Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Eu unul am multe scule electrice de la Lidl si vreu sa spun ca sunt fff multumit de ele,au 3 ani garantie ceea ce e fff important, si un lucru foarte adevarat si important, sculele din Lidl nu se pot compara sub nicio forma cu cele din Practiker/Bricostore si etc., exact asa cum nu se pot compara sculele profi cu ce hobby,deci sub nicio forma nu se pot compara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Trebuie sa schimb pastilele supapelor la un motor, unde gasesc cheia aia speciala care se baga sub axa cu came si apasa pe tachet?

 

1423995.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Par no-name. De ce nu iei ceva de la Yato, Vorel, au cam același preț?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu vanzatorul, sunt made in China. La Yato sunt mai scumpe cu vreo 50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa cedeze o capra in timp ce lucrezi la masina nu o sa ti se mai para asa mare difererenta de pret :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la capra de la yato nu se vede poza - insa cea de la vorel e naspa.

nu are "cuiul" prin teava ci se bazeaza pe acea cremaliera laterala - nu as avea tupeu sa lucrez sub masina pusa pe asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar ceda cremaliera? Mi se pare ca este sistemul clasic de siguranta pentru orice echipament de ridicat.

Dimpotriva, mie se mai periculos la cele cu cui prin teava, pot ceda prinderile pentru pricioare si sa se dea capra pe o parte.

80312.jpg?itok=wxzKUY9E

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am suspendat Patrolul(2.5t) pe 2 capre ca cele din imaginea pusa de toni si nu am avut nici cea mai mica emotie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect - cele de lidl cu picioare pliante nu par extrem de ok - eu am una de lidl, dar si una mai veche - facuta de un mester, de aceeasi forma, cu "cui", dar fara picioare pliante.

Aceea imi pare cea mai serioasa.

Cremaliera, nu stiu, ma gandesc ca, se poate rasuci maneta aia si sa scape...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva de genul asta au si prin Lidl dar cu 94 de piese - din cand in cand pe la aprox 200ron.

Eu tocmai ce primii de la Mos Craciun asa ceva :)https://www.lidl.de/de/powerfix-steckschluesselsatz-94-teilig/p233018

Le-am incercat oleaca si par destul de bine facute - si cu cateva lucruri interesante - de exemplu coada de surubelinta are in capatul manerului loc de bagat clichetul tubularei mici (am avut nu o data nevoia unui "ajutor" de genul asta). Clichetii merg destul de frumos, iar capete de tubulara sunt tepene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trusa de la Lidl e f buna in contestul ca lucri o data pe saptamana la masina personala.Eu folosesc una de 4 ani la deplasari si inca e intreaga.Ce e naspa e ca inchiderea capacelor e cu cleme de plastic.Acum au facut update si au pus de metal.ma declar f multumit la ce pret a fost.am desfacut si prezoane de roti...plus ca ai de bujii...torx...si alte care iti trebuie la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar in regim de amator, sa lucrezi in regim de service cu asa ceva e o nebunie.

Update la balamale au facut la trusa "mare" cu peste 100 de piese - la asta de 94 are doar clemele metalice, "balamaua" e tot plastic din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Apropo de sculele Yato.

.Inversand literele din yato iese toya,sa fie vreo legatura cu denumirea unor scule ce se gaseau pe la metro acum cativa ani.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele yato/mannesmann/powerfix  si altele la  preturi medii sunt bune, isi fac treaba, doar in regim casnic/hobby asa cum spun si colegii. Spre ex am torsionat un bit yato cand am desfacut o turbina si unul manesmann a rezistat, insa asta nu inseamna nimic.

 

Daca vreti calitate va recomanda Facom, cu siguranta sunt si altele calitative.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trusa mea de triplesquare, imbus si torxuri - cu potrivire in tubulara mare (mult mai tepene decat toate biturile din truse) sunt Toya din metro, luate prin 2010.

Am tras cu nesimtire de ele in anii astia si nu a cedat nici un bit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu Toya detine mai multe marci de scule printre care cele mai cunoscute la noi yato si vorel (yato bune raport pret calitate ,vorel sunt destul de slabe ) (inainte cred ca era doar toya care erau destul de bune acum multi ani dar cu gama destul de rastransa de scule )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Tocmai am achizitionat si eu trusa Mannesmann de 215 piese. O voi folosi in regim hardcore, intr-un service. Revin cu impresii peste cateva luni :unsure:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare ,un amic cauta un rotopercutor asa ca am ajuns la un Makita HR2470T sau Metabo KHE 2644.Daca are cineva  Metabo poate face un review?.Eu la firma detin Makita si nu am avut probleme,nici nu le-am forjat la adevarata lor valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makita este un brand consacrat. Votez pentru HR2470T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Makita avem si noi la firma si bosch si sunt foarte bune. Pot zice ca am tras de ele la capacitate maxima fara probleme. De multe ori nu poti tine mana pe ele in zona mandrinei asa le fortam.

Hilti mi se par cele mai reusite.

Nu stiu exact modelele care le avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!