Jump to content

Cu ce stergeti bordul?


AdiG
 Share

Postare recomandată

Am o solutie care repara zgarieturile superficiale, si le amelioreaza pe cele profunde, din piesele de plastic dur nevopsit(ex: praguri, plastice din portbagaj).

Se topesc cu ajutorul unui incalzitor``profesional``,feon ( se gasesc in targ la Obor cu 50,60 RON) marginile zgarieturilor si puful superficial. Trebuie multa atentie pentru ca daca incalziti prea tare se strica relieful de la suprafata materialului (textura), si acesta devine mai neted si lucios in zonele respective.

Este de preferat sa faceti probe inainte pe o piesa care nu va trebuie.

Atentie: Nu merge decat la plastic dur, nu si la bandouri, bord, manere de usi, fete de usi - care in general sunt din plastic buretos, sau din cauciuc.

Eu am folosit metoda cu succes in multe situatii. Succes!

Modificat de bebestef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare aici, sper sa fiu On Topic.

Problema e ca geamurile farurilor arata ca sediul CC al PCR dupa revolutie & cladirile din zona Pietei Revolutiei. Gaurele peste gaurele de la "teroristii" de pe sosea, micile pietricele zburatoare cu viteze incredibile.

Plus, din cauza varstei, plasticul a inceput sa ingalbeneasca la suprafata.

Am gasit pe tdiforum o "solutie"... un tip a frecat 6 ore (3 de fiecare far) cu un kit special cumparat, un fel de piatra abraziva de rugozitati variate. Ce-i drept, a facut farul brici, ca nou.

In Ro se poate face asa ceva sau cunoasteti vreo solutie la problema respectiva ?

Nu ma deranjeaza neaparat aspectul cat proasta luminozitate datorata acestor ciupituri, ele umplanduse cu praf si noroi de la drum. Instalatia de spalat faruri e neputincioasa la asemenea probleama. Asa am ajuns ca sa am faruri curate doar daca spal masina sau daca torn o caldare cu apa peste far.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Cu polish auto.

Spui de polish profesional sau cu solutii de alea gen sonax , turtlewax, etc ?

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit polish (pt vopsea) de la Glasurit. Si au iesit SUPER :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa stiu cu ce va stergeti bordul la O2? Ma refer la ceva umed, deci nu la simple servetele antistatice (din alea am si eu). Siliconul banuiesc ca iese din discutie. Ce-ati folosit ca sa-l stergeti si sa-l inviorati? Servetelele umede din Metro/Carrefour or fi bune? Mi-e sa nu se pateze bordul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa stiu cu ce va stergeti bordul la O2? Ma refer la ceva umed, deci nu la simple servetele antistatice (din alea am si eu). Siliconul banuiesc ca iese din discutie. Ce-ati folosit ca sa-l stergeti si sa-l inviorati? Servetelele umede din Metro/Carrefour or fi bune? Mi-e sa nu se pateze bordul.....

Eu l-am sters odata cu niste servetele umede, pe care le-am luat de la OMV... :) Erau unele "sneezy" sau ceva de genul asta.. s-a curatat bine si nu s-a patat...

P.S. Erau servetele pt. sters mainile si nasul :) Nu scria nicaieri ca se poate sterge si bordul masinii cu ele, dar era praf pe el iar eu ma plictiseam in momentul respectiv... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot respectul pentru voi. Personal nu recomand servetelele umede. Inainte am avut un Ibiza. Am luat niste servetele umede si m-am apucat sa-i sterg manerele de usi interioare. Vreau sa spun ca le-am ster si servetelele erau atat de bune incat am luat si vopseaua de pe manere. Asa ca.............. Personal recomand solutie de sters geamuri cu fff putin alcool si o carpa de bumbac care sa nu lase scame.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: De ce sa iasa siliconul din discutie? La cea veche, am dat pe bord cu ulei siliconic - un fel de lapte, dintr-o sticluta ungureasca luata cu cateva zeci de mii de lei. Dupa uscare, a ramas stralucitor si foarte alunecos, dar nu uleios, formase o pelicula protectoare de nici apa nu se mai lipea. I-am dat o singura data (nici nu a fost nevoie sa dau de mai multe ori), dupa care stergeam doar praful cu o carpa uscata - a avut efectul pe care il are Pronto asupra mobilei. Avea o atentionare pe sticla: nu dati pe metal, ca rugineste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la reprezentante anumite produse pt intretinere, printre care si cele pt intretinerea bord-lui. Eu cel putin folosesc un spray special care nu contine silicon deloc si o "carpa" care nu lasa scame deloc. Ma refer la VW ... banuiesc ca si cei de la Skoda au asa ceva. Acel spray il folosesc de cel putin 1 an de zile - zic eu ca merita cumparat.

Pt detalii ar trebui sa intrebati cei de la Skoda, ce recomanda pt plasticul de pe bord.

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Skorrida Red: Sunt mai multe motive pentru care sa iasa siliconul din discutie...

Bordul NU trebuie sa fie stralucitor pentru ca reflecta lumina solara. Bordul NU trebuie sa fie alunecos pentru ca materialul bordului are o textura care impiedica alunecarea diverselor obiecte puse acolo.

