Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Prin iunie cheia dinamometrica de la Kaufland era la promotie -50%, pe la 28 Lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai ajuns in seara asta ... din pacate :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns eu la K si am luat dinamometrica, dupa parerea mea e identica cu cea de Lidl ?! :001:

 

Ce ziceti de cric? Stau pe ganduri fiindca mi se pare dubios de ieftin, o fi la fel de bun ca cel din Lidl ? (ridica un cm in plus cel de Lidl si inca un cm cu adaptor)

 

Nici dintre incarcatoarele cu microprocesor nu mi-am dat seama care e mai bun...

 

Parere de iefteneala am despre compresor care pare mic si usor dar scrie pe el ca baga 17 bari :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Ce ziceti de cric? Stau pe ganduri fiindca mi se pare dubios de ieftin, o fi la fel de bun ca cel din Lidl ? (ridica un cm in plus cel de Lidl si inca un cm cu adaptor)

 

cric la fel ca ala am eu de cativa ani. si inca functioneaza fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca e cheia de la kaufland?

 

Cam atat scrie pe ea:

post-75511-0-17475200-1444369865_thumb.j

post-75511-0-18345500-1444369874_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cea de la lidl scrie pe bratul cheii firma producatoare "ADW"

Eram curios daca si cele de la kaufland sunt aceeasi firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ADW nu e producator, doar ambalator, iar din cate imi aduc aminte cheia de la LIDL este produsa in China. Suprinzator ca cea la Kaufland este produsa in Taiwan (sau poate firma intermediara este in Taiwan?!). In general, produsele taiwaneze sunt considerate ceva mai bune decat cele chinezesti, acum nu stiu daca este cazul si aici.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e facuta in china.

Nu stiam ca ADW e doar ambalator.

Oricum, la cat le folosim noi, sa strangem 4 roti de 2 ori pe an, e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am planuri mai marete pt. ea, la nevoie sa strang si vreo chiulasa :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori in Brasov se termina repede ori nu aduc pe stoc! De cate ori merg in K nu gasesc niciodata. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti multi mecanicosi acolo (daca imi permiti o glumita) :D

 

Apropo de tara de provenienta, stie cineva cricul de la Lidl unde e facut in comparatie cu cel de K ?

 

LE - cred ca am gasit provenienta celui de la L: https://translate.google.ro/translate?sl=de&tl=en&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.atu.de%2Fshop%2FZubehoer-w10020%2FWerkzeuge-w5283%2FWagenheber_w5342%2FRangier-Wagenheber-kurz-2-t-mit-Hubstange-FS4206&edit-text=&act=url

 

Ce parere aveti de marca asta ATU ?

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa pun si eu mana pe o cheie de la Kaufland.Sunt doua magazine in Constanta.In primul nu au avut dar am gasit in al doilea.Va recomand sa faceti acelasi lucru daca aveti mai multe magazine in oras.Pare ok.Momentan ploua pe aici.O sa ii fac proba zilele astea la niste amici in service unde au scule mai smechere(la pret si cred ca si calitate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, pt pretul ei este decenta, insa daca trag pe un prezon cu toata forta, cred ca reusesc sa rup ceva. Cand strang prezoanele la cuplu 120 nm, mai invart foarte foarte putin peste, asta pt siguranta mea, si vad cum se indoaie.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decât sa faci asa, de ce nu învârti mânerul mai sus de 120nm și strângi pana face click?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt  ca paul walker si pt ca nu accepta creierul meu asa ceva, nu ma simt in siguranta daca nu verific de 2 ori fiecare roata si le strang putin peste cei 120 nm, daca cheia e de "rahat" si nu strange la 120nm?

 

 

comparativ cum strang desteptii de la vulcanizare cu pistolul, 120nm pare asa un fleac. Intr-o vreme stiu ca nu puteau sa-mi desfaca prezoanele de pe puntea spate, cu pistolul asa ca au folosit o teava lunga de 1.5m pusa pe o cheie lunga, asta ca sa intelegi de ce mi-am cumparat cheia dinamometrica. 

 

Apropo, daca mergi in vulcanizare si zici sa-ti faca presiune la roti, nicaieri nu e la fel, si toti stiu de 2.2 sau 2.0 bari presiune.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia e rahat si nu strange la 120, strange la 100 sau 150 . si tu mai dai o tura :)

poti verifica la ce cuplu strange si nu e f greu. greutate stabilita, brat forta masurat, punct de aplicare-prezon.

