Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

On 14.06.2015 at 6:30 PM, kicker said:

Eu folosesc ''Plastic Care 3 in 1'' de la Mafra, fata de spray-uri de prin benzinarii este incomparabil, curata in textura bordului si mentine aprox 1 saptamana aspectul de curat si semilucios.

....zic cei de la Mafra ca ar contine ceara de albine si polimeri protectori.

+1 pt Mafra 3 in 1, e prima operatiune la mine, imi place cum arata rezultatul si miroase placut.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2 produse de la Sonax, insa de curand am apelat la Muale pt curatare interioara si mi-a prezentat un produs de la Mafra cu un usor misor de migdale, de culoare roz, e mai bun ca sonax.

 

ASta foloseam:

 

fbz7t0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
T.R.C. PASSAT 2006

A folosit cineva POORBOYS NATURAL LOOK pentru interior?  Sau MAFRA 3 in 1? C nu stiu ce sa aleg din astea 2.

poorboys-natural-look-946ml-1000x1000.jpg

Poorboys e 79 lei Mafra e 27 lei merita diferența?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt o alegere foarte buna. Nu o sa iti para rau orice ai alege.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumpărat ieri un flacon de Mafra 3 în 1 plastic și azi mi-am făcut timp să curăț plasticele la interior. S-au curățat foarte bine. Rămâne să văd cum se comportă în timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Azi am reusit sa folosesc produsul pentru plastic Poorboys  Natural Look. Am folosit prima data pentru stres tot interiorul ce tine de plastic,  solutie pentru bucatarie diluata cu apa si un burete. După am aplicat POORBOYS NATURAL LOOK cu aplicator de la Meguiars,rezultatul fiind spectaculos si un miros placut. Am folosit si Meguiars Ultimat Protectant pentru tavita din portbagaj si laterale, pe asta il folosesc pentru plastic exterior.  Pentru anvelope am cumparat Meguiars Gold Class Edurance pare bun dar nu am reusit azi sa fac exteriorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambele produse sunt ok dar poorboy lasa un aspect mai placut si este mult mai durabil (cantitate/aplicari).

in general ma feresc de produse ce contin silicon si lasa un aspect lucios.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, sunt in cautarea unei solutii pentru bord care sa imi dea un efect lucios cum e "Meguiar's Supreme Shine Protectant" la un pret mai bun,
sub 80 lei inclus transport nu l-am gasit, eu am deja Solutie pentru curatat interior - Interior Cleaner, pe care il folosesc sa iau "grosu" si ma gandeam sa cumpar asa ceva dar nu zice nimic despre bord, doar de plasticele din interior. Ar mai fi MA-FRA PLASTIC CARE 3 IN 1, dar nu stiu daca are efect mat sau lucios. Ceva alternative bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu folosesc nimic ce contine silicon. Am ceva servetele cu efect mat (nu mai siu marca) de care sunt destul de multumit. Nu imi place sa vad bordul lucios sau unsuros plus ca reflecta din parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu o carpa muiata in apa apoi stoarsa si uneori pun si putin sapun de maini lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, johnnyb123 said:

 Ar mai fi MA-FRA PLASTIC CARE 3 IN 1, dar nu stiu daca are efect mat sau lucios. Ceva alternative bune?

mie nu imi place sa las suprafetele lucioase si nici nu folosesc solutii cu silicon.

Cel mentionat de tine are efect mat.

Incearca Mafra Diamantplast Shine, Mafra SCIC, Sonax Trim Protectant Glossy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Din ce am citit pe forumurile din afara multi pur si simplu dau cu APC pe bord, il sterg si gata. Mai mult, erau detaileri profesionisti care lucrau la masini extrem de scumpe. Inca nu am incercat dar, ma gandesc ca er fi o batalie sa scoti tot siliconul sau alte nazbatii cu care a venit in contact bordul de-a lungul timpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu il dai prea diluat, sa nu il dai pe bordul fierbinte.

daca iti place aspectul final, e ok.

dressing-urile au 2 calitati, poti regla nivel de luciu (dupa gusturi) si sunt putin antistatice si resping mai usor praful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va rog un sfat pentru curatarea plasticului ce acopera ceasurile de bord...

Se umple de praf si e foarte predispus la zgarieturi cand il stergi. La Superb 2 am reusit sa-l zgarii, desi am folosit servetele umede pentru bord :( in ideea in care sa nu sterg praful "pe uscat"

Ce variante as avea ? Intreb inainte sa il zgarii :) pana acum l-am "suflat" de praf, dar ma cam lasa nervii.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le sterg cu microfibra si dressing pentru plastic. Daca se zgarie poate fi polisat cu paste dedicate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManah: la B6 era fain, am schimbat plasticul de protectie - e reper separat.

La Superburi e corp comun cu clusterul. 

Deci...dai cu microfibra direct peste plastic ? Si apoi dressing de plastic ?

Am folosit Displex la S2, dar are limitele lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR: Eu folosesc Cockpit Premium, aplicat cu Sonax care pad pentru tot ce inseamna plastic la interior, inclusiv pentru plasticul ce acopera ceasurile, ecranul sistemului multimedia si ornamentele piano black.

Nu am sesizat pana acum zgariieturi pe niciuna din aceste suprafete. Inainte de aplicare sterg praful usor cu o laveta de microfibra in genul acesteia: Laveta microfibra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acel tip de plexi apar zgarieturi cu orice l-ai sterge. Dar folosirea unor lavete de microfibra de calitate si o solutie care doar curata (gen Sonax Cockpit cleaner sau Nextzett Cockpit Premium) ajuta la minimizarea zgarieturilor.

Nu sunt pentru dressing-uri pe ceasuri pentru ca este mai greu sa stergi complet reziduurile si sa ramana complet transparente. Asta duce la un numar suplimentar de stergeri si implicit mai multe zgarieturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut asa:

- la plasticul care deja are zgarieturi am folosit pasta Nigrin de plexiglas si l-am facut boboc;

- la masina noua sau dupa tratamentul cu Nigrin am curatat acolo doar cu pamatuf Pronto (am cite unul in torpedou la fiecare masina), rezultatul: la Hyundaiul de aproape 8 ani plexiglasul era impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci incerc cu microfibra. Finut, cu light touch, sa vedem ce iese.

@vdragos: adica pamatuful asta ? 

res_e930bb5c26857055cf61c82128b7fb24_450x450_vfb0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yeap.Dau cu el peste tot unde se poate zgaria ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna treaba cu solutia asta :wub:

DSC_1715.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte buna, dupa curatare poti folosi Meguiar's Natural Shine.

18624652_10154808193293198_527576191_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!