Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

De unde iei priza tubulara lunga cu protectie?

De la un prieten care are magazin cu scule in Baia Mare.

 

Noi la munca avem multe marci de scule , chei etc..cele de la Forch mi se par cele mai bune...de la alte marci..am rupt chei :|

Da exemplu de "alte marci" de la care ai rupt chei... Nu cred ca a fost YATO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucram si cu YATO ..si cu KSTOOLS parca..nustiu ce era...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucram si cu YATO ..si cu KSTOOLS parca..nustiu ce era...

Eu am rupt cheia originala VW de la masina, de aceea vreau sa imi achizitionez un brat lung cu o priza tubulara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce producator(i) de chei dinamometrice sa aleg? Ce magazine din Bucuresti au chei de renume la preturi bune? Ca si Laurentiu, tot pentru prezoane o iau. Posibil sa o folosesc si la schimbul uleiului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o iei tot pentru prezoane nu cred ca merita sa iei ceva de renume si implicit scump....eu am avut o mica problema cu ea dar s-a rezolvat repede...important e sa lucrezi cu grija cu ea...ca isi face treaba foarte bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ce sa iau si de unde? Ma gandeam la ceva de renume deoarece chiar daca este mai scump va avea o viata mai lunga si vor fii la fel de precise si dupa indelungi folosiri. Sunt lucruri care se strica oricat de grijuliu ai lucra cu ele, ba chiar ruginesc daca nu le folosesti (am avut o surubelnita si niste biti ieftini).

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 90 la ..... lei pt o dinamometrica.

Folosita acasa ,nu merita sa bagi multi bani in ea. Strangi 40 prezoane/an, un filtru de ulei, etc. Doar sa ai grija sa aiba plaja de cuplu potrivita.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 trebuie sa cauti o dinamometrica sa acopere range-ul intre buson ulei (25-40Nm) si prezoane roti (110-120Nm) .cele de marca, e cam dificil sa gasesti cu range-ul asta, dar sunt si marci "bunute" care fac chei ce-l acopera .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau si eu o scula de scos cablurile din mufe. O sugestie de unde as putea lua?

 

 

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scump la banii aia. 

 

se gasesc in targ in Vitan duminica./

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cateva si sunt chiar multumit de ele, inca nu am rupt niciuna  :D (uz intensiv).

parerea mea : pret/calitate  = foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, isi fac treaba.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Fratilor, unde gasesc tubulara pentagonala (sa desfac surub-cap cu 5 laturi) ?

Am cautat putin pe google dar am gasit doar o trusa la vreo 50 lei pt sistem franare Opel.

As avea nevoie de un sfat cum sa desfac acel surub(cam greu sa apuc cu patentul, scapa) sau o tubulara (de cumparat sau de imprumut).

Ma gandeam sa crestez sa desfac cu o surubelnita dar nu stiu daca am forta destula pe surubelnita daca e strans bine.

Plus ca nu am curent sa aduc flexul pt a face santul; am un dremmel, sper sa tina bateria/discul.

Ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il inlocuiesti apoi cu unul mai normal poate il poti sacrifica cu taieturi sau sa incerci sa il desfaci cu o dalta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut acum ceva vreme la Hornbach cheie tubulară cu ace (nu ştiu dacă îi spune aşa), este o tubulară care are nişte ace cu arculeţe şi poate lua orice formă într-o gamă destul de mare de dimensiuni. Din ce am vorbit cu un mecanic ar fi bună dar nu pentru cupluri prea mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv , stiu despre ce vorbesti, era si pe la tv mai demult ceva similar.  depinde cat costa asa ceva, nu cred sa fie ieftin.

 

cu dalta...cum? de taiat nu prea am cum sa il tai (nu am nici curent pt flex si nici pozitie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dechid un capac de canal.

nu stiu exact marimea, Pag 3 sau Pag 15 , sa va faceti o idee.

ar trebui cheia 71P51186 sau o idee cum sa desfac dar sa pot bloca la loc dupa aia (deci exclus sa dau cu barosul sau autogen)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idee...ce zici de o mandrina de bormasina...crezi ca iti intra acolo?

Si este pe principiul sculei de care ziceti voi:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dechid un capac de canal.

nu stiu exact marimea, Pag 3 sau Pag 15 , sa va faceti o idee.

ar trebui cheia 71P51186 sau o idee cum sa desfac dar sa pot bloca la loc dupa aia (deci exclus sa dau cu barosul sau autogen)

Tu te-ai apucat de ciordit capace de canal ?? :lol:

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, am batut o tubulara cu 12 colturi.

Nu merg furate ca au balama :)) pun zapada acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!