PS: La Fabia chiar nu mi-ar placea sa-mi luceasca bordul si sa fie alunecos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. In plus, O2 are bordul facut dintr-un burete oarecum mat, si asta e farmecul lui: sa nu luceasca. La Clio dadeam si eu cu silicon, dar era un plastic ca la Logan, deci mergea dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa solutia respectiva de la VW!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un spray de 300 de ml. si costa cam 25 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Rompetrol un spray se numeste Triple Action si are un parfum de forest asa scrie pe el. Este super bun se da si apoi se sterge cu o carpa de bumbac , nu este spray este pulverizator si isi face efectul , nu are silicon cu toate ca scrie in limba romana pe el ca asta ar contine dar bordul nu ramane lucios pur si simplu ramane ca nou o sa fac o poza cand o sa il curat si sa va arat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc o carpa care sa nu lase scame.... de aia de piele cum se folosesc la spalatorii... si SPIRT sanitar...pe bune. De altfel cu spirt curat si pielea... si merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la reprezentante anumite produse pt intretinere, printre care si cele pt intretinerea bord-lui. Eu cel putin folosesc un spray special care nu contine silicon deloc si o "carpa" care nu lasa scame deloc. Ma refer la VW ... banuiesc ca si cei de la Skoda au asa ceva. Acel spray il folosesc de cel putin 1 an de zile - zic eu ca merita cumparat.

Pt detalii ar trebui sa intrebati cei de la Skoda, ce recomanda pt plasticul de pe bord.

Am incercat eu spray cu spuma uscata pt curatat interior/tapiterie original Skoda (25 RON) si nu a fost bun de nimic. Sau poate trebuia lasat mai mult timp pe zona murdara ca sa actioneze (desi in instructiuni nu scria). Cert este ca a scos intr-o oarecare masura petele de pe materialele textile, f greu mizeria de pe plastice (mai bine mergea cu apa; ca sa curete ceva trebuia lasata spuma pe zona mai mult timp). Stropi de la spuma mi-au ramas din neatentie si s-au uscat pe parbriz si pe ecranul lcd de la rcd, sunt curios daca se iau greu...

PS: eu am interiorul Ivory -- adica f deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai chinuiti cu atatea produse "speciale" , bordul e mat ca aspect si mat trebuie sa ramana , folositi un detergent universal in concentratie ffff mica, nu ma refer la detergent de rufe atentie, daca acest detergent universal cum e Mr. Proper de exemplu sau altele care in principal sa scrie pe ele ca nu necesita clatire , astea sunt cele mai bune , repet puneti o cantitate redusa de detergent sau lichid de curatat universal , varianta cu silicon mi se pare cea mai proasta , bordul "luceste" si se reflecta in parbriz , apoi e "gras" la atingere si retine praful plus ca in contact cu soarele se poate albi etc. nu cred ca va doriti asta pentru bordul vostru , am vazut ca unii curata pielea cu alcool , nu le recomand sa mai faca lucrul asta daca vor ca pielea masinii :D sa nu le crape peste catva timp , aceeasi apa cu putin lichid de curatat universal este cea mai indicata , chiar si pentru geamuri , o sa observati ca geamurile se sterg si se curata mai usor si raman curate mai mult timp. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu stiu daca la Octavia II trebuie sters cu ceva special pentru luciu, din cite am vazut aspectul dorit este acela de bord mat. Oricum un produs foarte bun pentru curatat plastic si intretinere se gaseste la Selgros sub forma de spray. Este marca Bolidon, ceva nemtesc si mie la Octavia I mi-a folosit improspatind culorile si intretinand plasticul si cauciucul de ai impresia ca acuma a iesit din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista la reprezentante anumite produse pt intretinere, printre care si cele pt intretinerea bord-lui. Eu cel putin folosesc un spray special care nu contine silicon deloc si o "carpa" care nu lasa scame deloc. Ma refer la VW ... banuiesc ca si cei de la Skoda au asa ceva. Acel spray il folosesc de cel putin 1 an de zile - zic eu ca merita cumparat.

Pt detalii ar trebui sa intrebati cei de la Skoda, ce recomanda pt plasticul de pe bord.

Poti sa pui o poza cu spray-ul respectiv te rog frumos ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de solutie de la dealer, ce imi recomadati pt sters bordul?

vazusem niste solutii de la Total la carrefour, stie cineva ceva despre ele? auzism ca sunt bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiam, Total face parte din grupul Total Fina Elf, deci sansele sa fie foarte apropiat ca Elf Cockpit Cleaner (pe care l-am folosit si ok) mi se par destul de mari. Referitor la Elf CC era un topic pe aici in care se vorbea de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nea dileru` mi-a zis ca mai bine sa folosesc o carpa umeda, altfel se usuca de la soare si crapa bordu`...(datorita chimicalelor...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sencs, toni.

nu se poate modifica titlul sa fie un topic general pt bord?

pai D'Artagnan, mai bine folosesti ceva care protejeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Cockpit Cleaner de la Arexsons, luat din OMV. In combinatie cu o bucata de microfiber, rezultatul e EXCELENT. Completez cand e cazul cu servetele antistatice de la Johnsons, si am in permanenta un bord nou..:)

Ideea cu unificarea topicurilor nu e rea, cu precizarea ca, textura si materialele difera, probabil si efectul aceleiasi solutii aplicate pe acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • DonDonel
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!