 

si eu folosesc cheia (doar la strans) si sunt constient ca nu e cea mai precisa unealta dar ca strang la 127 sau 134, nu e problema.

cu stransul peste, nu stiu daca e recomandat dupa click sa mai tragi de ea. poti sa mai strangi extra cu un levier fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti multi mecanicosi acolo (daca imi permiti o glumita) :D

 

Apropo de tara de provenienta, stie cineva cricul de la Lidl unde e facut in comparatie cu cel de K ?

 

LE - cred ca am gasit provenienta celui de la L: https://translate.google.ro/translate?sl=de&tl=en&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.atu.de%2Fshop%2FZubehoer-w10020%2FWerkzeuge-w5283%2FWagenheber_w5342%2FRangier-Wagenheber-kurz-2-t-mit-Hubstange-FS4206&edit-text=&act=url

 

Ce parere aveti de marca asta ATU ?

Nici ATU nu produce nimic :) ATU este Auto Teile Unger, magazin de piese din Germania. Cumpara diverse din China si le vand sub marca proprie. Calitatea cred ca e similara la toate cricurile astea. Eu am unul de 100 lei de la Norauto de cativa ani si merge ok. Nu e cea mai stralucita scula, dar decat sa schimbi rotile cu cricul de fabrica, mai bine cu asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc aminte cheia de la LIDL este produsa in China.

E produsa in Taiwan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Retineti ca nu sunt scule de marca , dar folosite cum trebuie eu zic ca isi fac treaba,fff important cititi instructiunile de utilizare mai ales la dinamometrica,eu o am pe cea din L si mi-am strans rotile la 120Nm si n-am probleme cu batai.destrangeri,etc.Nu e indicat sa mai tragi de ea dupa ce face click pt ca ii poti defecta/deregla mecanismu de reglare si tot timpul dupa utilizare se aduce la cuplu 0,liber ,cel putin asa scrie in instructiuni.Acum daca vrei sa vezi cat de precisa e te duci intr-un service unde au scule profi si compari scula profi cu a ta (le exploatezi pe ambele) si vezi daca sunt diferente la cuplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De o saptamana ma joc cu o masina de insurubat cu impact Milwaukee M12 CIW12 care e geniala.Pur si simplu zboara orice surub strans sub 160 Nm.Scoate si prezoane de roata,cu toate ca  nu credeam

Am schimbat ieri niste elemente de suspensie pe o vreme total neprietenoasa,si a fost o joaca.Are tehnologie cu motor fara perii,baterii LiIon de ultima generatie,are o forta de impact incredibila la cat e de mica. Are 2 trepte de putere si turatie variabila,se poate folosi si la suruburi foarte mici in siguranta fara sa le rupa.

A costat destul de mult (1.250 RON) dar merita din plin.E direct adusa din USA ,are incarcator de 110V,a trebuit sa cumpar transformator.

 

IMG_0812.jpg

IMG_0813.jpg

 

Recomand oricui care e pasionat de mecanica si vrea sa investeasca putin mai mult intr-o scula profesionala.

Modificat de hudrea1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o vei folosi doar ocazional din joi in paste categoric nu merita investitia doar daca ai bani si nu ai ce face cu ei.Este o scula profesionala,sa o stapinesti sanatos si sa o folosesti cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat de curand niste scule semi-profi pentru decablari, m-am saturat sa decablez cu, cutterele :)

 

pentru dezizolare am luat un jokari plus http://www.protehno.ro/tools/strippers/wire/1661094/

pentru decablare a cablurilor un jokari secura http://www.protehno.ro/tools/strippers/wire/1098786/

 

si un mic demo pentru secura:

 

 

recomand sculele de la jokari, sunt calitative, bine gandite, si daca ai grija de ele, te tin o vesnicie :D

 

LE: si un allrounder pe care am uitat sa-l trec

asta il tin in masina de acum, e mai versatil

 

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lucrezi des cu cabluri, se justifica pretul.

pt mine e ok sa ma chinui cu un stripper sau cutter.

 

despre Milwaukee  si eu am o parere buna. si-a aduc cineva (tot din state) o bormasina cu acumulator si e f bine lucrata, f puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!