Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Salutare! Ce-mi recomandati pentru a sterge bordul si fetele de usi? Vreau ceva care sa nu fie prea lucios, dar sa dea o culoarea frumoasa plasticului!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa zici: sa ii redea aspectul ala proaspat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.colindetailing.ro/sonax-spray-curatat-bord-efect-mat-p-202.html - recomand. Curata protejeaza si are efect antistatic
Am folosit si eu ceva timp solutia pulimax de la mafra. Curata foarte bine insa in afara de asta nu ajuta cu nimic. Constatare personala
Din pacate m-am vazut nevoit sa renunt la ea pentru ca am gasit explicatia pentru efectul foarte bun de curatare. Este coroziva. Scrie chiar in fisa de securitate a produsului.
Astfel ca daca scapati din greseala cateva picaturi pe partile metalice si nu stergeti bine, in foarte putin timp apare rugina.
Spor!

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pulimax pe tapiterie e ok.

pe plastice folosesc doar de cateva ori pe an (la masina mea) , diluat pt a curata murdaria. apoi sterg cu solutie pt plastice (antistatic, praf si miros placut)

 

am si de la sonax ceva similar (tub rosu, nu albastru - xtreme) si sunt multumit doar ca cea de la mafra are un miros mai placut, de aia am folosit-o mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce recomandati pentru intretinerea bordului si fetelor de usi de plastic de culoare neagra dar care sa ii confere stralucire si sa ramana negru nu albicios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc 3.1 pt plastic de la MAFRA si e foarte ok.

acesta confera si luciu bordului sau cum ramane dupa ce dai cu el ca nu stiu daca sa imi comand sau nu.caut ceva care sa si pastreze negrul negru al bordului dar sa si confere un luciu.nu imi place mat

comparativ ma-fra 3 in 1 sau einszett cockpit premium ce sa aleg?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul vrea ceva lucios, nu mat... Nu mai stiu unde văzusem (ce firma) solutie si ptr aspect lucios.

Nu am retinut , mie imi place mat.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ colin,

in link-ul pus de tine e gresita imaginea. Mie cel putin in imagine imi apare un spray pentru geamuri.

 

@ Muale

Eu am cautat ieri ceva mat si nu am gasit in schimb am vazut in Metro de la MA-FRA lucios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la ma-FRA este un spray parca (cu silicon), personal nu as recomanda. comanda de la ei de pe site asta, mi se pare f bun.

linkul de la colin e ok, mie imi apare ce trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai linistit ca nu am luat ca nu imi place siliconul deloc si nici bordul lucios. Am folosit pana acuma Wurth dar mi s-a terminat si vroiam ceva rapid. Oricum o sa incerc Liqui Moly.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit eu pe net, recenzii facute de cumparatori, Meguiars Quik Detailer Interior ar fi momentan cel mai bun produs destinat curatarii bordului. Evident, parerile despre genul asta de produse sunt in general subiective, insa ca pondere, parerile pozitive despre Meguiars erau mai multe decat cele pozitive despre Sonax; erau inclusiv fosti utilizatori de Sonax care schimbasera "casa".

 

Personal, eu folosesc servetele umede de la Nigrin. Cat mai am, ca dupa aia imi iau Meguiars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc de cateva luni Meguiars Quik Detailer Interior si pentru mine este cel mai bun produs de întreținere bord si panouri de usi. Eu l-am luat la 65 RON de la Meguiars Romania de pe siteul lor. Este gata diluat si vine in recipient cu pulverizator, plus ca am primit cu el si un aplicator galben.sunt extrem de mulțumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca acum e 57 lei sticla aia.

convenabil ca e magazinul in Cluj :), pacat ca au gama destul de mica de produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci de la Sonax nu este vreo solutie de bord cu efect lucios?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Aceste 2 solutii de mai sus curata bine bordul? Adica daca in trecut am dat cu alte solutii , un fel de lichid alb de la Prevent care continea silicon si acum plansa bordului a inceput sa se albeasca pe alocuri, aceasta solutie va reusi sa o curete si sa-l faca negru inapoi? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am exact aceleasi dileme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici una din solutiile de mai sus nu sunt pentru curatat, sunt pentru protectie strict

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati cu un detergent pt a curata plasticul, poi se aplica dressing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc  solutie concentrata pentru tapiterie de la Kimicar  si dau in tot interiorul  lasa plasticaraia mata si curata Eu am cumparat din autovit  5L/ 45 ron parca!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu folosesc un spray cu un soi de spuma de la Nigrin pentru bord si restul plasticelor. E foarte bun, numai ca are un miros, briza marii, care din cauza caldurii ce se face cand masina sta la soare miroase urat. Ce altceva as putea sa folosesc ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.

Folosește sonax spray bord lemon fresh.

Google it

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut.fiind la mare in ultima clipa fie-mea s-a mai ,,balacit,,odata dar imbracata cu un tricou.acel tricou s-a udat(deci cu apa sarata de mare) iar la plecare nevasta-mea l-a pus pe bord sa se usuce.de atunci am bord-ul patat.am incercat cu servetele umede etc dar tot nu iese.ce imi recomandati?stima

Modificat de fox6200
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Z plastic Deep Cleaner

Modificat de alex83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!