Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Spray ("lapte") Armor All (se gasesc in orice benzinarie Agip) pentru bordul de Leon, la partea superioara (plastic "brobonat" :icon_thumright: ) si componentele de plastic neted. Nu ramane decat putin lucios

Partea inferioara a bordului si tunelul central sunt in piele ecologica (pusa de mine :rolleyes: ), dupa cum se poate vedea in poze:

Seat Leon FR 2005

Pe pielea ecologica am dat cu crema KIWI, si am lustruit cu burete pentru piele (cu ulei siliconic si ceara de albine, daca e sa-i credem pe fabricanti)

Un produs foarte eficient pentru piele e Mr.Leather, care se gaseste in G-market si alte supermarketuri, desi e scump (22-25 lei flaconul). Schimba culoarea pielii uscate si matuite in cea originala, inmoaie pielea asemenea laptelui Doina si o face flexibila, nu lasa nici un fel de urme. Se poate folosi si pe piele ecologica sau plastic, unde are efecte asemanatoare cu siliconul obisnuit, dar e mai eficient (un degetar de Mr.Leather actioneaza la fel de bine ca un spray de silicon). Am incercat la Mercedes-Benz 320 si efectele au fost suprinzatoare

Pe tapiteria de piele nu se da cu silicon, o va usca si o va face sa crape in timp

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, eu folosesc o solutie SANO pentru ingrijire piele, am volanul de piele, dar si bordul arata bine, ca de altfel si toate butoanele si butonasele, nici nu ramane luciul ala lasat dupa stergere cu silicon. Nu sufar luciul lasat de silicon!!!

Va recomand solutia!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
computer angel
Stie cineva cu ce se poate retusa materialul plastic de pe peretii capitonajelor usii? Multi nu stiu sa ridice picioarele cind coboara din masina...si uite asa am niste julituri de toata frumusetea pe parte inferioara (neagra) a interiorului usii. Dar juliturile de pe ornamentele din portbagaj, colturile barelor, etc. ?

Eu am mare grija cand ma dau jos din masina ca sa nu zgarii usa .. dar ce sa fac cu cei care sunt in masina care mai ating cu piciorul si se murdareste sau se zgarie. Pana acuma am folosit Silicon si am vazut ca se ia dar nu era asa zgariata rau :)

Modificat de computer angel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura mai nou folosesc spray-ul ala albastru pentru materiale din plastic de la Pronto si o carpa din bumbac care nu lasa scame, lasa suprafata curata, nu luceste ca la silicon si miroase bine si mi se pare ca e mai moale plasticul la pipaire. Intai dau cu spray pe carpa si dupa sterg, niciodata nu pulverizez direct pe bord, iar inainte de astea dau cu pamatuful ala tot de la pronto si adun tot praful si e foarte bine ca ajunge pana si in spatiile mai greu accesibile.

In schimb la passat-ul care l-am avut am incercat la fel cu spay si lasa fetele de usa albicioase si cu pete, deci la passat sa nu incercati ca o sa muriti de oftica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Materialul plastic julit se matuieste cu un smirghel ff fin (1200-2500) pana cand zgarieturile sunt mai greu vizibile si apoi se da cu Mr.Leather/ArmorAll/SONAX sau orice solutie care produce efecte asemanatoare siliconului dar cu un luciu mai slab (dac dai cu silicon zgarieturile au sa fie si mai vizibile, de parca ar fi pe o oglinda)

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu folosesc de ceva vreme "GS27 Classics Renovateur Plastiques" si sunt multumit de el, are si efect antistatic si nu este gras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura mai nou folosesc spray-ul ala albastru pentru materiale din plastic de la Pronto si o carpa din bumbac care nu lasa scame, lasa suprafata curata, nu luceste ca la silicon si miroase bine si mi se pare ca e mai moale plasticul la pipaire. Intai dau cu spray pe carpa si dupa sterg, niciodata nu pulverizez direct pe bord, iar inainte de astea dau cu pamatuful ala tot de la pronto si adun tot praful si e foarte bine ca ajunge pana si in spatiile mai greu accesibile.

La fel fac si eu, iese foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema in partea din dreapta unde vine protectia la boxa s-a murdarit si nu stiu cum as putea curata. Am vazut in filmele de prezentare al firmelor de detailing ca dau cu o solutie lichida care apoi este aspirata ce ar putea fi?

