Jump to content

Scule ( chei, etc.) profesionale sau semiprofesionale


ManiacuV6
 Share

Postare recomandată

Am eu o trusă de biţi de la ei. calitatea este medie. Materialul este destul de dur, adică nu se decalibrează uşor, dar dacă forţezi prea tare se sparg. Doar aşa să mai repari una alta la maşina ta merg, dar în nici un caz în regim de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Laurentiu_LWR

Acum cateva zile...mi s-a pus pata pe cheie dinamometrica...vroiam ceva cu plaja intre 15NM si 110NM...foarte greu de gasit :))

Am gasit pe Okazii una...care zicea respectivul ca este in foot pounds si cu plaja intre 10 si 150...am facut repede conversia si imi dadea intre 14Nm si 200NM....ceea ce era perfect pentru mine...deci am dat comanda...

Azi am primit coletul...si cand am vazut cutia...am ramas masca...

post-14266-0-33370500-1374231394_thumb.j post-14266-0-44477000-1374231393_thumb.j

Cand am vazut acolo ca masoara intre 30 si 210 NM imi venea sa o arunc...

Am desfacut cutia si am inceput sa citesc pe ea si intr-adevar...era cum zicea vanzatorul...10-150 ft-lb

post-14266-0-85614000-1374231608_thumb.j

Care este faza?sa nu fie ambalajul ei?am dat pe google Moeller MR60571 si cam seamana cu ce am eu...

https://www.google.ro/search?q=moeller+mr60571&rlz=1C2ARAB_enRO468RO468&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=CAnpUbrsGIa54ATMloDIDQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=685#imgdii=_

Pe net la fel zice...30-210Nm

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) parca mai ieri vb pe PM despre asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Stiu...dar daca te iei dupa ambalaj...nu e buna...daca te iei dupa ce scrie pe ea...este exact ce imi trebuie :))

Ar trebui sa iau in considerare plaja care scrie pea ea nu? nu cea de pe cutie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa faci rost de una "de firma" si sa le compari pe un surub

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Te astept pe tine sa iti iei una de firma...si facem comparatia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai de asteptat.

app, yato 2-200 nm 750 lei. asta plaja extinsa! este digitala cheia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Am si notat pe ea la ce o folosesc...

post-14266-13742359297602_thumb.jpg

Roti..si filtru ulei...pentru chestiile astea...de 2 ori pe an...chiar nu sunt nebun sa dau atatia bani...:-)

Sent from my GT-S5660 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 lei de 2 ori pe an? merg la vulcanizare si dau 2 lei si imi strang aia la cuplu. 

foloseste-o mai des sa merite banu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

90 de lei :)) asa e cand ai prea multi bani :D

Pai daca tot schimb eu rotile acasa...de ce sa ma mai duc la vulcanizare ulterior? fac eu toata treaba pana la capat nu? :P io incep si altu termina? cum vine asta? :))

Nu te mai duce la vulcanizare...vino la mine si ti le strang cu 1 leu surubu :)) juma de pret...

Si cate vulcanizari ai vazut sa foloseasca dinamometrica? cate service-uri ai vazut sa iti stranga capacul la filtrul de ulei cu dinamometrica?

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa raspund pe rand (si dupa aia sa incheiem offtopic-ul):

-pt ca sa economisesti bani.

-da, dar dai 90 lei pe o cheie dubioasa

-se mai practica asa, e absolut crestineste

-spre zero dar folosesc daca le spui. (valabil si la service si la vulcanizari) doar ca la service trebuie sa le spui tu ce cuplu trebuie in fc de surub.

 

1 leu surubul e mult...eu ziceam ca le strangi la mana si apoi la vulcanziare doar sa stranga cat trebuie . 20 prezoane 2-3 lei acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu ceva de la LUX Tools...arata foarte bine si par bine lucrate...doar ca inevitabilul s-a produs :(

attachicon.gif2013-03-10 14.05.06.jpg attachicon.gif2013-03-10 14.05.40.jpg

cred ca a fost si greseala mea...dar totusi...

