 lei una), dar succesive: de la 1/4 la 3/8 şi de la 3/8 la 1/2. Mi-am luat zilele trecute exact pentru acelaşi motiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei141592

La varinta cu imperecherea lor succesiva nu m-am gandit. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu cheile dinamometrice de 1/4 nu pot ajunge sa stranga 36Nm, un 25 sau 28Nm pot ajunge. Poate nu folosesti dinamometrica, ci doar bratul si atunci poti ajunge la orice cuplu. Adaptoare gasesti la yato, bgs sau la magazine fostul practiker, dedeman.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei141592

Se gasesc ovidu, bani sa ai :)

https://sculemannesmann.ro/scule-mecanica/chei-dinamometrice/10-50-nm-cheie-dinamometrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ca exista. Merge pentru niste ture, foarte buna la domeniu 10-50Nm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare ciudat sa pui tubulara de 32 pe cap 1/4

legat de cuplu, nu trebuie sa strangi fix la cumplul ala. poti strange "la mana" usor; problema e cand strangi prea tare, nu prea usor.

am strans de peste 30 ori capacul de filtru si nu am patit sa scape ulei pe acolo sau sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ajunge de la adaptor interior 1/4 la 3/8  exterior si apoi de la 3/8 interior  la 1/2 exterior. Mi se pare ca adaptoarele au limitare la strangere, adica cu un adaptor de 1/4 nu strangi de ex. 50Nm, ca se rasuceste, rupe capul de 1/4. Am vazut ca si hazet au cu domeniu pana la 50Nm cu 1/4, pe la 50Nm mergeau cele cu cap 3/8 sau 1/2, a evoluat lumea, mergem inainte.

Modificat de ovidiu_vr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste carea truse de scule de la magnusson? Eu mi-am luat o trusa si pare destul de bine lucrate. Am folosit de cateva ori bitii si cateva chei si par foarte bune. Singurul motiv pentru care am cumparat cheile a fost pentru cutie sa o pot tine in masina. Sunt curios daca a meritat sau nu banii.

https://www.bricodepot.ro/unelte/unelte-de-mana/set-tubulare-90-piese-1-2.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magnusson e foarte bun, eu am Mannesman, cumnatul meu si-a luat Magnusson de vre-o 3 ani si le-am folosit si eu. Sunt excelente, rezista bine avand in vedere la ce le-am folosit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Plecand de la link'ul de mai sus, m'am ales si eu cu o surubelnita cu biti de la Magnusson.

Am folosit'o un pic si e f misto, bitii par de calitate, manerul care poate fi ajustat la 45/90 grade e f util cand ai nevoie de extra forta la suruburi/piulite intepenite, iar sistemul cu clicket e bonus, nu il observasem din poze

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Nu sunt sigur ca acesta este locul potrivit dar cum nu am drept sa creez topic in aceasta arie o sa postez aici totusi.

 

Dupa cum stiti toate masinile TDI din grupul VAG dupa 2013 (daca nu gresesc) au la rezervor o protectie sa nu poti alimenta cu benzina din greseala. Cumva mi-a stat pe cap gandidu-ma ca daca cine stie din ce motiv se intampla sa raman pe undeva in pana prostului nu o sa am cum sa trec de piedica si sa alimentez cu canistra, am cautat pe forum dar n-am gasit vreo solutie discutata asa ca am investigat eu putin si am gasit aceasta palnie OEM de Ford exact pentru aceasta problema care se potriveste perfect deoarece piedicile de genul se bazeaza pe diametrul tevii. Banuiesc ca solutia asta este de folos si celor care fac rost de motorina pe alte cai si trebuie sa alimenteze cu palnia.

De cumparat eu am gasit la autokarma cu 15 ron, la sectiunea "Originale" dupa codul: 2050651

Poza cu palnia:

 

spacer.png

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Va rog, cum se scot papucii de la o mufa pentru bobina de inductie la o Bora 1.6 AZD? Am un contact imperfect in mufa! Multumesc anticipat pentru ajutor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuţie despre modalitatea de scoatere este off topic aici.

Dacă întrebi de scula cu care se poate face asta se numeşte depinator. Ceva de genul ăsta

https://www.smarttools.ro/set-extractoare-conectoare-cabluri1

https://www.sculebgs.ro/electrica-auto/scule-pentru-cuple-si-prize-electrice/bgs-60100-ce91-depinator-pentru-cuple-electrice-ce91-peuntr-bgs-60100-60100-ce91.html

Acum ce dimensiune şi exact modelul nu ştiu poate ştie vreun coleg care a mai folosit

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!