Un produs foarte bun ar fi Auto glym interior shampoo insa din pacate nu se gaseste in Romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In real se gaseste de la sonax o crema pt zgarieturile plasticelor negre de pe masina si din masina implicit si pt praguri de incercat nam incercato dar de vazut da :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat piele de caprioara dar am fost foarte dezamagit, lasa foarte multe scame(bordul meu este cu striatii). Am si pronto pamatuf pe care il folosesc mai rar pt ca nu il car dupa mine. Cel mai des folosesc servetele umede pt maini + cele de la kfc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata, pt prima data am incercat un pamatuf de praf luat din cora, e o dracie verde cu alb (cred ca e chiar ala de la pronto). trebuie sa recunosc ca e excelent, nu lasa urme, culege tot praful, nu zgaraie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incercati sa turnati putina Cola si dupa aia sa frecati cu o carpa ,se sterg al naibii de bine!!!!

cola e buna si pt dat pe cauciucuri. da o culoare de nou,daaaaar, evitati praful ca se lipeste ingrozitor de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru praful exterior folosesc un fel de perie(de fapt seamana mai mult a pamatuf) care cred ca e imbibata in motorina ( dupa miros) , are cam 40cm lungime, 15 latime, are o husa gri din plastic dur, un sticker pe scre scrie Type R si pot sa spun ca pt caroserie e excelenta. nu lasa nici un fel de urma si curata tot praful. chiar si de pe geamuri :Driver:

Modificat de razvee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat piele de caprioara dar am fost foarte dezamagit, lasa foarte multe scame(bordul meu este cu striatii). Am si pronto pamatuf pe care il folosesc mai rar pt ca nu il car dupa mine. Cel mai des folosesc servetele umede pt maini + cele de la kfc.

Nu da pe partea de sus (striata) a bordului de Leon cu piele de caprioara ca o sa para si mai murdar ca inainte (scame). Incearca sa aplici siliconul/alte solutii cu o bucata de molton sau de catifea.

Exista si servetele Arexons Wizzy pentru plastic, dau un luciu mai slab decat siliconul dar care tine cu saptamanile, se cumpara din OMVuri

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai drum prin Germania cumpara-ti Meguaiers Plastic Polish, merita toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi are o gama de cosmetice de masina. Cred ca si cele de Vw ar trebui sa fie la fel. Cel de plastic e ca o crema care se lasa sa actioneze apoi se sterge direct. Rezultatul e chiar ok.

Aici e o lista cu toate produsele (cu preturi mari de Irlanda)

http://www.audi-accessories.ie/a3/care_and...r_care_products

Poate reusiti un "gratos" de la vreun dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata, pt prima data am incercat un pamatuf de praf luat din cora, e o dracie verde cu alb (cred ca e chiar ala de la pronto). trebuie sa recunosc ca e excelent, nu lasa urme, culege tot praful, nu zgaraie.

Saptamana trecuta l-am incercat si eu. A functionat incredibil de bine, iar efectul s-a observat chiar si dupa 2 zile :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E preferabila folosirea unei solutii siliconice cu aspect mat ("matt finish", "satin finish" etc) fata de una cu aspect lucios, deoarece camufleaza micile imperfectiuni (zgarieturi, julituri) si in acelasi timp da un luciu ff slab (nu e 100% mata), in timp ce solutiile cu aspect lucios scot in evidenta orice zgarietura cat de mica, prin contrast

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta l-am incercat si eu. A functionat incredibil de bine, iar efectul s-a observat chiar si dupa 2 zile :lol:.

ce efect s-a observat ?

ca nu mai era praf pe el ? sau care e efectul ?

eu folosesc servetele umede, speciale pentru Bord, se gasesc si la Carrefour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a ramas nici urma de praf pe consola centrala, si nici pe bord. Bine, dupa 2-3 zile iar era praf peste tot, dar sunt foarte multumit de pamatuful asta: in 5 minute am terminat de sters tot prin masina :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A folosit cineva acest produs: http://mafra.ro/?id=63 ?

Si eu folosesc pamatuful de la pronto insa cu timpul trebuie curatat si praful care se mai imprima...o fi bun oare? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut..dupa ce am citit topicu' asta m-am hotarat sa sterg bordu' cu niste servetele umede..pe care le-am gasit la mol..sunt italiene (nu le mai tin minte denumirea )..15 servetele 10,9 ron ..nu lasa luciu si iau praful klumea de pe plasticu' cu striatii de la g5..pot sa spun ca sunt multumit de rezultat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si o poza :)

post-23574-1211901758_thumb.jpg

Modificat de weewee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@weewee Scrie pe produsul tau... efect lucios. Nu e prea lucios ? Pune te rog niste poze cu bordul sa vedem cum arata dupa o operatiune de curatare.

Eu folosesc GS27 Classics Renovateur Plastiques, l-am luat din Spania. La noi ar trebui sa fie prin supermarket-uri si benzinarii. Eu unul nu am gasit. Mi se pare foarte bun si Pronto albastru multisuprafete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la g5 nu e suprafata plana sa lase efect de luciu stralucitor, ieftin gen pulverizator cu picatele..curata "in profunzime" adica intra printre striatiile alea si ia tot praful si negrul devine "mai negru" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!