Acum nu ca iau partea sculelor nemtesti dar orice bit/cheie/patent se strica, indiferent de marca si de unde este fabricat :)

La un bit mi se pare important sa se potriveasca bine pe suruburi si sa nu le strice (material prea moale sau prea tare).

Ce incercai sa desfaci cu bitul respectiv?

 

100 lei de 2 ori pe an? merg la vulcanizare si dau 2 lei si imi strang aia la cuplu. 

foloseste-o mai des sa merite banu

Sculele de la vulcanizari numai calibrate nu sunt :) Nu de putine ori am facut presiunea la vulcanizare ca apoi sa verific acasa ca este mult mai mare (se simtea de cum am plecat). Nu am astept sa aiba cheile dinamometrice intr-o stare mai buna. Prefer sa strang de mana (sau cu una din asta ieftina dar folosita cu cap) decat cu dinamometrica lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Toni...cum ziceam...am si eu jumatate de vina...desfaceam un surub intr-un tablou electric...ma grabeam sa nu stea prea mult lumea pe intuneric...si nu am fost atent cand a alunecat bit-ul...si am incercat sa desfac doar cu jumate din lama...deci partea care a ramas intacta...era in aer...partea care s-a rupt era in surub

imi recunosc oarecum vina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asa se intampla cu sculele de calitate slaba......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

unior e firma buna, am acasa 2-3 scule de la ei.

daca lucrezi la vulcanizare poate merita cheia, altfel de ce ai vrea sa ai asa ceva? la masina ai o dimensiune la prezoane, mai bine cumperi o tubulara cu protectie pt janta sau una simpla, lunga si un antrenor lung sa poti face parghie (exact cum cauta toni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general imi plac lucrurile de calitate, si stiu ce inseamna sa fie din crom vanadiu (am hexagoane si alte chei la bicicleta mea).

Si ce tubulara cu protectie ai recomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot toni a luat un set (Chicago Pneumatic). daca folosesti doar la masina personala nu are rost sa cumperi setul (parca pe la 40euro).

iei asta si o tubulara pe masura prezonului.

 

si eu vreau sa trec la combinatia asta, momentan am cheia masinii cu un prelungitor.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cheile de roti" furnizate in dotarea masinii sunt mai mult decat suficiente pt a strange/desface prezoanele/piulitele rotilor stranse in mod responsabil la cuplul indicat de producator (105-120Nm) .e destul a urmari acest proces atunci cand va duceti la vulcanizare si atragerea atentiei personalului atunci cand nu se respecta procedura .

nu zic ca nu e utila o cheie mai performanta decat cea oem dar sunt impotriva "incarcarii" portbagajului cu scule tip "lada scule Dacia" :lol:  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie e corect. in practica am intalnit prezoane intelenite desi au fost stranse la cuplu cu dinamometrica. nu am putut sa le desfac doar apasandu-ma pe cheie si am pus o bara in coada , pt a prelungi bratul.

cu o cheie mai mare trebuie avut grija sa nu se stranga prea mult prezonul.

 

nici mie nu imi place sa am ceva in portbagaj (e gol cand nu transport diverse) dar ce scule am le tin in podeaua dubla ;). tin mereu o surubelnita, un cleste, o cheie pt probleme mici ce pot aparea la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde iei priza tubulara lunga cu protectie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi la munca avem multe marci de scule , chei etc..cele de la Forch mi se par cele mai bune...de la alte marci..am rupt chei :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie e nu am putut sa le desfac doar apasandu-ma pe cheie si am pus o bara in coada , pt a prelungi bratul.

 

De unde se poate cumpara o asemenea bara? Banuiesc ca nu-i poti pune orice "teava" in care incape cheia.

Modificat de Newby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!